PARTNERZY PORTALU

Nowe pieniądze dla Elemental Holding

Nowe pieniądze dla Elemental Holding
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Elemental Holding sprzedaje część aktywów spółki zależnej, ale tak, aby ich nie stracić. Zyskuje za to kapitał do dalszych inwestycji w akwizycje lub rozwój organiczny.

Elemental Holding zawarł umowę inwestycyjną z PFR TFI SA w ramach Funduszu Ekspansji Zagranicznej FIZ AN. W wyniku umowy Fundusz zakupi 49 proc. udziałów w spółce zależnej grupy – UAB „EMP recycling” na Litwie. Litewska firma to jeden z tegorocznych nabytków holdingu, który przejął niemal 100 proc. jej udziałów.

Umowa z PFR TFI przewiduje także obustronne opcje odkupu i sprzedaży udziałów w litewskiej firmie w horyzoncie czasowym nie krótszym niż 6 lat oraz dopuszcza możliwość jej dokapitalizowania przez wspólników w okresie obowiązywania umowy.

– Finalizacja umowy z PFR TFI to ważny element realizacji dalszej strategii spółki. Będziemy mogli wykorzystać środki finansowe na planowane akwizycje i dalszy rozwój organiczny – podkreślił Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding.

Elemental od dawna buduje silną sieć w Europie. W tym roku podpisał także list intencyjny w sprawie nabycia pakietu kontrolnego holenderskiej spółki z branży przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych.

W ubiegłym roku przeprowadził trzy akwizycje, w których przejmował po 51 proc. udziałów spółek recyklingowych w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Polsce. Poprzez brytyjską spółkę Elemental zyskał także możliwość ekspansji w Irlandii, natomiast spółka fińska stanowi przyczółek do działania w całej Skandynawii.

Spółka realizuje także plan inwestycyjny, który będzie rozłożony na trzy lata i realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap, zaplanowany na półtora roku, będzie kosztował ok. 10 mln euro. Zakłada on zakup 4 -5 linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz budowę linii samplingowej dla układów drukowanych w zakładzie w Bydgoszczy, za ok. 36 mln zł. Koszt rozważanego drugiego etapu, obejmującego budowę dwóch pieców do obróbki termicznej katalizatorów i płytek, wyniesie ok. 20 mln euro.

Po trzech kwartałach 2017 roku Elemental Holding wypracował skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 1,02 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 40 proc. rok do roku. Narastający zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 23,9 mln zł, a EBIDTA 49,8 mln zł.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe pieniądze dla Elemental Holding

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.27.143
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!