Rudę żelaza z Ukrainy i Rosji trudno będzie zastąpić

Rudę żelaza z Ukrainy i Rosji trudno będzie zastąpić
Třinecké železárny informują o przerwie w dostawach rudy. Fot. materiały prasowe
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Piotr Myszor
    Piotr Myszor
  • Dodano: 04-03-2022 10:20

Ukraina i Rosja to najwięksi dostawcy rudy żelaza do Europy Środkowo-Wschodniej i znaczący w przypadku hut na Zachodzie. Konieczność zastąpienia dostaw oznacza ogromne kłopoty. Dotyczą one źródeł i szlaków transportowych.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wojna między największymi dostawcami rudy żelaza w naszej części Europy ucina dostawy z obu źródeł.
  • W ubiegłym roku Ukraina wysłała za granicę 44,46 mln ton rudy żelaza, której duża część trafiła do Europy Wschodniej. Polska to trzeci największy odbiorca ukraińskiej rudy.
  • Globalni producenci rudy mogą nie zdołać w krótkim terminie zastąpić utraconych  w wyniku wojny dostaw z Ukrainy i Rosji.
Hutnictwo centralnej, „pokomunistycznej”, Europy jest mocno związane z dostawami rudy żelaza z Ukrainy i Rosji. Istnieje w tej części Europy huty budowano w czasach demokracji ludowych, co naturalnie skazywało je na współpracę ze Związkiem Radzieckim. Do części zakładów wciąż prowadzą szerokie, typowe dla Rosji i dawnych republik sowieckich, tory.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Rudę żelaza z Ukrainy i Rosji trudno będzie zastąpić

  • Jacek 2022-03-05 22:15:19
    W Mittalu piją szampana cały weekend. A jelenie będą bulić po 3 tys. euro za tonę. Czego nie rozumiecie ?
    • czego nie rozumiemy? 2022-04-07 14:17:46
      Tego skąd się biorą takie cepy jak ty. Mittal dla bezpieczeństwa swoich pracowników musiał zamknąć zakład w Krzywym Rogu, w który zainwestował kilka miliardów dolarów, nie mogą też w tej chwili wydobywać tam rudy, której tylko na użytek zakładów w Polsce wydobywali 4 miliony ton rocznie. Zanim taką głupotę napiszesz jeszcze raz to choć przez chwilę się zastanów...
  • Grzegorz 2022-03-04 17:26:11
    Wiekszosc tych podwyzek bedzie sztuczna. I tak to co na magazynach lezy bedzie trzeba sprzedac. Na szczycie tych wielkich firm i tak siedza pacany ktore widza tylko czubek gory czyli szybki zarobek...jak zawsze znajda innycj dostawcow ale co sie uda orznac ludzi to sie uda. Chciwosc ponad wszystko ...tylko pamietajcie ze szybko i duzo znaczy krotko a to zly kierunek alenco to kogo obchodzi prezesow co posiedza dwa trzy lat potem wyprawka w milionach i w d...inne firmy i ludzi.
    • Znawca 2022-03-09 14:51:32
      Widzę, że mamy znawcę tematu xD Czemu wy cebularze wiecznie potraficie liczyć tylko cudze zyski zamiast wbić sobie do tych tępych i zarzyganych z zazdrości czapek, że handel odbywa się w trybie ciągłym, a nie jednorazowym? Jeżeli cena towaru do sprzedaży poszła w górę o 50-60% to trzeba drożej sprzedać stocki bo inaczej nie będzie za co kupić dalej towaru. Puknijcie się w te pazerne łby i zacznijcie się wreszcie uczyć liczyć bo to umiejętności na poziomie podstawówki, a wam wciąż ich brakuje.
      • nosacze 2022-04-07 14:21:19
        Nosacze myślą, że każdy żyje według ich zasad czyli "nachapać się dużo i szybko" Najbardziej mnie zawsze bawią te cebulackie tekściki o "sztucznych podwyżkach cen". Wszystko idzie w górę bo zaczyna brakować materiałów, kolejne "ekologiczne" podatki strzelają w górę, ale nie- ceny ido w górę bo sztucznie podnoszą pazerne prezesy xD Zaplują się tą swoją zazdrością i żółcią bo sąsiad ma lepi, zamiast po prostu ruszyć głową i zapracować na lepsze życie.
  • Siux 2022-03-04 15:16:51
    Jest to początek olbrzymich podwyżek cen stali...
    • Grzegorz 2022-03-04 17:20:28
      Cen stali ktorenw ostanim roku poszly o 300 procent do gory i terwz beda wykorzystywac sytuacje zeby dzwognac o kolejne 500 procent co juz robia ....
  • producent 2022-03-04 14:47:45
    Witam. Jestem z branży stalowej, to co się dzieje na rynku stali od tygodnia to tragedia. Wszystkie hurtownie powołują się na siłe wyższą rozwyłając powiadomienia. Przestają ofertować , windują ceny, przeciągają terminy dostaw do 20-24 tygodnie. Myślę, że takich firma jak ta w której pracuje jest wiele. Pytanie jakie my dostaniemy teraz wsparcie? CO mamy zrobić z kontaktami które są zaczęte i częściowo wykonane? Zaznaczam, że w wielu przypadkach wykonujemy dla Państwowych firm które nie chcą słyszeć o podwyżkach i nieterminowych dostawach. Wychodzi na to że 250 osób na bruk i po socjal. Tam problemów nie ma.
    • Karl 2022-03-04 15:18:08
      Nie trzeba było kupować stali z białorusi...
      • malkontent 2022-03-09 14:48:56
        Z tymi pretensjami to proszę do UE. Podziękujcie im teraz ładnie za systemy co2 i inne pseudoekologiczne fanaberie, które dobiły europejskie firmy produkcyjne.
      • (...) 2022-04-07 14:25:12
        Karl (...) czy ty rozumiesz, że gdyby nie cudowna ue ze swoimi ekopodatkami, stal z Białorusi by się nie opłacała? Skąd mieli kupować stal? Z brazylii? Wiesz cepie januszu zazdrosny, żółcią zalany ile kosztuje transport statkiem? Chrzanisz jak każdy cebulak, że stal droga, ale jak byś miał zapłacić 20zł więcej za tonę żeby stal była z innego kraju według twoich rzekomych standardów moralnych, to byś się zalał żółcią jak dolina podczas powodzi.
    • Lolek 2022-03-06 21:38:27
      Trzeba było brać cały materiał pod kontrakty, a nie cwaniakować ze będzie taniej..
  • Kasper 2022-03-04 13:24:40
    I jeszcze kontrola obrotu złomem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.6.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!