Odlewnie w Śremie i Piotrkowie gonią europejską czołówkę

Odlewnie w Śremie i Piotrkowie gonią europejską czołówkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/AH
  • Dodano: 05-06-2018 17:11

Kosztem 85 mln zł należące do Polskiej Grupy Odlewniczej (PGO) odlewnie w Śremie i Piotrkowie Trybunalskim pracują nad innowacjami służącymi m.in. podniesieniu jakości i wytrzymałości produktów. Dzięki temu odlewy mogą zyskać nowe zastosowania, także w ekstremalnych warunkach.

  • Przedstawiciele PGO są przekonani, że dzięki innowacjom polskie odlewnie dołączą do grona najnowocześniejszych w tej branży producentów w Europie.
  • Odbiorcami produktów odlewniczych są m.in. firmy z branż energetycznej, kolejowej, motoryzacyjnej, a także podmioty zajmujące się podmorskim wydobyciem ropy i gazu czy budową infrastruktury morskiej.
  • Wszędzie tam potrzebne są wytrzymałe produkty o najlepszych możliwych parametrach użytkowych.

Rozpoczęte w Odlewni Żeliwa Śrem i w Piomie-Odlewni w Piotrkowie Trybunalskim projekty badawczo-rozwojowe są współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawiciele PGO są przekonani, że dzięki innowacjom polskie odlewnie dołączą do grona najnowocześniejszych w tej branży producentów w Europie.

W ostatnim czasie piotrkowski projekt pod nazwą "Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji" wkroczył w kolejny etap - zawarta została umowa na dostawę urządzeń i technologii do wytwarzania wysokogatunkowego staliwa z wykorzystaniem konwertora AOD, będącego najistotniejszym elementem projektu.

Wybór dostawcy urządzeń poprzedziły gruntowne, wielomiesięczne badania przemysłowe - konieczne było wykonanie ponad 100 próbnych wytopów.

- Szwedzka technologia, którą wybraliśmy spośród kilku propozycji nadesłanych z całego świata, pozwoli nam na wejście w zupełnie nowy obszar możliwości metalurgicznych, jakim jest obróbka pozapiecowa. W efekcie tej technologicznej rewolucji uzyskamy wyższą jakość staliwa - poinformował we wtorek prezes spółki Rafał Kania.

Projekt, którego zakończenie zaplanowano na 2020 rok, jest wynikiem analizy rynku, która potwierdziła rosnące zapotrzebowanie na wykorzystanie tego typu materiałów w przemyśle.

- To produkty i rozwiązania dla nowoczesnej energetyki, morskiej energetyki wiatrowej, transportu kolejowego, prac wydobywczych w segmencie oil&gas zarówno na lądzie, jak i tych zlokalizowanych na morskim dnie oraz szeroko rozumianej armatury przemysłowej - wyliczał prezes firmy, według którego projekt jest przyszłością piotrkowskiej odlewni.

Inne przedsięwzięcie, realizowane w Odlewni Żeliwa Śrem, dotyczy "innowacyjnej, wykorzystującej analizę termiczną ATD, technologii wytwarzania samozasilającego się, wysokojakościowego żeliwa do produkcji odlewów nowej generacji o podwyższonych parametrach jakościowych". Realizacja tego wartego ponad 37 mln zł projektu rozpoczęła się jesienią ub. roku. Także to przedsięwzięcie otrzymało unijne dofinansowanie z programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój".

Głównym celem projektu jest opracowywanie nowej, opartej na analizie tzw. krzywej stygnięcia, zautomatyzowanej technologii wytopów żeliwa. Jej zastosowanie ma poprawić efektywność stosowanej obecnie technologii odlewniczej i wyeliminować niepożądane w produkcji zjawiska, rzutujące na jakość produktów.

W Śremie zakończono już pierwszy etap badań przemysłowych, służący analizie wszystkich parametrów procesu metalurgicznego. Analizowano m.in. różny udział materiałów wsadowych, oddziaływanie temperatury przegrzania, wpływ składu chemicznego na własności fizykochemiczne, rozmaite modyfikatory i sposoby modyfikacji procesu, wpływ czasu topienia żeliwa na jego własności fizykochemiczne i strukturę, czy wpływ czasu przetrzymania metalu w piecu i temperatury kadzi na właściwości ciekłego metalu.

- Szeroki zakres eksperymentów przeprowadzonych na podstawie analizy krzywych krzepnięcia i krystalizacji pozwala na optymalizację procesu wytapiania już na etapie ciekłego metalu. W celu poprawy jego jakości na tym etapie możliwe jest przeprowadzenie dodatkowych operacji metalurgicznych - podsumował wyniki badań szef działu badań i rozwoju odlewni Leszek Szwalbe.

Analiza wyników badań umożliwiła opracowanie szczegółowych instrukcji metalurgicznych, umożliwiających prowadzenie wytopu dla wybranych gatunków żeliwa szarego i sferoidalnego. Zwieńczeniem projektu ma być przetestowanie nowej technologii w skali demonstracyjnej i określenie optymalnych wskaźników dla tego procesu.

Chodzi m.in. o precyzyjne określenie parametrów szybkości procesu topienia i dozowania dodatków stopowych, ustalenie optymalnych parametrów obróbki pozapiecowej i czasów krzepnięcia, dobór modyfikatorów i metody modyfikacji, a także taką organizację całego procesu, by był najbardziej efektywny technicznie i ekonomicznie.

Eksperci z Odlewni Żeliwa Śrem oceniają, że nowa technologia nie tylko pozwoli na zautomatyzowanie i ustabilizowanie produkcji, ale też zmniejszy zużycie materiałów o ok. 15 proc. i zużycie energii o ok. 22 proc. Docelowo firma ma wprowadzić do produkcji nowe odlewy z żeliwa szarego i sferoidalnego wyższej jakości, przeznaczone m.in. dla przemysłu maszyn rolniczych, motoryzacyjnego, stoczniowego i energetycznego.

Spółki Pioma-Odlewnia i Odlewnia Żeliwa Śrem wraz z m.in. Kuźnią Glinik tworzą Grupę PGO - największą w Polsce grupę przemysłową, specjalizującą się w produkcji odlewów i odkuwek. PGO jest częścią Grupy TDJ, prywatnej polskiej firmy inwestycyjnej, działającej w różnych sektorach gospodarki. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odlewnie w Śremie i Piotrkowie gonią europejską czołówkę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!