Rozwój branży konstrukcji stalowych w perspektywie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju

Rozwój branży konstrukcji stalowych w perspektywie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Konstrukcje stalowe
  • Dodano: 23-10-2016 10:37

Rozmowa z Tadeuszem Rybakiem, Prezesem Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, Prezesem Zarządu Mostostal Puławy S.A.

Jakie są Pana spostrzeżenia i wnioski z proponowanego przez rząd "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju", który jest zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego oparty o solidne fundamenty ekonomiczne i wielowymiarową solidarność w tym między pracodawcami a pracownikami? Czy "Plan" spełnia oczekiwania branży konstrukcji stalowych?

- Polska Izba Konstrukcji Stalowych jest organizacją samorządu gospodarczego, powołaną w czerwcu 1996 r. przez 115 członków założycieli, zrzeszającą w różnych okresach 125-150 firm. Członkami Izby są przedsiębiorstwa działające w branży oraz jednostki naukowe, badawcze, projektowe i specjalistyczne. Z optymizmem przyjmuję zapowiedzi "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju" i propozycję przedłożonej do konsultacji społecznych "Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju". Wszystko co ma służyć rozwojowi gospodarczemu i społecznemu naszego kraju jest bardzo ważne z punktu widzenia przedsiębiorców. Mamy świadomość, że nie ma rozwoju bez kapitału, stąd o szczegółach "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju" będzie można mówić tak naprawdę, gdy pojawią się wyliczenia ekonomiczne. Reindustralizacja oraz rozwój innowacyjnych firm są istotnymi sprawami z punktu widzenia naszej branży. Inwestycje napędzają popyt na świadczone przez nas usługi i produkcję konstrukcji. Niepokojące może być jedynie to, że nasza branża nie wpisuje się bezpośrednio w inteligentne specjalizacje wskazane w krajowym wykazie, dlatego mam obawę, czy znajdą się środki na rozwój naszych przedsiębiorstw.

Wielu członków PIKS to duże firmy, a te z funduszy europejskich mają małe wsparcie, a jeżeli już, to procedowanie o dotacje jest bardzo czasochłonne. Chciałbym, jako Prezes Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, aby w perspektywie rozwoju kraju dostrzeżono również nasze potrzeby. Jesteśmy istotnym ogniwem tworzącym krwioobieg gospodarki. Do sprawnego działania jest nam potrzebne odpowiednie prawo wspierające jakość a nie najniższą cenę, efektywnie działające sądownictwo w sprawach np. gospodarczych oraz przyjazna współpraca z sektorem bankowym. Ufam, że nowa Konstytucja Biznesu nam to zagwarantuje.

Wicepremier podkreśla, że polskie przedsiębiorstwa powinny być silne we wszystkich branżach, ale musimy też mieć swoje specjalności, zwłaszcza takie, które oparte są na nowoczesnych technologiach. Ich rozwój wesprze wykorzystanie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji i specjalne programy rozwojowe. Czy branża konstrukcji stalowych powinna być również ujęta na liście tych specjalizacji?

- Rzeczywiście, zwróciłem uwagę, że na obecnej liście przykładowych gałęzi przemysłu, w których upatruje się szansy na uzyskanie wiodącej pozycji Polski na rynku globalnym brakuje wprost wymienionej branży produkcji i montażu konstrukcji stalowych. Wśród licznych specjalizacji znajdują się: przemysł lotniczy, przemysł zbrojeniowy, przemysł samochodowy, przemysł stoczniowy, przemysł chemiczny, IT, czy przetwórstwo spożywcze. Chcielibyśmy jako branża kluczowa w realizacji budownictwa mieć zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Dzisiaj rynek konstrukcji stalowych jest ściśle połączony z koniunkturą m.in. w branży budownictwa przemysłowego.

Równocześnie, myśląc o rozwoju w długofalowej perspektywie, reindustrializacja jest szansą dla firm zrzeszonych w PIKS, ale musimy mieć możliwość pozyskania źródeł finansowych na rozwój naszych wytwórni, zakup specjalistycznego sprzętu i podnoszenie kwalifikacji kadr. Zapoznając się z przykładowymi programami rozwojowymi myślę, że zaplecze rozwoju tj. branża konstrukcji powinna zostać dofinansowana i uwzględniona w "Planie Odpowiedzialnego Rozwoju".

Nasze konstrukcje i montaż już dzisiaj są produktami/ usługami eksportowymi. Przy odpowiednim wsparciu rządu na poziome programów rozwojowych, moglibyśmy zdobywać kolejne rynki.

Czy w kontekście "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju" warto rozmawiać i wdrażać procesy repolonizacji?

- Wiele firm w naszej branży ma przeszło 50 lat, dlatego posiadają zarówno doświadczenie funkcjonowania w systemie gospodarczym sprzed 1990 r. jak i w gospodarce wolnorynkowej.

Uważam, że ich potencjał powinien być wykorzystany w kształtowaniu rozwoju naszego kraju. Wiele mówi się również o wzroście gospodarczym, ponieważ musi być on odpowiednio wykorzystany, aby zapewnić odpowiednią jakość życia Polaków. Moim zdaniem jesteśmy w stanie podejść racjonalnie do repolonizacji nie tylko sektora usług finansowych, ale również wielu przedsiębiorstw, w tym firm z branży budowlanej.

Nie jestem zwolennikiem rewolucji w tym zakresie, ale przemyślanej ewolucji. Do rozwoju potrzebny jest kapitał, a polski kapitał dobrze zainwestowany w nasze przedsiębiorstwa, stworzy dodatkowo poczucie bezpieczeństwa gospodarczego.

Trzeba mieć świadomość, że do repolonizacji muszą być stworzone odpowiednie narzędzia prawne i finansowe, ponieważ to czasochłonne i skomplikowane zadanie. Ufam, że rząd proponując takie rozwiązanie, zapewni narzędzia służące realizacji konkretnych projektów repolonizacji przedsiębiorstw.

Bez takiego wsparcia, może być to tylko wizją, którą ciężko będzie zrealizować.

Jakie zadania stawia przed Panem Prezesem funkcja Prezesa Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych?

- Jest wiele spraw, które porusza "Plan Odpowiedzialnego Rozwoju", a które budzą również niepokój wśród przedsiębiorców.

Problemy demograficzne zaczynają wpływać na polską gospodarkę, a polskie firmy nie mogą "wrzucić wyższego biegu". Analiza koncentracji zasobów w branżach, w których Polska może uzyskać przewagi konkurencyjne w najbliższej dekadzie pokazuje, że coraz bardziej istotną kwestią staje się tworzenie partnerstw dla strategicznych działów gospodarki oraz przyjazne otoczenie prawne i finansowe. Jestem przekonany, że Polska Izba Konstrukcji Stalowych powinna skupić się na tworzeniu relacji sprzyjających rozwojowi firm w naszej branży. Na globalnym i krajowym rynku wzrost konkurencyjności jest dzisiaj możliwy poprzez wykorzystanie w rozwoju kooperacji pomiędzy podmiotami w danej branży i ścisłej współpracy z instytucjami naukowo-badawczymi. Głównymi determinantami rozwoju przedsiębiorstw jest dzisiaj inwestowanie w innowacje, internacjonalizacja działalności oraz stosowanie zasad społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Jako Prezes PIKS chcę współpracować z innymi organizacjami zrzeszającymi biznes, ponieważ wierzę, że wspólnie możemy mieć realny wpływ na wiele spraw. "Plan Odpowiedzialnego Rozwoju" oraz proponowana "Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju" zawierają listę projektów flagowych, wierzę, że wiele z nich będą realizowały firmy zrzeszone w PIKS.

Jak Pan widzi możliwość poprawy warunków rozwoju polskich przedsiębiorstw?

- Trudno wypowiadać się o wszystkich spodziewanych kierunkach zmian. Niemniej jednak będziemy optować jako PIKS m.in. za zmniejszeniem uciążliwych kontroli, likwidacją zbędnych koncesji, zezwoleń czy uprawnień i budową rozwiązań w sektorze finansowym, które będą sprzyjać firmom (np. w procesie repolonizacji). Chcemy, żeby usunięto wiele absurdów prawnych i zmniejszono liczbę obowiązującej sprawozdawczości.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w takich instytucjach jak PIKS muszą czuć, że ich sprawy są nie tylko wysłuchiwane przez polityków, ale konkretnie rozwiązywane. Dlatego cieszy mnie wizja opisana w "Planie Odpowiedzialnego Rozwoju" i jednocześnie deklarujemy jako Izba, że jesteśmy gotowi do rozmów i działania na rzecz skutecznych i racjonalnych poczynań przyczyniających się do rozwoju nie tylko naszej branży, ale całej gospodarki.

Dziękujemy za rozmowę.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozwój branży konstrukcji stalowych w perspektywie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!