Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali w trakcie pandemii zwiększyło automatyzację procesów produkcji. Niemal co czwarte podniosło również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń. Według Siemens Financial Services ogólna skala inwestycji jest jednak mniejsza niż tuż przed wybuchem COVID-19. Częściej inwestują firmy, które korzystają z finansowania zewnętrznego.
- Spadki sprzedaży krajowej i zagranicznej spowodowały zmniejszenie inwestycji branży obróbki metali w maszyny i urządzenia.
- Niższe inwestycje, zdaniem Siemens Financial Services, obniżają konkurencyjność branży, co spowoduje spadek ekspansji na nowe rynki.
- Przedsiębiorcy niemal po połowie finansują inwestycje w maszyny i urządzenia ze środków własnych i dywersyfikując źródła finansowania.
Odsetek firm inwestujących w automatyzację i odnowienia parku MiU zmniejszył się jednak w porównaniu do sytuacji przed wybuchem pandemii COVID-19, co w dużej mierze może być spowodowane spadkami w sprzedaży krajowej i zagranicznej.
Zbyt długie odwlekanie inwestycji zmniejsza konkurencyjność
- Poprawa koniunktury krajowej spowoduje zapewne ponowny wzrost inwestycji. Nie bez znaczenia jest również kondycja gospodarek europejskich, ponieważ aż 74 proc. badanych firm z tej branży eksportuje swoje produkty. Przedsiębiorcy nie powinni jednak zwlekać z inwestycjami zbyt długo, ponieważ znacząco przekłada się to na ich zdolność do konkurowania, co odzwierciedla wynik sub-indeksu MiU dla branży obróbki metali - mówi Tomasz Kukulski, prezes Siemens Financial Services w Polsce.Czytaj także: Digitalizacja to ogromne możliwości. Nie zawsze przez menedżerów dostrzegane
Aktualny pomiar branżowego wskaźnika konkurencyjności Siemens Financial Services w Polsce (Indexu MiU) wskazuje na niższą ocenę zdolności do konkurowania firm obrabiających metale. Sub-indeks MiU dla tej branży wynosi 41,57 pkt – w porównaniu z pomiarem marcowym, zrealizowanym jeszcze przed wybuchem pandemii, obniżył się o 13,51 pkt (z 55,08 pkt). Według SFS oznacza to, że w kolejnych miesiącach należy się spodziewać mniejszej ekspansji na nowe rynki zbytu. Istotny wpływ na zmianę wyniku ma skala nakładów na odnowienia parków maszyn i urządzeń oraz niższa sprzedaż krajowa i eksportowa.
Branża z niższą sprzedażą
Aż 39 proc. ankietowanych poinformowało o spadku sprzedaży krajowej w czasie pandemii. Na tym samym poziomie wyniki utrzymało 43 proc. firm. O wzroście sprzedaży informuje z kolei 12 proc. badanych. W najbliższych miesiącach wzrostów w tym obszarze spodziewa się 24 proc. ankietowanych, a spadki przewiduje 26 proc.W przypadku eksportu o spadkach informuje podobna liczba firm (39,2 proc.), jednak więcej ankietowanych odnotowało wzrost sprzedaży zagranicznej – 23 proc. W najbliższej przyszłości dalszych wzrostów spodziewa się 35 proc., a spadków 20 proc. W badanym okresie 17 proc. firm z branży zwiększyło dywersyfikację rynków zbytu, a u 16 proc. się ona zmniejszyła.