NIK: Inwestycja w Sierra Gorda nie leżała w interesie KGHM

NIK: Inwestycja w Sierra Gorda nie leżała w interesie KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: ICH
  • Dodano: 20-08-2019 11:23

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra i kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile. Według NIK przeznaczenie na zakup i dofinansowanie spółki 13 mld zł i kolejne wydatki na dalsze dofinansowywanie do 2020 roku wskazuje na to, że realizacja tej inwestycji nie leżała w interesie KGHM - podała NIK w komunikacie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • NIK podaje, że wyceny wartości aktywów kopalni Sierra Gorda bazowały na danych i założeniach przygotowanych przez Quadrę FNX, które okazały się nadmiernie optymistyczne.
  • Straty spółki Sierra Gorda SCM w latach 2015-2017 - wykazane w skonsolidowanych sprawozdaniach grupy KGHM - przekroczyły 19,9 mld zł - podała NIK.
  • NIK zaznacza, że długofalowa efektywność projektu Sierra Gorda będzie zależała od poziomu światowych cen miedzi i molibdenu w długim okresie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: NIK: Inwestycja w Sierra Gorda nie leżała w interesie KGHM

  • miki 2019-08-20 12:40:07
    Ale to sporo mądrzejsze niż kupno przez JSW kopalni od KW czy kupno kopalni Brzeszcze przez Tauron.... W przypadku tych zakupów zarządy powinny siedzieć. Podobnie - za udziały w Ostrołęce - szefowie energetyki powinni siedzieć. dlaczego? Działanie niezgodne z interesem spółki.
  • apolon 2019-08-20 11:54:37
    najgorzej jak ubeccy konkwistadorzy (typu Chałupiec w Możejkach) postanowia zaistnieć na mapie świata i bezkarnie drenują marny polski rynek z miliardów walut. teraz jeden gnom buduje nam rurociągi dookoła świata.
    • Gość 2019-08-20 12:38:29
      Akurat Chalupec i Możejki to nie ta bajka i aby tu się wymądrzać trzeba co nieco wiedzy w tym biznesie. Natomiast na KGHM-mie całe dziesiątki lat ktoś w cieniu żerował. Identyczna sprawa to Krzysztof Jałosiński i jego kontakty i pomysły. Gorzej bo dyletanci z GA nadal brną w PDH.
      • !!! 2019-08-20 13:16:06
        Wardacki kiedyś odpowie za swoją niekompetencje! Przyjdzie taki czas ze go karma kopnie w d!
  • Sprawiedliwosc 2019-08-20 11:35:13
    Czy prezes wirth wyjasni swoje postępowanie przy procesie zakupu Sierry? Czy odniesie się sensownie do zarzutów NIK? A może nadal będzie głosił swoją nieomylność i chwalił perspektywę możliwych zysków za 30 lat? Ciekawe skąd posiadł wiedzę predykcji wydarzen za 30 lat? Jego zakup prawie zatopił KGHM i oczekuje ze ktoś to rozliczy i wyjasni!
  • Górnik 2019-08-20 11:33:48
    Informacja powinna być w kategorii górnictwo, a nie huty
  • ? 2019-08-20 11:32:49
    I co teraz? Czy ktoś odpowie za ten zakup? Za sposób w jaki go przeprowadzono? Czy będzie z tego śledztwo? A może jak przepada 20 miliardów to nie trzeba nic robić? Za batonik trzeba ścigać każdego ale za miliardy można przymknąć oko?
    • Płatnik 2019-08-20 14:29:11
      Oczywiście, że ktoś zapłaci. Pan płaci, Pani płaci, wszyscy płacą. Tylko jak masz za dużo władzy i za mało nadzoru nad sobą to możesz przepalić wspólne pieniądze i mędrkować, że to była najlepsza rzecz na świecie. Nie można zapomnieć, kto wtedy był prezesem, kto był u władzy, kto mógł nadzorować lub powstrzymać zakup SG.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.92.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!