Od projektu do obiektu

Od projektu do obiektu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Konstrukcje stalowe
  • Dodano: 21-10-2017 15:40

Obiekty przemysłowe, a w szczególności projektowane bloki energetyczne wymagają najnowocześniejszego oprogramowania oraz wieloletniego doświadczenia osób zaangażowanych w prace projektowe - mówi Paweł Kawecki z Biura Inżynierskiego MOSTOSTAL s.j.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Czym się dla Państwa różni rola projektanta konstrukcji stalowych przy pracy nad budynkiem od roli przy projektowaniu np. mostu lub estakady przemysłowej lub hali?

W dzisiejszych czasach rynek jest szalenie zmienny i trudno jest przewidzieć/zaplanować w dłuższym terminie strategię firmy. Tak samo jest w projektowaniu. W jednym roku duży zakres obiektów stanowią obiekty przemysłowe, a w innym obiekty użyteczności publicznej.

Obiekty przemysłowe charakteryzują się tym, że to funkcja obiektu, w tym urządzenia i instalacje, dyktują rodzaj/typ i kształt konstrukcji. Odmienna sytuacja jest w procesie projektowania obiektów kubaturowych i użyteczności publicznej typu centra handlowe. W tego typu obiektach głównym projektantem jest architekt i to on tworzy funkcję i koncepcję obiektu, w którą konstruktor powinien się wkomponować.

Jeżeli chodzi o rolę projektanta przy projektowaniu budynku kubaturowego w stosunku do obiektu przemysłowego to jest ona taka sama. Ma on zadanie zaprojektować konstrukcję spełniającą założone wymogi funkcji obiektu. Różnice pojawiają się w sposobie projektowania, wiedzy i wdrożonej technologii. Obiekty przemysłowe, a w szczególności projektowane bloki energetyczne wymagają najnowocześniejszego oprogramowania oraz wieloletniego doświadczenia osób zaangażowanych w prace projektowe. Pomocnym narzędziem jest technologia BIM, która już od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w przemyśle energetycznym, a która drobnymi krokami jest wdrażana w procesie projektowania innego typu obiektów.

Czy projektant ma realną możliwość wprowadzania innowacji technologicznych i materiałowych, czy też decydują tu wytyczne inwestora? Czy w trakcie pracy nad projektem zwracacie się Panowie do inwestora z propozycjami wprowadzenia np. nowego typu profilu, szczególnego typu stali itp. Może się to wiązać z wyższymi kosztami. Co Pan uważa za najważniejszą innowację w technologii konstrukcji stalowych w ostatnich latach?

Zacząłbym od ostatniej części pytania, a mianowicie o innowacyjność. Ze względu na bardzo dużą zmienność rynku ośrodki naukowe jak i firmy budowlane prowadzą nieustannie prace wdrażające nowe rozwiązania technologiczne. Mają one na celu ułatwić i przyspieszyć prefabrykację i montaż konstrukcji, a w konsekwencji wytworzyć produkt bardziej konkurencyjny i ekonomiczny. Najważniejszym przykładem wdrażania innowacyjnych technologii, a zarazem najmniej widocznym dla finalnego odbiorcy, są wytwórnie konstrukcji stalowych. Ze względu na skrócenie czasu prefabrykacji elementów konstrukcji jak i zwiększenie jakości finalnego produktu wprowadzają nowoczesne rozwiązania. Aktualnie duże polskie wytwórnie konstrukcji stalowych mogą się pochwalić najnowocześniejszymi liniami technologicznymi. Począwszy od procesu przygotowania produkcji po cięcie elementów i spawanie wytwarzanie konstrukcji jest w bardzo dużym stopniu zautomatyzowane i poddane skrupulatnej kontroli jakości. Bardzo duży postęp można zauważyć w nowoczesnych technologiach spawania, które zwiększają jakość, a co za tym idzie bezpieczeństwo konstrukcji. Wracając do pierwszej części pytania, obecnie występuje duża dostępność asortymentu oferowanego przez huty. Niemniej jednak, ze względu na czas realizacji, w momencie rozpoczęcia prac projektowych uzgadniamy z wykonawcą bądź wytwórnią dostępność profili. Zdarza się również, że uzgadniamy rodzaj konstrukcji i zastosowane rozwiązania. Jest to związane z kosztami i czasem dostawy odpowiedniego asortymentu.

Czy modyfikacje projektu w trakcie realizacji są częste, czy raczej sporadyczne? Projektant nie zawsze jest w stanie przewidzieć warunki, w jakich będzie wykonywana konstrukcja w wytwórni lub na budowie.

Tu Pan poruszył temat rzeka. Zmiany są i będą. Przy realizacji obiektów przemysłowych proces projektowania jest ciągły i wymaga dużej ilości zmian. Co ważne, zmiany muszą być wprowadzane bardzo szybko. Przepływ informacji musi być płynny ponieważ opóźnienia powodują przestoje w innych branżach, a finalnie na budowie. Wdrożenie nowoczesnego oprogramowania działającego w technologii BIM pomaga w sprawny i szybki sposób wprowadzać zmiany do projektu jednocześnie minimalizując błędy. Począwszy od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy i kończąc na dokumentacji warsztatowej zmiany są wprowadzane przez wszystkich uczestników procesu projektowego, zamawiającego, architektów, technologów i instalatorów. Bywa, że w niektórych projektach zmiany sięgają 50% czasu poświęconego na projektowanie. Jeżeli chodzi o warunki realizacji, to muszą być odpowiednie do wykonywania konstrukcji w wytwórni i montowania na budowie. Warunki te są dysponowane przez projektanta i nie widzę możliwości odstępstw. Za weryfikację warunków sprecyzowanych w projekcie odpowiedzialny jest powołany przez inwestora inspektor. Dotychczas nie spotkałem się z rażącymi odstępstwami od prawidłowego wykonania konstrukcji w stosunku do projektu, a jeżeli jakieś były to niezwłocznie je naprawiano.

Jak się ustala ceny projektów? Czy jest to na ogół wynik pertraktacji z inwestorem czy też korzysta się z gotowych cenników?

Cena za projekt uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejsze dla oszacowania ceny jest ustalenie zakresu prac i etapów z jakich się składa. Inaczej wycenia się Projekt Budowlany, a inaczej Projekt Wykonawczy. Ostatecznie uzyskana cena za dany temat wynika z negocjacji z Zamawiającym popartych wstępną wyceną wykonaną na podstawie doświadczenia projektowego w danym typie konstrukcji i zbiorem danych.

Czy uważa Pan, że konkurencja na rynku usług projektowych jest zupełnie wolna, czy też jakieś czynniki ją ograniczają? Czy obecnie można mówić o dobrej koniunkturze na tym rynku?

- Konkurencja jest wolna. W obecnych czasach każdy projektant ma dostęp do nowoczesnych technologii wspomagających projektowanie i jeżeli potrafi je użyć i ma do tego odpowiednią wiedzę, może konkurować lub współpracować na rynku.

Warto się zastanowić nad inną kwestią. Nie nad tym, czy konkurencja jest wolna tylko czy uczciwa. Skąd biorą się ceny projektów, a w szczególności dokumentacji warsztatowej znacznie niższe od ogólnie przyjętych? Znacznie - to znaczy 30-40% cen oferowanych. Jest to problem, który, miejmy nadzieję, w miarę upływu czasu będzie marginalny. Mimo trudnych czasów jesteśmy w stanie konkurować stawiając na wieloletnie doświadczenie, solidność i wspomaganie procesu projektowego za pomocą oprogramowania najnowszej generacji. Jeżeli mówimy o koniunkturze, w naszym przypadku musimy mówić głównie o podatnym na wahania rynku sektorze konstrukcji stalowych, z którym jesteśmy związani jako firma od ponad 25 lat. Obecnie na rynku projektowym koniunktura jest dobra, ale nie we wszystkich sektorach. Da się zauważyć, że nowych osiedli i budynków kubaturowych powstaje bardzo dużo. Co do obiektów przemysłowych, a w szczególności energetycznych, ściśle związanych z konstrukcjami stalowymi nastąpiło spowolnienie, a realizowane projekty są w fazach końcowych. Dlatego też bardzo duże znaczenia mają tematy zagraniczne, w których polscy projektanci są bardzo cenieni.

Doświadczeni projektanci na ogół uważają, że przygotowanie absolwentów politechnik do projektowania konstrukcji stalowych jest słabe. A jaka jest Pana opinia? Czy w ogóle uczelnia jest w stanie przygotować absolwenta w stopniu wystarczającym do samodzielnego projektowania choćby najprostszych konstrukcji?

• Żeby konstruktor mógł samodzielnie projektować musi uzyskać uprawnienia projektowe. W czasie praktyki zdobywa wiedzę uzupełniającą do tej, którą zdobył na Politechnice w celu pełnienia samodzielnej funkcji projektanta. Uczelnia powinna wyposażyć absolwenta w odpowiednią wiedzę teoretyczną, która następnie powinna być uzupełniona o wiedzę praktyczną zdobytą na budowie i w biurze projektowym. Uważam, że przygotowanie studentów jest coraz lepsze. Konstrukcje stalowe stopniowo wracają w większym zakresie na uczelnie. Znam dwa ośrodki naukowe - Politechnika Warszawska i Politechnika Rzeszowska - które kładą bardzo duży nacisk na konstrukcje stalowe. Obecnie osoby ubiegające się o pracę w dużej mierze mogą się pochwalić sporą wiedzą na temat konstrukcji stalowych, a co ważne, przed wejściem na rynek pracy mają możliwość uczestniczenia w projektach uczelnianych i kołach naukowych związanych ze stalą.

- Co, zdaniem Pana stanowi główny problem w kontaktach projektant - wykonawca?

• Problemów podczas projektowania i realizacji obiektów jest bardzo dużo. Jeżeli obie strony procesu budowlanego wiedzą, że najważniejsze jest wzajemne zrozumienie i współpraca, wówczas nie ma sporów. Głównym problemem nie jest skracanie procesu inwestycyjnego poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, lecz przedłużające się sprawy urzędowe czy przetargowe i brak szybkich decyzji ze strony zamawiającego. Mimo to przeważnie terminy końcowe realizacji pozostają bez zmian co odbija się negatywnie na projektowaniu. Dlatego chciałbym życzyć projektantom więcej czasu potrzebnego do projektowania. W większości przypadków jest stanowczo za krótki, a nieustanne zmiany i biurokracja zmuszają inżyniera do pracy "papierkowej" a nie twórczej, jaką jest projektowanie.

- Dziękujemy za rozmowę.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od projektu do obiektu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!