Przemysł energochłonny bije na alarm. Bez rekompensat zniszczą go wysokie ceny prądu

Przemysł energochłonny bije na alarm. Bez rekompensat zniszczą go wysokie ceny prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl (JD)
  • Dodano: 08-08-2018 20:00

Unia Europejska, choć sama deklaruje, że chce dbać o klimat, na potęgę sprowadza wyroby wytwarzane z użyciem energochłonnych i "brudnych" technologii z zagranicy, w tym z Chin. Ceny energii elektrycznej w Polsce są wyższe niż u jej sąsiadów, co przekłada się na konkurencyjność rodzimego przemysłu energochłonnego, takiego jak chemia czy hutnictwo. A przecież nie jest tak, że nic w Polsce nie robimy. W latach 2004-2014 energochłonność polskiej gospodarki spadła prawie o 30 proc. i spadała dwa razy szybciej niż w Europie

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Branże energochłonne w Polsce generują blisko 11 proc. PKB i zatrudniają pół miliona pracowników. Mimo tak dużego ich znaczenia, przy tworzeniu nowych regulacji dla sektora energetycznego energochłonny przemysł traktowany jest po macoszemu.
  • W Polsce problemy mają branże, których funkcjonowanie wymaga znaczących ilości energii - takie, jak choćby przemysł stalowy, chemia czy przemysł papierniczy.
  • Jeżeli nie nastąpią w tym zakresie zmiany, to można się spodziewać w perspektywie kolejnych lat przenosin firm z przemysłu energochłonnego do innych części świata, gdzie nikt nie przejmuje się walką z emisją dwutlenku węgla.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Przemysł energochłonny bije na alarm. Bez rekompensat zniszczą go wysokie ceny prądu

  • asd 2018-08-10 15:02:54
    Ludzka działalność to pikuś przy zadymieniu z tegorocznych wulkanów.
  • odbiorca energii 2018-08-10 10:10:20
    Do Marcina przeczytaj artykuł a nie tylko tytuł to się dowiesz.
  • toznowuty 2018-08-09 12:06:37
    Unia europejska… cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego… 4 rzesza. Jak zwał tak zwał. W tym roku obchodzimy 100lecie odzyskania niepodległości – świetny czas na rozmowę o naszej niezawisłości i samostanowieniu. Po 1. jak to jest, że w PL pracuje 2 mln obywateli Ukrainy, a z Polski wyjechało kilka milinów Polaków za chlebem? Po 2. jak to jest, że przedsiębiorcy i politycy zastanawiają się jak zatrzymać ukraińskich pracowników w Polsce, a nikt nie myśli o tym jak zatrzymać w Polsce POLAKÓW i jak Polaków zachęcić do powrotu do Polski? Po 3. jak to jest, że odpływ 50% Ukraińców pracujących w PL np. do Niemiec gdzie zarobią więcej spowoduje załamanie polskiej gospodarki? Chęć wyjazdu do DE deklaruje 70% imigrantów z UKR, a jedyną rzeczą ich „powstrzymującą” przed tym jest niemieckie prawodawstwo… Czyli jeżeli Niemcy będą chcieli zmusić Polaków do czegokolwiek to wystarczy, że zagrożą otwarciem rynku pracy na Ukraińców… i albo tańczycie jak my gramy albo wasza gospodarka lgnie w gruzach. Po 4. jak to jest, że Niemcy (UE) robią biznesy z komunistami Chińskimi i Rosyjskimi gdzie truje się środowisko n a potęgę, a w Polsce zamykamy kopalnie i elektrownie węglowe bo Niemcom śmierdzi? Dlaczego w Polsce ogrzanie domu to luksus? Pod pretekstem walki o środowisko zakazuje się palenia POLSKIM WĘGLEM podczas gdy smog z domowych kominów wynika z palenia *ÓWNEM bo węgiel jest obłożony takimi podatkami, że ludzi na niego nie stać. Zamiast tego lepiej zamknąć kopalnie, po co obniżyć akcyzę i zwiększyć popyt, który przełoży się na większe wydobycie? Lepiej kupować gaz od ruskich okupantów ukraińskiego Krymu…
  • odbiorca energii 2018-08-09 12:03:42
    Tylko decentralizacja,demonopolizacja i dekarbonizacja energetyki może obniżyć ceny energii.Dlatego nie można blokować rozwoju tańszej konkurencji energetyki rozproszonej z OZE,gazem, małą i średnią kogeneracją,energetyką obywatelską i spółdzielniami energetycznymi.
    • pipi 2018-08-09 12:18:46
      taaa... bo oze zapewni ci ciągłą i nieprzerwaną dostawę energii... powinniśmy inwestować i rozwijać technologie węglowe. Japończycy idą w tym kierunku właśnie. dlaczego nie sprzedajemy im naszych technologii? dlaczego nie kupujemy technologii od nich? ahh no tak, bo mamy kupować ruski gaz przez niemieckiego pośrednika.
      • odbiorca energii 2018-08-09 14:31:04
        Jak w naszej energetyce węglowej nadal będzie ważniejsza polityka od ekonomii to stanie się szybko nierentowna i szybko zbankrutuje.Już mamy dwa razy droższą energię dla przemysłu od niemieckiej i dlatego nasz przemysł jest dwa razy mniej konkurencyjny od ich przemysłu.A energia z węgla będzie coraz droższa z powodu ciągle drożejącego naszego węgla i szybko rosnących cen za emisje CO2.W przeciwieństwie do niej energia rozproszona z OZE i coraz tańszych magazynów energii tanieje. Już ponad połowa elektrowni węglowych w UE jest nierentowna a w 2030 roku będą to prawie wszystkie bo aż 97%.Do 2025 roku elektrownie węglowe zostaną zlikwidowane w Wielkiej Brytanii, Irlandii,Włoszech,Danii i Finlandii a do 2030 we Francji,Holandii i Portugalii.Japonia już już od dawna rozwija nie technologie węglowe tylko wodorowe i już produkuje auta na wodór więc jakie technologie my możemy im sprzedać?A za chwilę gaz nie trzeba kupować ani od ruskich ani od Niemców tylko z całego świata.
      • Marcin 2018-08-09 22:51:34
        Proszę o źródło odnośnie 2 krotnie większej ceny za energie elektryczną w Polsce niż na zachodzie na czym cierpi nasz przemysł. Według danych z eurostatu widzę coś zupełnie innego. W związku z tym proszę o naprowadzenie.
  • Adriano 2018-08-09 10:48:53
    Taaa,to kolejny argument,żeby wyjść z UE! Dla frajerstwa,które się sprzedało za "unijne srebrniki",dalej będzie twierdzić,że łuunia dba w trosce obywateli... Hipokryzja
    • Marek 2018-09-07 11:00:10
      jak wyjdziesz z ue to cie cła zabiją, a z chinami i tak nie wygrasz

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.207.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!