Koksownia Victoria zarobiła w ubiegłym roku ponad 20 mln zł

Koksownia Victoria zarobiła w ubiegłym roku ponad 20 mln zł
Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria w tym roku planują rozpoczęcie kolejnych inwestycji. Fot. WZK VIctoria SA
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 23-04-2018 20:39

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, które w ostatnich latach zainwestowały ponad 130 mln zł w budowę nowej baterii koksowniczej, w tym roku planują rozpoczęcie kolejnych inwestycji. Miniony rok koksownia zamknęła ponad 20-milionowym zyskiem - najwyższym od 9 lat.

  • W ubiegłym roku zakłady wypracowały ponad 20 mln zł zysku netto, osiągając wskaźnik EBITDA na poziomie ponad 67 mln zł - to najlepsze wyniki od 2009 roku.
  • Na 2018 r. firma prognozuje wyniki na zbliżonym poziomie, planując jednocześnie w długoterminowej perspektywie kolejne inwestycje modernizacyjne i rozwojowe o łącznej wartości do 100 mln zł.
  • Powstanie m.in. nowoczesna sortownia koksu, nowa instalacja do oczyszczania wód poprocesowych, firma zakupi nowy wóz strażacki, unowocześni systemy i sprzęt informatyczny.

- Osiągnięty poziom zysku jest efektem wzrostu ilości sprzedanego koksu oraz wypadkową wzrostu cen sprzedaży koksu i cen zakupu węgla koksowego. Nie bez znaczenia był również wzrost popytu na koks, umożliwiający w minionym roku pełne wykorzystanie naszych zdolności produkcyjnych - powiedziała w poniedziałek prezes koksowni Katarzyna Dawidczyk.

Koksownia Victoria jest wiodącym krajowym producentem koksu odlewniczego - poszukiwanego na rynku i podlegającego z reguły mniejszym wahaniom koniunktury niż stosowany w hutnictwie koks wielkopiecowy. Kluczowym odbiorcą wałbrzyskiego koksu jest koncern Thyssenkrupp; produkt Victorii trafia głównie na eksport, m.in. na rynki niemiecki, francuski i belgijski.

Jak podała w poniedziałek spółka, w ubiegłym roku zakłady wypracowały ponad 20 mln zł zysku netto, osiągając wskaźnik EBITDA na poziomie ponad 67 mln zł - to najlepsze wyniki od 2009 roku. Na 2018 r. firma prognozuje wyniki na zbliżonym poziomie, planując jednocześnie w długoterminowej perspektywie kolejne inwestycje modernizacyjne i rozwojowe o łącznej wartości do 100 mln zł.

- Powstanie m.in. nowoczesna sortownia koksu. Dzięki niej będziemy w stanie płynnie reagować na potrzeby rynku, dostarczając produkt o oczekiwanych przez odbiorców koksu parametrach w zakresie frakcji i wielkości granulacji. Planujemy też modernizację w dziale produktów węglopochodnych oraz przymierzamy się do zagospodarowania zwiększonej ilości gazu koksowniczego - wyliczała prezes Dawidczyk.

W grudniu ub. roku Victoria oficjalnie uruchomiła wybudowaną nakładem 130 mln zł nową baterię koksowniczą, zwiększającą zdolności produkcyjne zakładu o 20 proc., do ok. 600 tys. ton koksu rocznie - pełną moc bateria osiągnęła z końcem pierwszego kwartału br. W wyniku jej uruchomienia zwiększyła się także ilość gazu koksowniczego, który można zagospodarować na cele energetyczne. Spółka do końca trzeciego kwartału opracuje koncepcję zagospodarowania tej zwiększonej ilości gazu.

Wśród innych planowanych inwestycji jest m.in. nowa instalacja do oczyszczania wód poprocesowych (dostosuje ona koksownię do wymogów nowego Prawa wodnego), zakup nowego wozu strażackiego, unowocześnienie systemów i sprzętu informatycznego oraz modernizacja kolejnych obiektów i maszyn w koksowni. Przedstawiciele spółki zapewniają, że wszystkie planowane rozwiązania są zgodne z wytycznymi wynikającymi z Najlepszych Dostępnych Technik (BAT) dla branży koksowniczej.

58,4 proc. akcji wałbrzyskiej koksowni należy do Towarzystwa Finansowego Silesia z Katowic, a kolejne 34,5 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu. Obecni akcjonariusze kupili koksownię w 2016 r. od realizującej program restrukturyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Za blisko 400 tys. akcji, reprezentujących ponad 92,8 proc. kapitału zakładowego spółki, TFS i ARP zapłaciły 350 mln zł.

Koksownia zatrudnia blisko 500 osób i należy do największych pracodawców w regionie wałbrzyskim. Kolejne ponad 100 osób pracuje w spółce świadczącej usługi dla koksowni. Obecnie - po niedawnej zmianie na stanowisku wiceprezesa ds. produkcji - zarząd WZK Victoria pracuje w czteroosobowym składzie - obok prezes Katarzyny Dawidczyk, Małgorzata Zydek odpowiedzialna za inwestycje i produkcję, Patrycja Wolska odpowiedzialna za finanse oraz Michał Bednarek, który odpowiada za handel.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koksownia Victoria zarobiła w ubiegłym roku ponad 20 mln zł

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!