Polskie huty za słabe na stalowe rekordy

W pierwszym półroczu tego roku polska gospodarka zużyła 7,713 mln ton stali, co stanowi absolutny rekord. Krajowa produkcja stali za tym rekordem nie nadążyła. Rekordowo wysokie są natomiast ceny stali i za nimi nikt już nie nadąża.

 • Pandemia spowodowała na polskim rynku stali bardzo dużą lukę podażową, której nie dało się szybko wypełnić.
 • Ceny niektórych wyrobów podwoiły się w tym roku, co spowodowało ryzyko zrywania części budżetowanych wcześniejszych inwestycji.
 • W tym roku znacznie wzrósł import stali do Polski spoza Unii Europejskiej – niektóre kraje już przekroczyły wyniki całego ubiegłego roku.
Według Iwony Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, pandemia, oznaczająca m.in. zatrzymanie produkcji, problemy z logistyką, spowodowała na polskim rynku stali bardzo dużą lukę podażową. Choć kłopoty to głównie drugi kwartał 2020 r., to problemy z podażą były odczuwane przez cały rok.  

- Po lockdownie pierwszy odrodził się przemysł motoryzacyjny, który wydrenował rynek. Potem także dystrybutorzy ruszyli do odbudowywania zapasów i to spowodowało wzrost cen. W grudniu 2020 r. dystrybutorzy niemieccy, ale polscy także mieli najniższy poziom zapasów od 30 lat – mówiła Iwona Dybał podczas sesji „Hutnictwo” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- W 2020 roku unijna produkcja spadła o 15 mln ton, a import o 4 mln ton, natomiast realna konsumpcja spadła tylko o 16 mln ton i to wytworzyło lukę, której nie dało się szybko wypełnić – wyjaśniała Iwona Dybał, wskazując, że to z jednej strony wynik ochrony unijnego rynku, ale z drugiej - faktu, że podobne luki towarowe powstały na innych rynkach, więc w wielu wypadkach także inne kraje wprowadziły liczne mechanizmy ochrony własnych rynków przed nadmiernym odpływem stali.

Skokowy wzrost cen

A potem nastał rok 2021 i rynek eksplodował. Szczególnie cenami. W pierwszej połowie tego roku polska gospodarka zużyła w sumie 7,713 mln ton stali, co stanowi absolutny rekord wszech czasów. Można zauważyć, że wzrost rok do roku wyniósł 23 proc., ale trzeba pamiętać, że drugi kwartał ubiegłego roku był szczytem lockdownu, a wraz z nim przerw w produkcji i dostawach. Produkcja w tym samym czasie wzrosła tylko o 7 proc., nie nadążając za gospodarką.

Czytaj także: Największa polska huta myśli o "przejściu" na prąd

- Na każde 1000 ton wyrobów zużytych przez gospodarkę aż 800 przyjechało z zagranicy. Co trzecia tona przyjeżdżająca z zagranicy pochodzi spoza Unii Europejskiej i import ten wzrósł w pierwszym półroczu o 42 proc. rok do roku. Trzeba sobie zadać pytanie, czy przy takich łańcuchach dostaw polska gospodarka jest bezpieczna? – pytał podczas EEC 2021 Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

 

×

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Polskie huty za słabe na stalowe rekordy

 • Hutnik 2021-10-06 21:24:19
  Do inny Raczej ty piszesz bzdury. Cmc Poland ma się dobrze i przynosi zyski
 • praktyk 2021-10-04 21:39:53
  Pani Iwono... należy wiedzieć kiedy ze sceny zejść... Trup o nazwie PUDS powinien się sam pogrzebać... Ceny wywindowali dystrybutorzy... doprowadziliście do uzyskiwania marż na poziomie 2-3 zł/kg stali... Przegrzaliście rynek, zyski wielkie ale teraz to oddacie podwójnie! Teraz korekta nie dotyczy cen hut lub to są małe korekty. To dystrybutorzy wracają do marży 100 zł/t tylko inaczej to wyglądało przy bazie 2 zł a inaczej wygląda przy 4,5 i 5 z hakiem na 4Q... Widać po publikowanych zyskach firm... Wniosek dla praktyków... UCIEKAĆ Z AKCJI SPÓŁEK DYSTRYBUJĄCYCH STAL!
 • Dragomir 2021-10-04 17:30:27
  Polska została przez Niemcy wciągnięta do Unii Europejskiej i od tego czasu wytwarzanie stali w Polsce stało się utrudnione i bardzo utrudnione.
 • Polak 2021-10-04 12:46:14
  Ciekawe jest to iż ceny stali w Polsce zaczeły spadać , a kontrakty terminowe w Chinach bija kolejne REKORDY obecnie ponad 5800 CNY/T , czy w Polsce jest jakaś gra na SPADKI ??? Dziwna sytuacja że stali brakuje a ceny lecą w dół , choć moim zdaniem to chwilowe odreagowanie rynku , a jesli rynek Krajowy gra na spadki to nie będą w stanie tego utrzymać , bo podaż ograniczona , popyt rośnie , i Polska to nie samotna wyspa.
 • Gal anonim 2021-10-04 12:05:31
  Wystarczy spojrzeć na wykres,i zauważyć spadek produkcji krajowej następuję od roku 2004... Powody jest tylko jeden : wejście do UE i związane z tym obostrzenia wynikające z członkostwa... AMP nie wykorzystuje 100% mocy produkcyjnych,sprowadza w bardzo dużej ilości slaby hut rosyjskich (NLMK Lipetsk) ,ukraińskich (Azovstal),słowackich(U.S.S Kosice) i sprzedawanie tychże wyrobów finalnie pod własną marką,kosztem produkcji w PL. Sytuacja stała się wręcz paradna i można przypuszczać,że to jest celowe działanie.
  • Luk 2021-10-04 17:56:42
   Widzę pracownik bwg
   • Gal Anonim 2021-10-04 18:03:30
    Gal Anonim jest anonimowy i nie ma pojęcia o pracy w Hucie AMP. Zachodnie huty miały ograniczona produkcje a Huta Katowice była liderem w produkcji podczas lockdown. Wyrapiacz surówki.
  • Bobo 2021-10-04 20:10:29
   Co to za bzdury! Niska produkcja jest spowodowana odpływem ludzi z hutnictwa. Marne stawki, praca w ciężkich warunkach, czterobrygadówka... Mittal Dąbrowa Górnicza jest w ciemnej (...), Amerykanie z Zawiercia wybrali pracowników, bo dają lepsze pieniądze. Tylko potwierdza to, że lepiej i Amerykanów pracować niż w kołchozie indyjsko europejskim
   • inny 2021-10-04 21:34:36
    Nie masz zielonego pojęcia co piszesz a to są bzdury... Zawiercie zlikwidowało wszystkie spółki zależne i jest o krok przed zwolnieniami...!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!