Kurs akcji KGHM najwyższy od maja 2015 r.

Kurs akcji KGHM najwyższy od maja 2015 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 08-02-2017 19:51

Kurs akcji KGHM wzrósł od początku roku o ok. 36 proc. i w krótkim terminie może wyhamować. Na obniżkę wyceny może wpłynąć m.in. ewentualna korekta cen miedzi - uważają analitycy. W dłuższej perspektywie ceny miedzi mogą jednak kontynuować zwyżki, a dodatkowo niższe zadłużenie pozwoli KGHM na wzrost wypłacanej dywidendy - dodają.

Od początku 2017 roku kurs KGHM wzrósł o około 36 proc. i wynosi ok. 126 zł (najwyższy poziom od maja 2015 roku), co jest największą tegoroczną zwyżką w indeksie WIG 20. Jednocześnie ceny miedzi na giełdzie w Londynie wzrosły do ok. 5,9 tys. USD za tonę wobec ok. 5,6 tys. USD za tonę. W 2016 roku najbardziej dynamiczny wzrost cen metalu miał miejsce w październiku, kiedy notowania wzrosły do 5,9 tys. USD/t z 4,6 tys. USD/t. Od tamtej pory ceny metalu pozostają w przedziale 5,4-5,9 tys. USD/t.

Przewidywane ożywienie w światowej gospodarce i możliwe ograniczenie wydobycia metalu w 2017 r. mogą przyczynić się do utrzymania bieżącego - najwyższego od kwietnia 2015 r. - poziomu cen - ocenił w rozmowie z PAP Michał Sikorski, zarządzający funduszami BPH TFI.

"Obecny poziom cenowy miedzi (5.800 - 5.900 USD za tonę - PAP) jest do utrzymania. Wszystko zależy od siły światowej gospodarki (wzrostu światowego PKB). Wiele czynników wskazuje na to, że świat jest w stanie skonsumować tę ilość miedzi, która jest na rynku" - powiedział PAP Sikorski.

Zdaniem Jakuba Szkopka z DM mBanku, w średnim terminie perspektywy dla cen miedzi są pozytywne, zarówno ze strony popytowej, jak i podażowej.

"Spadek inwestycji w ostatnich trzech latach powoduje, że kopalnie prawdopodobnie nie zdołają zaspokoić rosnącego popytu z Azji. Kluczowy - naszym zdaniem - dla podtrzymania rosnącego popytu będzie rynek nieruchomości, który jest wspierany przez rosnącą liczbę udzielanych kredytów. Chiński rząd prawdopodobnie będzie chciał podtrzymać dobrą koniunkturę do +zjazdu partii+, jaki będzie miał miejsce po wakacjach 2017 roku" - napisał analityk w najnowszym raporcie o KGHM.

"Związki zawodowe kopalni w Chile negocjują obecnie wartość wynagrodzeń na 2017 rok. Istnieje prawdopodobieństwo wzrostu wynagrodzeń w największej na świecie kopalni Escondida. Jak dotąd nie osiągnięto porozumienia w sprawie tegorocznego funduszu płac. Jeśli pracownicy innych kopalni miedzi w Chile dołączą do roszczeń, to może to się wiązać ze spadkiem wielkości eksportu miedzi i wzrostu cen" - dodał.

W ocenie Pawła Puchalskiego z DM BZ WBK, wsparciem dla notowań miedzi w dłuższej perspektywie mogą być rozważane olbrzymie długoterminowe projekty inwestycyjne w infrastrukturę w Chinach i USA.

"Jednocześnie warto odnotować, że potencjalne ruchy ze strony nowego prezydenta USA, które mogłyby zagrozić globalnemu wzrostowi gospodarczemu, mogłyby zwiększyć popyt na dolara amerykańskiego, złoto i srebro (czyli bezpieczne inwestycje) - KGHM wydaje się być dobrze przygotowany zarówno na globalną ekspansję (via miedź,) jak i awersję do ryzyka (USD, złoto, srebro)" - napisał analityk w styczniowej rekomendacji.

Jakub Szkopek zwraca jednak uwagę, że w krótkiej perspektywie zagrożeniem dla notowania miedzi jest utrzymująca się wysoka liczba długich pozycji na rynku terminowym (graczy finansowych) oraz ryzyka spadku notowań walut krajów wschodzących (wysoka korelacja z rynkiem miedzi).

Również zdaniem Roberta Maja z Haitong Banku istotne wzrosty cen miedzi, które miały miejsce w ostatnim czasie, wydają się wyhamowywać.

"Wzrost w ostatnich trzech miesiącach wyniósł 23 proc., a od początku roku zwyżka wynosi około 7 proc." - powiedział PAP.

Rynek czeka na aktualizację strategii, inwestycje za granicą mogą być ograniczone

Przy okazji wyników za 2016 rok KGHM ma przedstawić podsumowanie kierunków rozwoju swoich aktywów zagranicznych. Robert Maj spodziewa się, że spółka ograniczy się do niezbędnych wydatków, odkładając na pewien czas duże inwestycje, takie jak druga faza flagowego projektu Sierra Gorda w Chile.

"Patrząc na to, ile KGHM przeznaczał w ostatnim czasie na projekty zagraniczne, oczekuję, że nakłady inwestycyjne w najbliższym czasie pozostaną relatywnie niskie. Spodziewamy się, że druga faza rozwoju Sierra Gorda zostanie zamrożona, a projekt Oxide - który pozwoli przerabiać część hałdy usuwanej ze złoża - będzie dalej się toczył. Projekt Ajax będzie kontynuowany, ale ze względu na liczne pozwolenia, na które czeka KGHM oraz rozmowy ze społecznością lokalną, nie spodziewam się, żeby zarząd wskazał jakiś szczegółowy harmonogram działań w tym zakresie. Projekt Victoria wymaga mniejszej liczby pozwoleń, przez co jest bardziej interesujący" - powiedział PAP.

"Myślę, że spółka położy większy nacisk na inwestycje w Polsce, przeznaczając tylko niezbędne środki na wdrożenie pierwszej fazy inwestycji w Sierra Gorda, a większe wydatki za granicą zostaną odłożone na półkę" - dodał.

Jakub Szkopek prognozuje, że w 2017 roku KGHM po raz pierwszy od trzech lat zanotuje pozytywny przepływ gotówki (FCF), co będzie przekładać się na spadek zadłużenia netto i w dłuższej perspektywie pozwoli na wzrost wypłacanej dywidendy.

Odpis aktualizujący wartość inwestycji w Chile

Sumitomo Metal Mining dokonał w okresie październik-grudzień 2016 r. 79,9 mld jenów odpisów na projekt Sierra Gorda, współprowadzony z KGHM. Koncern Sumitomo posiada 45 proc. udziałów w Sierra Gorda (w tym Sumitomo Metals Mining 31,5 proc., a Sumitomo Corp 13,5 proc.), natomiast KGHM 55 proc. W komunikacie poinformował, że przy podejmowaniu decyzji uwzględniono wyniki operacyjne, średnio- i długoterminowe tendencje, jeśli chodzi o ceny miedzi oraz długoterminowy plan biznesowy.

Zdaniem analityków, istnieje prawdopodobieństwo, że KGHM również rozpozna adekwatną wartość odpisu w proporcji do posiadanego udziału w projekcie wydobywczym w Chile.

"Sam fakt dokonania odpisów był w 100 proc. przewidywalny, zwłaszcza że zarząd KGHM sugerował, że jest taka możliwość. Wielkość odpisów również nie zaskakuje. Zakładam, że KGHM będzie raportować proporcjonalną kwotę odpisów, na poziomie 1,2 mld USD lub 5 mld zł. Nie spodziewam się, by te informacje mogły mieć negatywny wpływ na kurs akcji KGHM" - ocenił w rozmowie z PAP Paweł Puchalski.

Robert Maj z Haitong Banku spodziewa się, że ze względu na odpis zarząd KGHM może wypłacić niższą od oczekiwanej dywidendę za 2016 rok. Analityk w swoich prognozach nadal zakłada jednak wypłatę na poziomie 1-1,5 zł na akcję, co jest mniej więcej zbieżne z konsensusem rynkowym (1,17 zł na akcję według ankiety PAP).

"Odpis wartości projektu Sierra Gorda nie będzie zdarzeniem gotówkowym, ale może być użyty przez zarząd jako pretekst do zakomunikowania niższej dywidendy za 2016 rok. Po ewentualnym odpisie wynik netto grupy może być ujemny. Niemniej spodziewam się, że dywidenda na akcję z KGHM wyniesie 1-1,5 zł. Również w zeszłym roku pomimo dużego odpisu spółka podzieliła się z akcjonariuszami" - powiedział PAP Maj.

Od października analitycy domów maklerskich wydali sześć rekomendacji dla KGHM, z czego cztery były pozytywne (dwa zalecenia "kupuj" i jedno "akumuluj"), jedna neutralna ("trzymaj"), a jedna negatywna ("niedoważaj"). Średnia cena docelowa akcji spółki wynikająca z tych raportów to 119,6 zł.

Według konsensusu PAP zysk netto KGHM wzrośnie w 2017 roku do 2,093 mld zł z 1,004 mld zł w 2016 roku, a przychody producenta miedzi zwiększą się do 18,780 mld zł z 16,255 mld zł.

Z prognoz wynika, że KGHM jest obecnie wyceniany na 12,03-krotność zysku netto za 2017 rok.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kurs akcji KGHM najwyższy od maja 2015 r.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!