PGE Obrót zawarła umowę z CMC Poland - jednym z najbardziej energochłonnych odbiorców w Polsce. Jej częścią jest umowa typu PPA (Power Purchase Agreement) na dostarczenie zielonej energii o wolumenie ponad 90 GWh w skali roku.
- Umowa na łączny wolumen 0,8 TWh rocznie będzie obowiązywać w latach 2024-2030.
- CMC Poland chce ograniczyć emisję CO2 i zwiększyć udział energii odnawialnej w produkcji.
- Zielona energia w ramach umowy PPA pochodzić będzie z farmy fotowoltaicznej PGE Jeziórko zlokalizowanej na Podkarpaciu.
- Umowa PGE z hutą CMC Poland to jeden z największych kontraktów polegających na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii na polskim rynku energetycznym - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
CMC Poland jest nowoczesną hutą stali, zlokalizowaną w Zawierciu. Ponad 120-letnie doświadczenie i dynamiczny rozwój sprawiły, że firma jest liderem na rynku krajowym i znaczącym uczestnikiem rynków zagranicznych. Jest także największą w Polsce firmą recyklingową złomu stalowego. Wyroby CMC Poland wykorzystywane są głównie w branży budowlanej, rolniczej, energetycznej i maszynowej.
- Zawarcie umowy poprzedzone było długimi wspólnymi pracami konsultacyjno-negocjacyjnymi, podczas których udało nam się wypracować optymalny produkt, odpowiadający naszym potrzebom - przyznaje Jerzy Kozicz, prezes zarządu CMC Poland. - Realizujemy ambitne cele związane z kwestiami środowiskowymi polegające m.in. na ograniczaniu emisji CO2 i zwiększaniu udziału energii odnawialnej w naszej produkcji. Umowa z PGE Obrót nam w tym pomaga - dodaje Jerzy Kozicz.
Huta CMC Poland jako przedstawiciel przemysłu energochłonnego, oprócz dużego wolumenu zużycia energii, odznacza się złożonością potrzeb i nowatorskim podejściem do biznesu, co determinuje potrzebę spersonalizowanej, eksperckiej obsługi handlowej.
- W centrum naszej działalności są klienci. Naszym atutem jest obsługa posprzedażowa i fachowe doradztwo w czasie trwania umowy - zaznacza Mariusz Rędaszka, prezes zarządu PGE Obrót.
PGE Obrót obsługuje ponad pięć milionów odbiorców energii elektrycznej: firm, instytucji, jednostek samorządu terytorialnego i gospodarstw domowych. Stawia na szeroką ofertę produktową, gwarantując kompleksową realizację potrzeb energetycznych.
W swojej działalności PGE Obrót kieruje się troską o środowisko naturalne. Realizując strategię Grupy PGE w obszarze sprzedaży detalicznej, zapewnia klientom szeroki dostęp do zielonej energii. Promuje też proekologiczne postawy, takie jak np. korzystanie z PGE eFaktury.
W stronę zielonej energii
Warto przypomnieć, że Grupa PGE dostarczy 35 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie do Grupy Raben. Zostanie ona wyprodukowana w farmach fotowoltaicznych PGE Energia Odnawialna. Kompleksową obsługą umowy zajmie się PGE Obrót.
Grupa PGE wybuduje farmy fotowoltaiczne, które dostarczą zieloną energię elektryczną w pełni pokrywającą zapotrzebowanie Grupy Raben w Polsce. Wypracowany model współpracy połączy kompetencję PGE Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Odnawialna oraz PGE Obrót.
- Prowadzimy w zielonej zmianie, dostarczamy zielona energię i jednocześnie jesteśmy firmą służącą im wiedzą i profesjonalnym doradztwem na zmieniającym się rynku - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Umowa między PGE Obrót a Grupą Raben na sprzedaż energii wg modelu PPA zacznie obowiązywać 1 stycznia 2023 roku. Do tego czasu wybudowane zostaną instalacje słoneczne, które zapewnią odpowiednią produkcję energii elektrycznej.
- Cieszę się bardzo, że wszystkie nasze obiekty w 100 procentach będą zasilane zieloną energią z farm fotowoltaicznych. Dzięki temu zmniejszymy emisję CO2 i przyczynimy się do realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju - powiedział Ewald Raben, CEO Grupy Raben. - Jako firma odpowiedzialna społecznie, chcemy wyznaczać trendy na rynku w zakresie zrównoważonego rozwoju, zależy nam na tym, aby wszystkie procesy w naszej organizacji były jak najbardziej przyjazne dla środowiska - dodał.
Współpraca opierać się będzie na długoterminowej umowie sprzedaży (PPA - Power Purchase Agreement). Pozwala ona na zakup energii ze źródeł odnawialnych bezpośrednio od producenta.
Zadaniem PGE Polska Grupa Energetyczna będzie dopasowanie profilu produkcji energii elektrycznej do profilu zużycia w Grupie Raben, natomiast PGE Obrót zapewni całościową obsługę klienta z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb.
PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Natomiast PGE Obrót obsługuje ponad pięć milionów odbiorców energii elektrycznej.
Grupa Raben jest jedną z największych w Europie firm świadczących kompleksowe usługi TSL: logistykę kontraktową, transport drogowy (krajowy, międzynarodową oraz na wschód), Fresh Logistics, FTL & transport intermodalny, morski oraz lotniczy. Firma posiada ponad 150 własnych oddziałów w 14 krajach Europy. Zatrudnia 10 tys. pracowników i dysponuje około 1 200 000 m kw powierzchni magazynowych.
Zobacz także: PGE notuje miliard złotych kwartalnego zysku