PARTNERZY PORTALU

Nowy sposób na rozbrojenie gazów wielkopiecowych

Nowy sposób na rozbrojenie gazów wielkopiecowych
Niedaleko huty sSAB w Lulea powstanie pilotażowa instalacja przerobu gazów wielkopiecowych na mocznik. Fot. materiały prasowe
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Piotr Myszor
    Piotr Myszor
  • Dodano: 23-12-2020 12:44

Gazy wielkopiecowe to w większości palne węglowodory, więc od dawna są gromadzone i wykorzystywane. Tylko, że to znowu spalanie, a więc emisje. Unia Europejska wyłożyła ponad 21 mln euro na badania nad przerabianiem gazów wielkopiecowych na mocznik.

  • Projekt INITIATE  ma zmniejszyć emisję CO2 w procesach stalowniczych i produkcji mocznika o 95 proc.
  • Technologia ma być gotowa do przemysłowego wykorzystania w 2030 roku.
  • Mocznik jest wykorzystywany m.in. do produkcji nawozów i dodatku do paliwa AdBlue.
Obecnie gazy wielkopiecowe, podobnie jak gazy koksownicze, zwykle są wykorzystywane jako dodatkowe paliwo gazowe, a więc spalane, przez co uwalnia się znowu znaczna ilość gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Według założeń projekt INITIATE ma umożliwić synergie między hutnictwem i produkcją nawozów, która w sumie ma pozwolić zmniejszyć enerchołonność procesów o 30 proc., zużycie surowców naturalnych o 40 proc., produkcję odpadów o 90 proc, a emisję gazów cieplarnianych o 95 proc. To ważna synergia, bo według badań obydwa przemysły odpowiadają za 30 proc. emisji przemysłowych na świecie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Nowy sposób na rozbrojenie gazów wielkopiecowych

  • Ewa 2020-12-29 18:58:12
    Jeżeli nie wykorzystamy gazu koksowiczego jako paliwa (pośrednio do opalania np: nagrzewnic ) , to musimy go zastapić innym związkiem węgla . Bilans CO2 niewiele się zmieni .
    • Ewa 2020-12-30 12:35:13
      I naturalnie wielkopiecowego .
  • Piotrek 2020-12-28 17:35:38
    Źle Pan Panie realusto trafił. Piszę to, co piszę właśnie w oparciu o własne doświadczenia. Bo "coś tam" zrobić się udało.
  • Wunx 2020-12-24 00:20:35
    Gaz wielkopiecowy to w większości tlenek oraz dwutlenek węgla oraz azot. Węglowodorów jest 2% w porywach. Rzetelne dziennikarstwo.
    • Piotrek 2020-12-24 11:05:36
      pozajączkowało się komuś z gazem koksowniczym, a to duża różnica. Z tego, co widzę tak, jak 15 lat temu w przypadku energetyki węglowej tak teraz w hutnictwie trwa bal na Titanicu. Załapać się na kilka grantów. Postawić kilka instalacji i przy okazji przytulić trochę kasy a na koniec hutnictwo będzie zaorane a Europa będzie importowała wszystko ze wschodu. Kolejne pewno będą szumne informacje o wytopie stali z wykorzystaniem bezpośredniej redukcji wodorem. W tych wszystkich "innowacyjnych" technologiach zwykle nikt nie bierze pod uwagę , że dla uzyskania konkurencyjnych instalacji należałoby zaangażować znaczne kadry inżynierskie i znaczny zasób czasu (dłuższy, niż typowe 2 , 3 lata). O tym, że zwykle profesura, która granta dostaje nie potrafi, nie chce albo nie umie przeprowadzić analizy procesu podstawowymi metodami bilansowymi. Ba ona często nawet nie jest świadoma jakie środki techniczne i technologie są konieczne do realizowania procesu w skali przemysłowej.
      • realista 2020-12-24 15:28:44
        Jakie to jest typowo polskie nic nie robić na wszystko narzekać i krytykować to co robią inni. Mądrzy Szwedzi , Holendrzy, Włosi i inni uczestnicy tego projektu korzystają z dużych dotacji unijnych aby opracować innowacyjną bardzo ekonomiczną i ekologiczną technologię wykorzystania gazów wielkopiecowych do produkcji amoniaku. A jak już będzie gotowa to Polak ją drogo od nich kupi bo jak wiadomo Polak przed i po szkodzie jest głupi.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!