Nowy gracz na rynku stali: Śląskie Huty Stali

Nowy gracz na rynku stali: Śląskie Huty Stali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Konstrukcje stalowe
  • Dodano: 06-01-2017 17:10

Chcemy inwestować w rynek przetwórstwa stalowego, tak żeby ten finalny produkt dla odbiorców krajowych był produkowany w Polsce, a nie importowany - mówi Krzysztof Mikuła, wiceprezes zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A., w rozmowie z Jerzym Bojanowiczem.

• Od wiosny mówi się o utworzeniu Polskiego Holdingu Hutniczego, który ma się nazywać Śląskie Huty Stali. W skład konsorcjum mają wejść należące do Węglokoksu Huty: "Pokój" w Rudzie Śląskiej i Łabędy w Gliwicach. Jakie "wydarzenia" przemawiają za jego utworzeniem?

- Do tej pory naszym głównym "produktem" był węgiel - jesteśmy jednym z największych eksporterów tego surowca w Europie. Jako Grupa Kapitałowa Węglokoks szukamy nowych obszarów biznesowych. Przeprowadziliśmy analizy rynkowe, z których wynika, że segmentem rynku, w który warto inwestować jest hutnictwo. Branża hutnicza daje szanse na rozwój naszego biznesu i ten pion właśnie chcemy rozwijać.

Dzięki utworzeniu Śląskich Hut Stali skonsolidujemy działania zakładów hutniczych, których jesteśmy właścicielami, czyli Huty Łabędy w Gliwicach i Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej, uporządkujemy produkcję i sprzedaż, co pozwoli na maksymalizację efektu synergii. Poza tym w takiej grupie łatwiej nam będzie zoptymalizować procesy produkcyjne i handlowe, pozyskać nowych kontrahentów i jednocześnie umożliwi uzyskiwać lepsze ceny na to co my kupujemy, czyli np. wsady, media takie jak energia i gaz.

• W 2003 r. właścicielem 60% akcji Polskich Hut Stali S.A. został ArcelorMittal Poland, który obecnie skupia ok. 70% potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, choć nie w pełni wykorzystywanego. Czym Śląskie Huty Stali będą mogły z nim konkurować?

- Najbardziej liczymy na obopólną współpracę, którą już realizujemy.

Śląskie Huty Stali będą zatrudniać łącznie ok. 2,5 tys. pracowników. Powstanie holdingu przede wszystkim ustabilizuje zatrudnienie, ale też pojawią się i nowe etaty. Zużycie stali ciągle rośnie, ale niestety importujemy prawie 70% wyrobów.

I właśnie o ten rynek będziemy walczyć, tym bardziej, że większość odbiorców to inwestorzy publiczni - górnictwo, przemysł stoczniowy, kolejowy, zbrojeniowy, budownictwo i energetyka.

• Informacja o Śląskich Hutach Stali pojawiła się wiosną, a grupa miała powstać do końca 2016 r. Na jakim etapie jest jej tworzenie: czy znany jest już sposób działania - holding spółek czy jedna spółka prawa handlowego.

- Z naszych analiz biznesowych wynika, że na tym etapie najlepszą formą dla Śląskich Hut Stali będzie funkcjonowanie jako holding. Spółki, które wejdą w jego skład zachowają swoją odrębność prawną i organizacyjną. Ściśle powiązane będą za to współpracą w zakresie produkcji i sprzedaży. Nad wszystkim czuwać będzie Weglokoks. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości powstanie jedna spółka prawa handlowego pod nazwą Śląskie Huty Stali. Z dużym kapitałem i potencjałem, ze stałymi kontraktami taka spółka mogłaby wejść później na Giełdę Papierów Wartościowych. Ale to jest dopiero pieśń przyszłości.

• Jakie jeszcze podmioty są w orbicie waszych zainteresowań, które - wcześniej czy w później - mogłyby wejść w skład Śląskich Hut Stali?

- Przede wszystkim stawiamy na nasze dwie spółki hutnicze - Hutę Łabędy w Gliwicach i Hutę "Pokój" w Rudzie Śląskiej.

A jeśli chodzi o przyszłość, to mogę jedynie potwierdzić, że planujemy kolejne akwizycje i rozglądamy się po rynku. Naszym celem jest, aby Śląskie Huty Stali dysponowały szeroką ofertą wyrobów stalowych, dlatego rozglądamy się za podmiotami, które ją wzbogacą. Obecnie do Polski importujemy ok. 70% wyrobów hutniczych. Naszą ambicją, a także celem wyznaczonym przez naszego właściciela, czyli Ministerstwo Energii, jest próba zmiany tego trendu. Konieczne jest zatem rozszerzenie portfela produkcyjnego do takiego stopnia, aby polskie firmy mogły korzystać z produkowanych w Polsce wyrobów hutniczych.

• Kiedy należy spodziewać się utworzenia Holdingu?

- Jeśli chodzi o datę rozpoczęcia działalności Śląskich Hut Stali to założyliśmy, że Holding ruszy w grudniu 2016 r. Kilka miesięcy temu zarejestrowaliśmy już wspólnotowy znak towarowy ŚHS, więc prace są mocno zaawansowane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi planami to myślę, że ta data jest bardzo realna.

• A jakie są założenia produkcyjne Śląskich Hut Stali - ile Holding ma łącznie produkować wyrobów stalowych i jaką część krajowego rynku na tego typu produkty ma zaspokoić?

- Przy obecnej sytuacji rynkowej próba odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudna. Warto zwrócić jedynie uwagę na fakt, że w roku 2015 na świecie wyprodukowano ponad 1,6 mld t stali surowej, gdy w Polsce produkcja wyniosła 9,2 mln t. Prognozy dla rynku stali są optymistyczne, jednak wiele zależy chociażby od wprowadzenia ceł na import stali spoza Unii Europejskiej.

Ewentualna decyzja Komisji Europejskiej może nam bardzo pomóc lub zaszkodzić.

Żeby zwiększyć produkcję musimy wiedzieć, że popyt na nasze produkty będzie na wystarczająco wysokim poziomie.

• Nowy podmiot ma dostarczać wyroby na rynki: stoczniowy, kolejowy, zbrojeniowy i energetyczny. Z jakim - i na jakiej podstawie - wiążecie największe nadzieje?

- Każdy z tych rynków, o którym pan wspomina, jest dla nas łakomym kąskiem. Rząd zapowiada odbudowę przemysłu stoczniowego, w przyszłym roku resort energii ma ogłosić plan inwestycyjny i finansowanie polskiej energetyki, ruszył rządowy program "Mieszkanie Plus" czyli budownictwo, inwestuje także zbrojeniówka. To są branże, na które liczymy. Wszędzie tam potrzebne są gigantyczne ilości stali i wyrobów stalowych. Jako grupa holdingowa producentów łatwiej nam będzie składać kompleksowe oferty. Węglokoks jest spółką skarbu państwa, chcemy więc żeby z naszej oferty korzystały także branże należące do państwa. A biorąc pod uwagę, że produkcja wyrobów odbywa się w Polsce, w krajowych zakładach, staniemy się konkurencyjni dla zagranicznych oferentów.

• Dziękuję za rozmowę.

Rozmowa została przeprowadzona w październiku 2016, opublikowana w nr 6 (grudzień 2016) czasopisma Konstrukcje Stalowe.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy gracz na rynku stali: Śląskie Huty Stali

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!