Stal zapewni bezpieczeństwo. Potrzebne są jednak dodatkowe moce produkcyjne

Stal zapewni bezpieczeństwo. Potrzebne są jednak dodatkowe moce produkcyjne
Cognor rozbuduje swoje moce produkcyjne o 0,5 mln ton Fot. Mat. pras.

Wobec napiętej sytuacji geopolitycznej należy zwiększyć produkcję stali w Europie, także w Polsce. To jeden z wniosków z debaty o hutnictwie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rozziew między zużyciem wyrobów stalowych w Polsce a produkcją stali surowej i zdolnościami produkcyjnymi niepokoi branżę. W 2021 r. hutnictwo w Polsce wyprodukowało 8,45 mln ton stali, a gospodarka zużyła 15,3 mln ton. Oznacza to, że 6,85 mln ton trzeba było sprowadzić z zagranicy. Już wcześniej sygnalizowano, że problem nie jest czysto ekonomiczny, ale należy go rozpatrywać również w kategorii bezpieczeństwa państwa. Teraz, wobec wojny w Ukrainie i eskalacji napięcia na linii Zachód-Rosja, argument ten nabiera dodatkowego znaczenia.

- Polska gospodarka nie jest bezpieczna. Możemy sobie wyobrazić scenariusz, w którym dochodzi do odcięcia naszego kraju od dostaw stali - powiedział Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, w trakcie debaty "Hutnictwo" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Jego zdaniem, należy szybko odbudować w Polsce 2,5-3,0 mln ton zdolności produkcyjnych.

Z tej liczby można odliczyć 0,5 mln ton. Do wiosny 2024 r. Grupa Cognor zainwestuje bowiem blisko pół miliarda złotych w budowę nowoczesnej walcowni prętów i kształtowników gorącowalcowanych w Siemianowicach Śląskich. Firma zagospodaruje teren po dawnej Walcowni Rur Jedność (WRJ).

Czytaj także: Cognor wyda blisko 500 mln zł na walcownię w Siemianowicach Śląskich

- Stal stanowi o bezpieczeństwie państwa. Dlatego musi ono zaangażować się finansowo w budowę mocy produkcyjnych. Już dzisiaj powinny być prowadzone rozmowy na ten temat - stwierdził Henryk Orczykowski, prezes Stalprofilu.

Mariusz Jerzy Golecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zwrócił uwagę na absurdalną sytuację na rynku złomu, który z Unii Europejskiej jest wywożony do Turcji a wraca stamtąd w postaci stali konkurencyjnej dla europejskiej.

- Deficyt złomu jest dziś bardzo poważnym problemem. Będziemy budować koalicję, że usunąć negatywne skutki tego zjawiska - zapowiedział.

Jak dodał, w związku z sytuacją wojenną należy przeprowadzić rozmowę dotyczącą autonomii Europy w zakresie produkcji stali. Tym bardziej, że Stary Kontynent ma tu spore możliwości.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Stal zapewni bezpieczeństwo. Potrzebne są jednak dodatkowe moce produkcyjne

 • ulaaa 2022-05-03 11:45:59
  No to czekamy na uruchomienie WP w Krakowie !
 • Krulik z pompom 2022-05-02 00:09:15
  Mittal zadowolony bo zlikwidował wielki piec w Krakowie , jeden z wielkich pieców w Dąbrowie ledwo zipie ale slaby z Rosji płyną do Krakowa wielką parą. Ale to nie slaby z Rosji , tylko z portu :)
 • Aaa 2022-05-01 04:50:54
  A gdzie ci co spieprzyli polskie hutnictwo Polska kiedyś produkowała 25 milionów ton stali A dzisiaj nowy właściciel nie wywiązuje się z 10 milionów ton przydzielonej prze eurokołchoz Polsce powinno mu się po prostu huty zabrać
  • Hutnik 2022-05-03 10:34:22
   I komu oddać naszym rządzącym za dychę. Którzy powciskaja tam swoich fachowych pociotków i doprowadzą do sytuacji jaka była przed przejęciem.
 • Józek 2022-04-28 20:19:41
  A rok temu dopuścili do zlikwidowania ostatniego wielkiego pieca w Sedzimirze w N. H. Rządzi nami banda (...). Kiedyś wytapiano ok 20 mln ton.
  • exii 2022-05-03 11:50:07
   Wyremontowany i toi ! stalownia też stoi ! No to czekamy na decyzje o uruchomieiu WP
 • Marcin 2022-04-28 17:48:44
  Ciekawa i jakże ważna konkluzja ‼️☝️ Bardzo to "odkrywcze" 😁 😉 No ale, tak poważnie, to wreszcie jakieś opamiętanie w tej całej eko-zielonej utopii 🤔 (szkoda, że "dzięki" wojnie 😯)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!