Kryzys surowcowy, co czeka Polskę i świat? Debata na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Kryzys surowcowy, co czeka Polskę i świat? Debata na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Miedź jest jednym z surowców których zaczyna brakować. Fot. PTWP
  • Dariusz Malinowski
    DM
  • Dodano: 21-04-2022 16:15

Najpierw był koronawirus, a teraz napaść Rosji na Ukrainę. Od pewnego czasu rynki surowcowe są wstrząsane. Pojawiają się obawy, czy pewnych surowców w ogóle nie braknie. W środę, 27 kwietnia, o strategicznych surowcach będziemy dyskutowali podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, debata zatytułowana jest: Kryzys surowcowy.

Czy pewnych surowców zaczyna brakować? Niestety odpowiedź jest twierdząca. We znaki dał się koronawirus, wiele inwestycji górniczych zostało wstrzymanych, inne zanotowały opóźnienia. Efekt to malejące zapasy miedzi, cynku i aluminium. Co grosza, problemy dotykają także tych surowców, których nie powinno zabraknąć.

Czytaj też: Kolejny metal bije cenowe rekordy

Tu widoczny jest szczególnie negatywny wpływ najazdu Rosji na Ukrainę. Na Moskwę zostało nałożonych szereg sankcji, także ludzie bliscy Kremlowi są nimi obłożeni.

Fundamentalnym pytaniem, nad jakimi się zastanowimy jest to, czy świat zachodni może obejść się bez surowców z Rosji, a zwłaszcza gazu i ropy naftowej. Rozważymy także, których wyrugowanie z europejskiego rynku będzie nas bolało najbardziej.

Oczywiście nie pominiemy kwestii dotyczących naszego rodzimego rynku. Przyglądniemy się naszym zasobom oraz temu, czy jeszcze możemy liczyć na odkrycia, które miałyby realny wpływ nie tylko na polska gospodarkę.

Poruszymy także zagadnienia związane z lepszym zagospodarowaniem surowców.

Udziału w sesji zostali zaproszeni (kolejność alfabetyczna): Sebastian Bartos, zastępca prezesa zarządu ds. handlu, Jastrzębska Spółka Węglowa; Adam Czyżewski, główny ekonomista, PKN Orlen; Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska; Andrzej Głuszyński, zastępca dyrektora ds. służby geologicznej, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy; Magdalena Maj, kierownik zespołu klimatu i energii, Polski Instytut Ekonomiczny; Mateusz Radecki, wiceprezes zarządu, PERN; Marcin Roszkowski, prezes, Instytut Jagielloński; Herbert Wirth, wykładowca, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Katedra Górnictwa, Politechnika Wrocławska

Dyskusja odbędzie się w środę, 27 kwietnia, jej początek to godz. 11.30, sala audytoryjna. Wciąż można zarejestrować się do udziału w wydarzeniu. Zapraszamy.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys surowcowy, co czeka Polskę i świat? Debata na Europejskim Kongresie Gospodarczym

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!