Takich ocynkowni nie ma zbyt wiele w Europie

Takich ocynkowni nie ma zbyt wiele w Europie
Uruchomiono nowoczesną ocynkownię należącą do spółki INOFAMA Fot. mat.pras.

Uruchomiono nowoczesną ocynkownię należącą do spółki INOFAMA. Obiekt o kubaturze 50 tys. m3 jest wyposażony m.in. w wannę cynkowniczą o długości 7,5 m i głębokości 3,5 m.

 • INOFAMA SA, producent konstrukcji stalowych należący do Grupy Kapitałowej ARP SA, dzięki środkom pozyskanym od Agencji Rozwoju Przemysłu oraz przy wsparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otworzyła nową ocynkownię zanurzeniową - Ocynkownię Inowrocław.
 • Ocynkownia Inowrocław stanowi istotny krok w dalszym rozwoju pozycji spółki, budując coraz silniejszą markę wśród odbiorców jej produktów i usług.
 • Inwestycja przyczynia się do efektywnego zwiększania skali działalności spółki, a przez to również tworzenia nowych miejsc pracy.

Nowa ocynkownia to mocny impuls rozwojowy i szansa poprawy pozycji rynkowej

- Dla firmy INOFAMA nowa ocynkownia to mocny impuls rozwojowy i szansa poprawy pozycji rynkowej w oparciu o najnowsze rozwiązania przemysłowe - zaznacza Cezariusz Lesisz, prezes ARP SA. - Wsparcie ARP to nie tylko aspekt finansowy, ale także wysokiej jakości know-how w obszarze zarządzania, a także poprawa komfortu życia lokalnej społeczności - nowoczesna ocynkownia będzie w możliwie najmniejszy sposób wpływać na środowisko. Produkty INOFAMA powstawać będą w jak najlepszych warunkach, gdzie korzyści środowiskowe będą szły w parze z zadbaniem o wysoką wydajność, jakość pracy oraz zwiększenie produkcji - dodaje Cezariusz Lesisz.

Ocynkownia Inowrocław stanowi istotny krok w dalszym rozwoju pozycji spółki, budując coraz silniejszą markę wśród odbiorców jej produktów i usług. Inwestycja przyczynia się do efektywnego zwiększania skali działalności spółki, a przez to również tworzenia nowych miejsc pracy.

- Inwestycja od początku tworzona była z myślą o poprawie komfortu życia okolicznych mieszkańców - podkreśla Szczepan Ślusarz, prezes INOFAMA SA. - Dlatego budynek został wyposażony w izolacje akustyczne ścian oraz systemy podciśnienia zapobiegające przypadkowemu wydostaniu się zanieczyszczeń do atmosfery. Ocynkownia Inowrocław została zrealizowana wedle najnowszych standardów technicznych, technologicznych i organizacyjnych, co pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji, poprawę wydajności ocynkowni oraz warunków pracy - dodaje Szczepan Ślusarz.

Dotychczas eksploatowana ocynkownia ogniowa została zbudowana w 1976 roku z dwiema liniami technologicznymi ogrzewanymi energią elektryczną.

Nakładanie powłok antykorozyjnych jest działaniem proekologicznym ze względu na wydłużenie przydatności elementów stalowych do użytku

Cynkowanie zanurzeniowe w Ocynkowni Inowrocław polega na zanurzeniu odpowiednio przygotowanych elementów stalowych w roztopionym cynku celem uzyskania, w wyniku procesu dyfuzji stopowej, metalicznej powłoki cynkowej.

Nakładanie powłok antykorozyjnych jest działaniem proekologicznym ze względu na wydłużenie przydatności elementów stalowych do użytku, a tym samym pozwala na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego podczas produkcji stali.

INOFAMA SA otrzymała wsparcie kapitałowe od ARP SA w łącznej wysokości 8 mln zł oraz skorzystała ze wsparcia udzielonego w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. - uzyska w ramach pomocy publicznej zwolnienie podatkowe w wysokości do 35 proc. nakładów.

Otrzymane wsparcie poprawi rentowność realizowanych inwestycji i działalności prowadzonej przez spółkę. Wartość robót ogólnobudowlanych to 13 018 400 zł. Natomiast wartość robót związanych z wykonaniem kompletnej linii do cynkowania ogniowego wynosi 11 980 000 zł.

 

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Takich ocynkowni nie ma zbyt wiele w Europie

 • Kpiarz 2022-12-16 14:01:54
  A co tam takiego nowoczesnego? Zabudowane trawialnia to juz standard. Nowa to moze ona jest ale na pewno nie nowoczesna... No chyba ze w porownaniu z 1976...
 • Michał 2022-12-11 13:45:24
  I jeszcze oszczędności na kąpieli trawiennej. Często kwas jest już tak słaby, że nie może wytrawić oznaczeń z markerów. Dodatkowo w konstrukcji wysyłanej do ocynkowni, trzeba narobić tyle otworów, że elementy wyglądają jak durszlak.
 • PRAWDA 2022-12-08 11:35:08
  Zasoby cynku i ołowiu w Kosowie to 60 miliardów ton
 • skorpion 2022-12-06 18:25:45
  I będzie produkcja gówno-ocynku! Dzisiejsze ,,nowoczesne'' ocynkowane blachy dachowe robią się rude po całości w ciągu 4-5 lat! Stare pomimo kwaśnych deszczów leżały po 25 lat zanim zardzewiały. To samo dzieje się z ,,nowoczesnymi'' ocynkowanymi elementami rusztowań budowlanych i innych elementów konstrukcyjnych. Kiedyś blachy do zastosowań dekarskich cynkowano płomieniowo, warstwa była na tyle solidna i szczelna, że na dachach leża jeszcze te wyprodukowane za schyłkowego Jaruzelskiego!
  • Kris 2022-12-07 12:34:17
   Kiedyś powłoka cynku miała grubość 275 mikrometrów a teraz 100. To co się dziwisz
  • mike 2022-12-12 15:44:26
   Wszystko tak schodzi na psy niestety

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.247.184
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!