W niemieckich zakładach spółek grupy Salzgitter prowadzone będą prace nad produkcją wodoru np. przy wykorzystaniu ciepła odpadowego. To element starań o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w procesach metalurgicznych. Unia dofinansowała projekt kwotą 4,5 mln euro.
Kluczowym elementem jest budowa jednego z najpotężniejszych odwracalnych elektrolizerów wysokotemperaturowych (HTE) w zakładach Saligitter Flachstahl. Do produkcji wodoru ma być wykorzystywane ciepło odpadowe i gazy procesowe. Elektrolizery mają nie tylko wytwarzać tlen i wodór z pary wodnej w procesie elektrolizy, ale także energię elektryczną z tych pierwiastków w ogniwach paliwowych. Oddanie ich do użytku jest przewidywane na lato 2017 roku.
Wodór ma jednak także częściowo zastąpić węgiel jako środek redukujący w procesie wielkopiecowym, a także wykorzystywany do wyżarzania. Nowe rozwiązania mają zmniejszyć problem wytwarzania dwutlenku węgla w procesach metalurgicznych.
Program rozpoczęto w 2015 roku, ale w tym roku w jego promowanie włączyła się Unia Europejska, która przeznacza na niego 4,5 mln euro.