PARTNERZY PORTALU

Nie będzie wytapiania stali w Krakowie, bo jest drogo

Nie będzie wytapiania stali w Krakowie, bo jest drogo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: AK
  • Dodano: 14-05-2019 20:04

Dlaczego ArcelorMittal, ograniczając moce produkcyjne, postanowił tymczasowo wygasić wielki piec właśnie w Krakowie? Dlaczego do tego zadania wybrano polską hutę (obok hiszpańskiej w Asturii)?

- Huta w Krakowie legitymowała się najgorszym profilem kosztowym wśród europejskich hut koncernu - odpowiedział na to pytanie Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland, podczas debaty na temat branży hutniczej na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Zakład w Krakowie wytwarzał około 1,7 mln ton stali rocznie. To około połowy redukcji, na jaką zdecydował ArcelorMittal.

Na koszty generowane przez polską hutę poważny wpływ miały przede wszystkim ceny CO2 oraz wysokie, wyższe niż w Niemczech o 100 zł za MWh ceny energii. Do tego doszły czynniki światowe. Zwyżka cen rudy żelaza z 60 do ponad 90 dolarów za tonę oraz wzrost cen koksu.

Jest jest nadzieja, że tymczasowe zatrzymanie produkcji stali w Krakowie będzie trwało tylko kilka kwartałów. Tamtejszy piec jest po wartym 175 mln złotych remoncie, i jak to się mówi, w języku księgowych, jeszcze się nie zamortyzował i nie zwrócił zainwestowanych środków.

Generalnie branżę stalową czekają trudne czasy. Nic nie wskazuje, żeby czynniki, które negatywnie na nią wpływają, przestały działać. Nie zanosi się na raptowną przecenę uprawnień do emisji CO2, a koszty energii będą rosnąć. Do tego dochodzi problem z ochroną Unii Europejskiej przed stalą, która po odcięciu rynku amerykańskiego słonymi cłami, trafia na Stary Kontynent (ponad 3 mln ton). Zdaniem przedstawicieli branży, tzw. safeguard jest dziurawa jak sito.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Nie będzie wytapiania stali w Krakowie, bo jest drogo

  • Xxx 2019-05-16 21:17:59
    Czemu nikt nie pisze o kosztach jakie trzeba byłoby ponieść na inwestycje środowiskowe wymagane do spełnienia norm europejskich? To raczej tu jest klucz zamykający część surowcową w Krakowie. Niestety, to już było pewne kilka lat temu, kiedy inwestowano tylko w Dąbrowie Górniczej w stalownię i wielkie piece. Smutne, ale prawdziwe.
  • Na zbity ryj! 2019-05-15 15:08:44
    I dlatego najważniejszym wnioskiem z powyższego jest jak najszybsze wywalenie związków zawodowych poza tereny fabryk, firm i zakładów!!! Nie mogą ćwoki niedouczone ale nauczone i przyzwyczajone do darmowego koryta niszczyć zakładów pracy, które stanowią źródło utrzymania dla wielu polskich rodzin, i nie ponosić żadnej odpowiedzialności materialnej za swoje zbrodniczy czyny!!! Dość dyktatury debili!!!
  • wija63 2019-05-14 22:04:50
    Umieszczam fragment stanowiska MIĘDZYZAKŁADOWEGO ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW RUCHU CIĄGŁEGO zwalczanego przez HR i jedynie słuszne związki , ale czy ma to sens na takim portalu gdzie rządzi ArcelorMittal Poland S.A...... W naszej opinii mamy do czynienia z wyreżyserowaną akcją propagandową której celem jest: 1. nastraszenie załogi, lokalnego społeczeństwa, samorządu i rządzących 2. poprzez szantaż zmuszenie do ustępstw finansowych na rzecz właściciela. Uzyskanie ulg z pomocy publicznej dla „uratowania” tysięcy miejsc pracy. A jak się zrealizuje ten cel nastąpi cudowne zawieszanie "decyzji". Niektórzy działacze wykorzystując zaufanie społeczne będzie "dziękować" wręczając statuetki notablom za "uratowanie" huty i Krakowa a nawet regionu bo znów uniknięto „katastrofy. Skoordynowana akcja propagandowa i rzęsisty deszcz kłamstw które padają na każdym spotkaniu przy każdej okazji kreując atmosferę „zagrożenia” Są tego najlepszym potwierdzeniem. Ani wielki piec, ani żadna z części surowcowej nie będzie zatrzymana z tego powodu nawet na miesiąc. Bo co to znaczy "trudna sytuacja produkcyjna" ? Patrząc na kondycję naszej krajowej gospodarki nie dostrzegamy cienia zagrożenia, nie mówiąc już o jakiejś głębszej recesji czy o kryzysie. Dlaczego w Polsce mielibyśmy w to uwierzyć ? Gdzie się podziewają te nasze zamówienia produkcyjne ?
    • jacek 2019-05-15 08:48:33
      100% zgody.
    • df44 2019-05-15 10:45:59
      Z takimi związkami to Huta Kraków skończy jak FSO
    • Floating 2019-05-15 15:14:59
      Kolego, we wrześniu zatrzymanie zakładu, czy tego chcesz, czy nie.. Przypomnisz sobie ten post za 4 miesiące.
      • wija63 2019-05-15 17:39:48
        Umieszczam fragment stanowiska MIĘDZYZAKŁADOWEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW RUCHU CIĄGŁEGO Wybrane ze spekulacji: spośród różnych pomysłów jakie mają być zgłaszane do konkursu: Jak znowu "uzdrowić" hutę, przewidziany jest priorytetowy pomysł do wybrania i realizacji, jako najmniej uciążliwy dla załogi. I wówczas kiedy on będzie prezentowany jako „nieszkodliwy i bez kosztowy” a istotnie pomocny dla inwestora wówczas po wybraniu go przez "zwykłych pracowników" uzyska szanse realizacji by dać nadzieję istnienia. By „dać impuls i "wstrzymać decyzję" o zastopowaniu części zakładu. Po czym kampania ma być mięciutko kierowana w kierunku wyciszenia i małymi kroczkami nastąpi "wycofanie". Najpierw będzie mowa o "zawieszeniu decyzji", później o mowa o lekkiej poprawię gospodarczej i szansach na dłuższą pracę tych części zakładu. Trzeba powiedzieć jasno że to jest gra nie fer. Kreowanie problemów i straszenie ludzi utratą pracy by wyłudzić pieniądze, by zmusić do większego wysiłku w pracy, to jest rzecz niedopuszczalna. Taki pracodawca zasługuje na surową ocenę i potępienie nagannych praktyk, które jak wiemy co jakiś czas są stosowane wobec załogi. Weszły ona już na stałe do kanonu zachowań tego pracodawcy. W tym miejscu należy zadać konkretne pytanie czy ten pracodawca zasługuje na tytuł pracodawcy rzetelnego, pracodawcy i zaufanego ? Zdecydowanie nie. czy ten pracodawca zasługuję na to aby otrzymywać nadal pomoc publiczną której udziela mu polskie państwo ? Skoro chce zwijać swój interes w naszym kraju by go przenieść do innego kraju ?
    • zwiazkowiec 2019-05-17 08:09:44
      i bardzo dobrze....wywalic darmozjadow z zakladow pracy... Krakow dziekuje za czysztsze powietrze
      • Robal 2019-05-17 12:09:46
        Będziesz jęczeć, jak huta pociągnie inne zależne podmioty, zrobi się bezrobocie, przestępczość i na miasto będziesz się bał wyjść.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.32.15
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!