Ceny miedzi na LME w dostawach 3-miesięcznych nie notują większych zmian i wynoszą 6.158 dolarów za tonę. Analitycy spodziewają się jednak wzrostu cen w krótkim terminie.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Analitycy spodziewają się w krótkim terminie umiarkowanych wzrostów cen miedzi, po pozytywnym odbiorze przez rynki wystąpienia szefa Fed Jerome'a Powella, które wskazało na dobre perspektywy popytowe dla miedzi.
Na wzrost cen metalu mogą wpłynąć też zawirowania w kopalni Escondida, po tym jak pracownicy kopalni, w nocy z wtorku na środę, formalnie odrzucili najnowszą propozycję płacową BHP Billiton. Związki zawodowe przedstawiły w środę 17 nowych żądań.
"Jeśli będą sygnały, że robotnicy z Escondida są naprawdę niezłomni, to przełoży się to niewątpliwie na ceny rynkowe miedzi" - ocenił Daniel Hynes z ANZ.
W środę spółka BHP Billiton przedstawiła prognozy produkcji dla miedzi na 2019 rok - firma spodziewa się produkcji na poziomie 1,675-1,77 mln ton. Prognozę produkcji w kopalni Escondida zredukowano na 1,12-1,18 mln ton.
Citigroup podniósł w środę prognozę dla długoterminowej ceny miedzi do 7,5 tys. USD za tonę.
"Ceny rzędy 6.200 USD/t nie pozwalają rynkowi osiągnąć równowagi, dopiero przy 7.500 USD/t strona podażowa będzie miała odpowiednie bodźce" - napisano w raporcie Citi.
"Reputacja miedzi jako barometru koniunktury będzie się poprawiać, ze względu ograniczenia podażowe. Przygotujcie się na dekadę Doktora Miedzi na sterydach" - dodano.