Spawalnictwo przeżywa renesans w fabrykach

Spawalnictwo przeżywa renesans w fabrykach
Mirosław Nowak, prezes firmy Technika Spawalnicza Fot. mat.pras.

- Technika Spawalnicza od lat koncentruje się nad utrzymaniem pozycji na rynku i sukcesywnie wzbogaca swą ofertę. W ciągu ostatnich kilku lat staliśmy się jednym z liderów w Polsce w zakresie wdrażania technologii lutowania, hartowania i nagrzewania indukcyjnego. Ta przeżywająca renesans - dzięki elektronice i systemom informatycznym - technologia okazuje się niezastąpiona w branży automotive i wielu innych gałęziach przemysłu - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Mirosław Nowak, prezes firmy Technika Spawalnicza.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Mirosław Nowak wskazuje, że w Polsce z roku na rok lawinowo przyrasta liczba systemów zrobotyzowanych - nie tylko w dużych koncernach motoryzacyjnych i AGD, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach branży mebli metalowych, produkcji rowerów, rusztowań, szalunków i innych.
  • Według naszego rozmówcy polscy pracownicy są coraz lepiej wyszkoleni. - Dotyczy to absolwentów politechnik, uczelni technicznych oraz techników i liceów. Szczególnie młodzi ludzie nie mają żadnych problemów przy obsłudze paneli i sterowników w automatach i robotach - ocenia Mirosław Nowak.
  • 18-20 października 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się 8. edycja Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING. W jej ramach usytuowano także 63. edycję Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej, której organizatorem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Spawalnictwa.

Technika Spawalnicza od lat jest działa w branży spawalniczej. Jak w ostatnim czasie zmienił się rynek? Które z tych zmian najbardziej odcisnęły na nim piętno?

Mirosław Nowak: - Firma Technika Spawalnicza Poznań powstała 30 lat temu - w roku 1991. To były zupełnie inne czasy i nie da się tego skomentować jednym zdaniem...

Dla młodego pokolenia niewiarygodne jest to, że w tych latach praktycznie nie było telefonów komórkowych, komputerów, zwykłych drukarek (nie tych 3D), Internetu czy poczty elektronicznej, a nawet wystarczającej liczny połączeń telefonii stacjonarnej. Po wielu staraniach uzyskaliśmy dwa numery stacjonarne - jeden do rozmów, a drugi do telefaksu...

Wszystkie operacje księgowe, faktury, dowody PZ, WZ były wypisywane ręcznie, a podsumowania na fakturach obliczano z zastosowaniem prostych kalkulatorów elektronicznych. Osobna historia to prowadzenie całej księgowości.

Największe piętno na prowadzeniu naszej działalności odcisnęła informatyzacja, komputeryzacja, telefonia komórkowa, szczególnie systemy Android i IOS, a przede wszystkim - internet z wszystkimi jego zaletami i wadami. Pierwszy komputer stacjonarny i pierwszy telefon komórkowy Maxon (ważył ponad pół kilograma) firma zakupiła w 1993 roku.

Internet przewrócił wszystko do góry nogami - to rewolucja, tsunami. Sklepy i strony internetowe, porównywarki cen, platformy branżowe, wirtualne spacery po firmach, targach, platformy przetargowe, a dziś - na skutek pandemii - spotkania online, konferencje hybrydowe itd. Osobiście jestem zwolennikiem spotkań „face to face” i realnych targów z całym ich pozytywnym zgiełkiem...

Dla branży spawalniczej, której działalność jest niezwykle istotna z perspektywy całego przemysłu, problemem była pandemia. Jak przedstawia się, z perspektywy firmy, odbudowa gospodarki po tej szczególnie ostrej dla niej fazie światowej epidemii?

- Pandemia COVID-19 dla branży spawalniczej, ale także dla całego przemysłu, to wzrost kosztów działalności przedsiębiorstwa, płyny dezynfekujące, dozowniki, maseczki, kwarantanny, praca zdalna wymagająca zakupu komputerów przenośnych dla pracowników, koszty wykonania testów na obecność wirusa.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spawalnictwo przeżywa renesans w fabrykach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.92.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!