Liugong Dressta Machinery otwiera w Stalowej Woli (Podkarpackie) centrum badawczo-rozwojowe, regionalne centrum dystrybucji części zamiennych i nową linię produkcyjną koparek i ładowarek. Firma przeniosła również swoją europejską siedzibę do Warszawy.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- W Stalowej Woli firma Liugong Dressta Machinery otworzyła centrum badawczo-rozwojowe i regionalne centrum dystrybucji części zamiennych.
- Uruchomiono również nową linię produkcyjną, na której powstawać będą nowe modele maszyn - koparek i ładowarek.
- Maszyny, które będą produkowane w Stalowej Woli nie będą wytwarzane w Chinach, żeby uniknąć wewnętrznej konkurencji.
- Dzień wcześniej, w Warszawie Liugong otworzył swoją europejską siedzibę. Dotychczas mieściła się ona w Holandii.
Jak powiedział podczas uroczystości wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, czwartkowe wydarzenie jest ważne nie tylko dla miasta czy województwa, ale całego kraju.
- Decyzje podjęte przez zarząd Liugong świadczą o tym, że Polska jest krajem wiarygodnym, w którym warto realizować swoje projekty biznesowe. Jest też krajem stabilnym pod względem społecznym i gospodarczym, ale także, że ma odpowiednie kadry, żeby sprostać najwyższym wyzwaniom nowoczesnych technologii - podkreślił Hamryszczak.
W ocenie Hamryszczaka bardzo cenną inwestycją jest otwarcie centrum badawczo-rozwojowego, które przyczyni się do powstania nowych, innowacyjnych miejsc pracy. - Liczę, że firma Liugong będzie się w Stalowej Woli dobrze czuła i będzie podejmowała kolejne decyzje inwestycyjne - zaznaczył.
Wiceprezes Liugong Dressta Machinery Hou Yubo powiedział dziennikarzom, że na nowej linii produkcyjnej produkowane będą koparki i ładowarki.
- To jest linia mieszana, gdzie możemy produkować cztery modele koparek i trzy modele ładowarek. Te wszystkie maszyny spełniają najwyższe standardy UE, są w nich zastosowane najnowsze rozwiązania i technologie. Podjęliśmy też decyzję, że maszyny, które będą produkowane w Stalowej Woli nie będą wytwarzane w Chinach, żeby uniknąć wewnętrznej konkurencji - dodał.
Wiceprezes Liugong Dressta Machinery zaznaczył, że otwarcie Europejskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego Maszyn Budowlanych świadczy o tym, że koncern bardzo poważnie traktuje Polskę.
Yubo przypomniał, że od początku funkcjonowania Liugong w Stalowej Woli (od roku 2012, kiedy koncern kupił cywilną część Huty Stalowa Wola - PAP) prace badawczo-rozwojowe były prowadzone także na miejscu.
- Wielu naszych inżynierów wyjeżdżało do Chin, gdzie jest nasze globalne centrum badawczo-rozwojowe. Teraz chcemy podkreślić jak ważna jest ta sprawa dla nas, i oficjalnie powołaliśmy takie centrum - powiedział.
Natomiast w środę w Warszawie Liugong otworzył swoją europejską siedzibę. Dotychczas mieściła się ona w Holandii. Pytany o powody tej decyzji Yubo odpowiedział, że jednym z nich było to, że Polska jest na mapie nowego Jedwabnego Szlaku.
- Dodatkowo nasze kraje mają podpisane porozumienie o strategicznym partnerstwie i chcemy jak najbardziej korzystać z tych zasobów politycznych, geograficznych, gospodarczo-handlowych, stąd nasza decyzja o przenosinach do Polski - zaznaczył wiceprezes.
Yubo podkreślił, że wartość nakładów inwestycyjnych w stalowowolski zakład w ostatnim czasie, w tym także otwarcie m.in. centrum badawczego i uruchomienie linii produkcyjnej, wyniosła ok. 100 mln dolarów.
W czwartek odbyło się także otwarcie Regionalnego Centrum Dystrybucji Części Zamiennych. Centrum to zostało przeniesione z Holandii.
Jak powiedział dyrektor łańcucha dostaw w Liugong Dressta Machinery Piotr Fiszer, wartość składowanych części wynosi ok. 8 mln euro.
Podkreślił, że 90 proc. części będzie dostępna w dniu zamówienia, jeśli chodzi o markę Dressta. - Naszym celem jest, żeby do końca roku taki sam wskaźnik odnosił się do naszej drugiej marki Liugong. To będzie oznaczało, że miesięcznie będzie kompletować ok. 2 tys. zamówień - dodał.
Liugong Dressta Machinery produkuje m.in. koparki, spycharki i układarki rur. Zatrudnia ok. tysiąca pracowników. W tym roku w zakładzie w Stalowej Woli powstanie ok. 250 maszyn.