Prezes KGHM: do końca roku powinniśmy zakończyć przegląd strategii

Prezes KGHM: do końca roku powinniśmy zakończyć przegląd strategii
Adobe Stock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: WNP.PL (ICH)
 • Dodano: 23-08-2018 12:34

KGHM prowadzi przegląd wszystkich najważniejszych dla spółki obszarów, w tym kluczowych inwestycji i planów strategicznych. - Nie wiemy jeszcze, czy po zakończeniu analizy uznamy, że dotychczasowe założenia i cele strategii są aktualne, czy też konieczne są nowe propozycje. Zakładam, że do końca roku powinniśmy zakończyć proces przeglądu - informuje WNP.PL Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

 • Kierowany przez Marcina Chludzińskiego nowy zarząd KGHM Polska Miedź prowadzi przegląd strategiczny firmy.
 • Nowy prezes wyjaśnia, że przegląd dotyczy wszystkich najważniejszych dla spółki obszarów, a w tym kluczowych inwestycji i planów strategicznych.
 • Założenie jest takie - przegląd strategiczny powinien zostać zakończony do końca tego roku,
 • Dla KGHM Polska Miedź istotny jest obszar energetyki; prezes mówi, że będą rozważane wszelkie scenariusze, które zwiększą efektywność i stabilność działania grupy. 
Kierowany przez prezesa Marcina Chludzińskiego nowy zarząd KGHM Polska Miedź prowadzi przegląd strategiczny firmy.

Czytaj więcej: Prezes KGHM: prowadzimy przegląd strategiczny firmy

- Efektywne zarządzanie i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji, szczególnie w tak złożonej branży i w globalnej firmie, wymaga przeprowadzenia nierzadko szczegółowej analizy. Nie bez powodu nazwaliśmy przegląd „strategicznym”, bo dotyczy wszystkich najważniejszych dla spółki obszarów. Są wśród nich perspektywy dalszego zwiększenia efektywności, przegląd kluczowych inwestycji i plany strategiczne – mówi prezes Chludziński.

Zakres podjętego przez zarząd przeglądu działalności grupy KGHM Polska Miedź jest - jak widać - szeroki. Jak się dowiedzieliśmy, nie jest oczywiste, że jego konsekwencją będzie aktualizacji strategii KGHM Polska Miedź, ale wiadomo, że będzie to relatywnie długotrwały proces.

Czytaj również: Oto kim są nowi ludzie we władzach KGHM

- Nie wiemy jeszcze, czy po zakończeniu analizy uznamy, że dotychczasowe założenia strategii, cele strategiczne są jak najbardziej aktualne, czy też konieczne są nowe propozycje. Zakładam, że do końca roku powinniśmy zakończyć proces przeglądu- wyjaśnia  prezes Marcin Chludziński.

Poprawiona strategia

Celem głównym aktualnej strategii KGHM Polska Miedź na lata 2017-2021 z perspektywą do 2040 roku jest EBITDA (zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją)na poziomie 7 mld zł w 2021 roku oraz marża EBITDA grupy kapitałowej średnio powyżej 20 proc. w latach 2017-2021.

Nakłady inwestycyjne i kapitałowe w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź na lata 2017-2021 przewidziano na poziomie 15 mld zł, z czego w samym KGHM Polska Miedź ponad 9,7 mld zł.

Czytaj więcej: KGHM ma poprawioną strategię

Znoszenie wąskich gardeł produkcyjnych

 Prezes KGHM  Polska Miedź poinformował, że trwający przegląd dotyczy także założeń strategicznych projektów zagranicznych i planowanych poziomów wydobycia.

- Programy, które zostały dotychczas wdrożone związane ze znoszeniem wąskich gardeł produkcyjnych zaczynają przynosić efekty. Widzimy to w większej EBITDA Sierra Gorda w I półroczu 2018, ale to wymaga naszej stałej uwagi – podkreślił Marcin Chludziński.


W I półroczu 2018 nakłady inwestycyjne rzeczowe KGHM Polska Miedź wyniosły 754 mln zł przy planowanych na bieżący rok nakładach w wysokości 2670 mln zł. Podczas prezentacji wyników za I półrocze 2018 prezes Marcin Chludziński poinformował, że podejmowane są działania dynamizujące inwestycje w celu realizacji tegorocznego planu w jak największym stopniu.

- Kontynuowane są roboty udostępniające złoża w tzw. Obszarze Górniczym "Głogów Głęboki- Przemysłowy". Uruchomienie tych złóż to jest perspektywa kilku najbliższych lat – stwierdził Marcin Chludziński, podkreślając znaczenie inwestycji rozwojowych, zapewniających ciągłość biznesu.

Obecnie, jak informowała spółka, wydobycie krajowe miedzi to około 80 proc. jej biznesu. W I połowie 2018 roku grupa wyprodukowała 295 tys. miedzi płatnej wobec 330 tys. ton w analogicznym okresie 2017.

Spadek produkcji grupy to przede wszystkim efekt mniejszej produkcji miedzi elektrolitycznej w KGHM Polska Miedź, co - jak wyjaśniono - było skutkiem remontu Huty Miedzi Głogów II. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku KGHM Polska Miedź wyprodukowała 228 tys. ton miedzi płatnej wobec 264 tys. rok wcześniej.  

Słabsze półrocze 

W I pierwszym półroczu 2018 zysk EBITDA grupy KGHM Polska Miedź wyniósł 2565 mln zł wobec 2863 mln zł w analogicznym okresie 2017. Zmniejszenie EBITDA o 298 mln zł wynikało ze spadku EBITDA KGHM Polska Miedź (-531 mln zł ), przy wyższych wynikach operacyjnych KGHM International ( +116 mln zł ) i Sierra Gorda (+138 mln zł).

Wynik netto grupy KGHM Polska Miedź za I półrocze 2018 roku wyniósł 611 mln zł i był o 42 proc. mniejszy niż rok wcześniej .

- Wpłynęły na to przede wszystkim niższe wyniki operacyjne KGHM Polska Miedź, ale też wyższy poziom utworzonych rezerw na sprawy sporne. Jednocześnie negatywny wpływ mniejszych przychodów związanych z planowymi remontami został częściowo zneutralizowany przez korzystne zmiany wyniku na różnicach kursowych i niższym podatku dochodowym - wyjaśniała Katarzyna Kreczmańska-Gigol, wiceprezes ds. finansowych zarządu KGHM Polska Miedź.

Energetyczny biznes

Dla KGHM Polska Miedź istotny jest obszar energetyki. Koncern jest, jak sam wskazuje, największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce i rocznie zużywa blisko 3 TWh energii elektrycznej. W 2017 roku w strukturze kosztów rodzajowych firmy pozycja "energia i czynniki energetyczne" warta była 775 mln zł i miała 5-proc. udział. 

Marcin Chludziński poinformował, że firma będzie dążyć do tego, żeby zwiększać efektywność jako konsument energii, ale też podchodzić strategicznie do kwestii zaopatrzenia w energię, co można było odczytać w ten sposób, że być może KGHM Polska Miedź planuje budowę nowych własnych źródeł wytwórczych prądu. Czy faktycznie ma takie plany?

- Będziemy rozważać wszelkie scenariusze, które zwiększą efektywność i stabilność działania grupy. Jest jeszcze za wcześnie, żeby podawać konkretne rozwiązania - odpowiada WNP.PL Marcin Chludziński.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Prezes KGHM: do końca roku powinniśmy zakończyć przegląd strategii

 • pi 2018-08-24 14:02:07
  Ile można siedzieć nad startegią: -tania energia z zapora na Odrze dla huty Głogów i technologia odzyskiwania pierwiastów rzadkich z żelaznego mostu. Pytanie czy " ekolodzy " na to pozwolą.... raczej nie.
 • "Nie znam się... 2018-08-23 13:30:31
  ... ale do końca roku pociągnę pensję, i na odprawę i zakaz konkurencji się załapię". To nie jest zła strategia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.25.42.211
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!