Premier: Huta Pokój w Rudzie Śląskiej musi się rozwijać

Premier: Huta Pokój w Rudzie Śląskiej musi się rozwijać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/rs
 • Dodano: 31-10-2018 21:11

To jest perła historii polskiego przemysłu, musi dalej produkować i się rozwijać - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej (Śląskie). Dodał, że całe miasto potrzebuje "nowego tchnienia" i nowych gospodarzy.

 • To jest bardzo ważny zakład pracy dla Rudy Śląskiej, daje ponad 800 miejsc pracy, jednak jest to zakład przechodzący trudną restrukturyzację - powiedział Mateusz Morawiecki.
 • Rozmawiamy o tym m.in., w jaki sposób te produkty, które tutaj powstają, wzbogacić, żeby marże sprzedawanych produktów były wyższe, żeby dochody Huty Pokój były jak najwyższe - dodał premier.
 • Właścicielem powyżej 50 proc. udziałów w Hucie Pokój jest obecnie Węglokoks. "Poprzez Węglokoks mamy pewne propozycje, pewne plany dalszego rozwoju, razem ze zmianami, które usprawnią, obniżą koszty" - poinformował premier.

Szef rządu odwiedził późnym popołudniem Hutę Pokój w Rudzie Śląskiej - jednego z największych pracodawców w mieście, działającą od 178 lat. Obecnie huta, w ostatnich latach przynosząca straty, realizuje program naprawczy. "To jest perła historii polskiego przemysłu, musi dalej produkować i się rozwijać" - uznał premier.

"To jest bardzo ważny zakład pracy dla Rudy Śląskiej, daje ponad 800 miejsc pracy, jednak jest to zakład przechodzący trudną restrukturyzację, we współpracy z załogą, z pracownikami, którzy chcą te miejsca pracy utrzymać" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że właścicielem powyżej 50 proc. udziałów w Hucie Pokój jest obecnie Węglokoks. "Poprzez Węglokoks mamy pewne propozycje, pewne plany dalszego rozwoju, razem ze zmianami, które usprawnią, obniżą koszty" - poinformował.

"Rozmawiamy o tym m.in., w jaki sposób te produkty, które tutaj powstają, wzbogacić, żeby marże sprzedawanych produktów były wyższe, żeby dochody Huty Pokój były jak najwyższe" - dodał premier.

Szef rządu uznał, że Ruda Śląska rozwija się w sposób nierównomierny, ponieważ z jednej strony bezrobocie jest stosunkowo niskie w porównaniu do innych części Polski, ale z drugiej strony są takie miejsca jak huta, dla których pilnie potrzebne są nowe projekty.

"My je chcemy zaproponować w Rudzie Śląskiej" - zaznaczył. W tym kontekście wspomniał o zagospodarowaniu blisko 170 hektarów terenów należących do Huty Pokój, które częściowo muszą przejść rekultywację.

"Do tego potrzebne są środki, potrzebne są nowe inwestycje, ale we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną jest możliwość przyciągnięcia tutaj nowych inwestorów. Do tego potrzebna jest dobra współpraca między miastem, władzami miasta, władzami wojewódzkimi, rządem i oczywiście hutą Pokój" - powiedział.

Jego zdaniem, licząca 144 tys.mieszkańców Ruda Śląska powinna przyciągać nowych. "Powinny być tu tworzone nowe mieszkania w systemie Mieszkanie Plus, a one na razie nie są tworzone, bo nie ma tej odpowiedniej współpracy z obecnymi władzami miasta; podobnie programy prowadzące do czystego powietrza. Ruda Śląska potrzebuje programów antysmogowych (...) Te programy, które rząd PiS zaproponował, są bardzo dobrymi programami dla Rudy Śląskiej" - powiedział premier.

"To miasto z tradycjami potrzebuje nowego tchnienia, żeby się lepiej rozwijać, potrzebuje współpracy w ramach takich trudnych projektów, jakim właśnie jest Huta Pokój, potrzebuje nowych gospodarzy. Ja wierzę, że nasz kandydat - pan Marek Wesoły - jest najlepszym gospodarzem" - uznał Mateusz Morawiecki.

"Tutaj w Hucie Pokój symbolicznie, jak w soczewce, widać problemy miasta. Nie odwracamy się od tych problemów, wiemy, że one są niełatwe, ale chcemy je rozwiązywać razem z lokalnymi działaczami, z samorządowcami. Wszystkich samorządowców, z różnych partii, również z partii, które są konkurencyjne względem nas, zapraszam do współpracy" - zapewnił.

W drugiej turze wyborów w Rudzie Śląskiej obecna prezydent, bezpartyjna Grażyna Dziedzic zmierzy się z Markiem Wesołym z PiS. W pierwszej turze ubiegającą się o reelekcję prezydent poparło 20 010 osób (40,98 proc. poparcia), a Marka Wesołego 12 671 (25,95 proc. poparcia). W środę w Rudzie Śląskiej kandydaturę Dziedzic poparli: wybrany nowym prezydentem Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef Związku Miast Polskich, urzędujący od 25 lat prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, którą w środę odwiedził szef rządu, należy do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu - spółki Skarbu Państwa działającej w sektorach: górniczym, energetycznym i hutniczym oraz w branży logistycznej.

Huta i związane z nią spółki należą - po kopalni węgla kamiennego Ruda - do największych pracodawców w Rudzie Śląskiej, zatrudniając w sumie ok. 850 osób.

Obecnie rudzka huta, w ostatnich latach przynosząca straty, realizuje program naprawczy. Jego częścią jest m.in. ogłoszony w październiku program dobrowolnych odejść, w ramach którego grupa Huty Pokój zmniejszy zatrudnienie o ok. 90 osób, czyli 10 proc. Odchodząc z pracy chętni otrzymają m.in. pięciomiesięczne wynagrodzenie, nie licząc ustawowych odpraw.

Huta deklaruje pomoc w znalezieniu nowych miejsc pracy dla b. hutników. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej, w mieście jest niskie bezrobocie - w lipcu br. było na poziomie 3,1 proc., wobec 4,5 proc. bezrobocia w woj. śląskim i 5,9 proc. średnio w Polsce.

Przed tygodniem poinformowano, że Węglokoks utworzy na terenie rudzkiej huty skład konsygnacyjny stali. Huta ma zyskać na tym podwójnie - poza dodatkowym źródłem dochodu będzie miała możliwość korzystania ze stałego dostępu do materiału wsadowego, potrzebnego do bieżącej produkcji - kęsów i blach w kręgach. To również część programu naprawczego zakładu.

Huta Pokój ma wieloletnie doświadczenie w produkcji wielkich konstrukcji; tworzyła m.in. konstrukcję fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, most kolejowy na Martwej Wiśle czy stalowy szkielet warszawskiej Rotundy PKO BP. Obecnie w hucie powstaje m.in. stalowa konstrukcja wieży szybowej kopalnianego szybu Grzegorz w Jaworznie, o łącznej masie 630 ton.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Premier: Huta Pokój w Rudzie Śląskiej musi się rozwijać

 • jgl 2018-11-08 23:36:05
  Pan Premier opowiadal chyba o innym zakładzie , bo ten od 2 lat Zmierza w jednym kierunku• Pomimo rewelacyjnych strategii zarządu wyniki Coraz gorsze . Podatnik zapłaci !
 • Karolina 2018-11-06 21:38:24
  Witold Wójcicki dał głos w SferaTV na temat optymalizacji. Wójcicki żeby się dowiedzieć, że wszystko i stale należy optymalizować zatrudnił doradców, którzy za 2 mln PLN napisali mu "Herkulesa". Dlaczego więc Wójcicki rozwiązał orkiestrę hutniczą? Mógłby przecież optymalizować jak powiedział "walenie bębnów". Ktoś już napisał I HERKULES D...A, GDY WITOLDÓW KUPA
  • gość 2018-12-06 08:16:59
   Nie wiem czy da sie jeszcze to naprawić co spie.....ł Wójcicki. Kto go tu sprowadził?
 • Zygmunt 2018-11-05 16:06:12
  Tobiszowski zorganizował spektakl polityczny z udziałem premiera a gdzie był Wielki Latko i Tchórzliwy Kuchta by nas bronić. Wójcicki wydaje miliony na doradców a mamy coraz większe straty. Kuchta miał być radnym, co jeszcz im oferowali skoro siedzą cicho?
 • Andrzej 2018-11-02 12:47:25
  Hucie Pokój potrzebna jest w pierwszej kolejności restrukturyzacja techniczna a nie współpraca z lokalnym samorządem, chyba że władze miasta zainwestują w modernizację walcowni blach grubych, które w przeważającej ilości są importowane .
 • Jerzy Tomasz 2018-11-01 23:10:07
  Podmiot o ogromnym potencjale. Wystarczy przestać rządzić i skupić się na zarządzaniu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!