Sanjay Samaddar, Jerzy Bernhard i Krzysztof Mikuła to jedne z najważniejszych postaci polskiego przemysłu stalowego. Wezmą oni udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Sanjay Samaddar jest prezesem ArcelorMittal Poland, największego w kraju producenta stali i tak zaawansowanych produktów jak. np. szyny kolejowe o długości 120 m, które produkuje tylko kilka zakładów na całym świecie. Huty AMP w Krakowie i Dąbrowie Górniczej wytwarzają stal z rudy żelaza, co powoduje, że firma jest bardzo ważnym graczem także rynku koksu - w Polsce jako odbiorca, a w Europie także producent, właściciel największej w Europie koksowni w Zdzieszowicach.
Jerzy Bernhard od niemal dwóch dekad jest prezesem zarządu i dyrektorem Stalprofilu, firmy z pierwszej dziesiątki największych dystrybutorów stali w Polsce. Grupa kapitałowa Stalprofilu jest także dużym graczem polskiego rynku rur.
Krzysztof Mikuła jest wiceprezesem zarządu ds. grupy kapitałowej Węglokoksu, który zamierza odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku stal, tworząc grupę Śląskich Hut Stali. W jej skład wchodzą m.in. huty: Łabędy i Pokój, a ostatnio spółka złożyła ofertę kupna Walcowni Blach Grubych Batory w Chorzowie.
Sanjay Samaddar weźmie udział w sesji „Przede wszystkim inwestycje”, która odbędzie się 10 maja 2017 r o godz. 14.45. Dyskutanci będą rozmawiali o problemach inwestowania w czasach niestabilności: ryzyku, barierach, odwadze i profitach. Podsumują także dotychczasową realizację Planu Junckera oraz klimat inwestycyjny w Europie Centralnej i w Polsce.
Krzysztof Mikuła będzie uczestniczył w sesji „Hutnictwo stali: przetwórstwo, rynek, dystrybucja”, która odbędzie się 12 maja 2017 r. o godz. 13.30. Uczestnicy spojrzą na europejski rynek stali pod kątem równowagi między ochroną a konkurencją i perspektyw utrzymania wolnorynkowych wartości. Zastanowią się także nad strategiami budowania wartości dodanej w trudnych obecnie warunkach rynkowych, a także inwestycjami wymuszanymi przez zmiany tych warunków.
Jerzy Bernhard weźmie udział w obydwu sesjach dotyczących hutnictwa, zarówno wspomnianej wyżej, jak i sesji „Oblężone hutnictwo?”, która będzie miała miejsce także 12 maja, ale o godzinie 9.30. Tytuł sesji nie jest literacką przesadą - presja cen, napływu taniej stali spoza Unii Europejskiej, problemy agresywnej międzynarodowej konkurencji, dumpingu i rosnącego protekcjonizmu znacznie utrudniają rozwój branży metalurgicznej i wraz ze zmianą regulacji w Europie stawiają przez jej przyszłością wiele znaków zapytania.
* * *
Kto jeszcze weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, dowiedz się na eecpoland.eu Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w Katowicach.