Kosztem blisko 2,7 mln zł Odlewnia Zawiercie udoskonali proces tworzenia tzw. masy formierskiej, używanej do wykonywania form do odlewania żeliwa. Dzięki współfinansowanemu z unijnych środków projektowi zakład ma poprawić jakość wyrobów i obniżyć koszty produkcji.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Realizowany w odlewni projekt, na który spółka pozyskała prawie 1,4 mln zł dofinansowania ze środków europejskich, obejmuje prace badawczo-rozwojowe, których efektem będzie stworzenie innowacyjnego systemu optymalizacji jakości i zarządzania parametrami masy formierskiej. To jeden z kluczowych elementów wpływających na jakość wyrobów - z masy powstają formy piaskowe do odlewania żeliwa białego, szarego oraz sferoidalnego.
"Opracowany system umożliwi kontrolę parametrów masy formierskiej w czasie rzeczywistym, automatyczne pobieranie próbek badawczych oraz ich badanie bez udziału pracowników. Pozwoli także na regulację masy formierskiej zgodnie z zadanymi wartościami, obniżenie materiałochłonności i energochłonności procesu oraz zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko" - wyjaśniła we wtorek Marzena Uram z Odlewni Zawiercie.
W ramach zaplanowanego do końca 2020 roku przedsięwzięcia, w pierwszym etapie powstanie prototyp systemu w warunkach laboratoryjnych; następnie rozpoczną się testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, a później na linii produkcyjnej. Efektem ma być zasadnicza zmiana procesu produkcji, zapewniająca jej stabilizację, bez względu na zaburzenia. Przygotowanie masy formierskiej zostanie zautomatyzowane.
"System będzie umożliwiał pobranie próbek, ich analizę oraz dokonywanie zmian w dozowaniu - na przykład wody - w czasie rzeczywistym. Przełoży się to na znaczne podwyższenie jakości oraz obniżenie odsetka wybrakowanych odlewów, co wprost prowadzi do obniżenia kosztów produkcji" - podsumowała Marzena Uram.