Stefan Dzienniak, HIPH: skuteczne inicjatywy antydumpingowe

Stefan Dzienniak, HIPH: skuteczne inicjatywy antydumpingowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie hutnictwo jest bardzo nowoczesną branżą, która przeszła bardzo gruntowną restrukturyzację i modernizację techniczno-technologiczną: w latach 2004-2012 na inwestycje wydano 11 mld zł. Dziś jesteśmy absolutną czołówką europejską - mówi Stefan Dzienniak, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, w rozmowie z Jerzym Bojanowiczem.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak Pan ocenia potencjał producentów i przetwórców stali oraz jego wykorzystanie?


- Ostatnie 2 lata nieco poprawiły wykorzystanie zdolności produkcyjnych, bo w latach 2009-2013 sytuacja hut była bardzo trudna.

Najpierw spowodował ją kryzys finansowy w USA, którego hutnictwo było "beneficjentem", bo upadali jego najwięksi klienci. Szczególnie wiele upadłości było w budownictwie, do którego trafia ponad 40% produkcji wyrobów stalowych. I kłopoty tego sektora natychmiast miały wpływ na kondycję branży.

Potem, przez 2 lata, walczyliśmy z szarą strefą, bo hutnictwo stało się ulubionym obszarem działalności przestępców podatkowych. Ich handel wyrobami stalowymi wpłynął na obniżenie produkcji i pogorszenie sytuacji finansowej hut.

1 października 2013 r., po zmianie przepisów, skutecznie wypchnęliśmy szarą strefę z naszego segmentu i od tego czasu odnotowujemy poprawę wyników: wzrost produkcji w 2014 r. o 7,5% w porównaniu do roku 2013 i o 8% w 2015 r. w porównaniu do 2014 r. W 2015 r. produkcja wyniosła 9,2 mln t, a wykorzystanie zdolności produkcyjnych wzrosło o 5% do ok. 73%. Oczywiście, chcielibyśmy, by ten poziom był jeszcze wyższy, gdyż dopiero wykorzystanie w wysokości 83-86% by nas satysfakcjonowało.

Niemniej trend jest korzystny, bo rynek cały czas rośnie. W 2014 r. ustanowiliśmy w Polsce rekord zużycia jawnego wyrobów stalowych: 12,3 mln t, który w ub.r. poprawiliśmy o 239 tys. t.

Jak branża sobie radzi z dumpingiem europejsko- azjatyckim?

- Zmniejszenie się popytu wewnętrznego w Chinach spowodowało w UE spadek produkcji i jawnego zużycia. Przez wiele lat Chiny tyle samo eksportowały i importowały: 30-40 mln t.

Ale przez ostatnie 5 lat eksport systematycznie rósł i w 2015 r. wyniósł... 110 mln t, a import - 10 mln t. Wielu producentów, którzy od lat swoją stal eksportowali do Chin, m.in. z Kazachstanu, Rosji czy Ukrainy, musiało szukać nowych rynków. Trzeba też uwzględnić fakt, że choć do Polski bezpośrednio z Chin trafiło 155 tys. t wyrobów, to do Unii Europejskiej - 8,5 mln t.

Odczuwamy też presję naszych wschodnich sąsiadów: Rosji, Białorusi i Ukrainy, którzy w 2015 r. wprowadzili na nasz rynek ogromne ilości stali, bo ponad 2,3 mln t. Nie ukrywamy, że jest to dla nas duży problem. Dlatego w 2015 r. podjęliśmy wraz z Euroferem, czyli reprezentującą wspólne interesy członków, wszystkich producentów stali w UE, Europejską Konfederacją Przemysłu Żelaza i Stali, i kolegami- hutnikami z Niemiec, Francji i Czech, starania, aby UE lepiej i skuteczniej chroniła swój rynek. Efektem tej wspólnej akcji jest wszczęcie w tym roku postępowań antydumpingowych na blachy gorącowalcowane w arkuszach, w kręgach i blachy zimnowalcowane.

Natomiast 31 marca 2016 r. UE ogłosiła wszczęcie z inicjatywy Polski, wspartej przez kilku unijnych producentów, postępowania antydumpingowego przeciwko Białorusi na dostawę prętów i sztab stosowanych do zbrojenia betonu: wykonanych z żeliwa lub stali niestopowej, nieobrobionych więcej niż kute, walcowanych, ciągnionych lub wyciskanych na gorąco, ale z wyłączeniem tych, które po walcowaniu zostały skręcone. W 2015 r. do UE trafiło 477 tys. t tych wyrobów, gdy w 2014 r. - 236 tys. t, a w 2011 r. - 149 tys. t. Z czego do Polski w ub.r. wwieziono aż 151 tys. t, tj. o 210%. więcej niż w 2014 r. i o ponad 1000% więcej w porównaniu do 2011 r., kiedy import wyniósł 13 tys. t!

Kiedy to postępowanie się zakończy?


- Z reguły trwa to wiele miesięcy - nie dłużej niż 12. Równolegle wystąpiliśmy z wnioskiem o wprowadzenie procesu rejestracji, który w najbliższych tygodniach zostanie uruchomiony.

Wówczas, jeśli potwierdzą się złożone przez nas dane o skali importu, cła zostaną nałożone wstecz i wszyscy ci, którzy importowali bez cła, będą musieli je zapłacić. Już pojawienie się na rynku tej informacji sprawiło, że ci, którzy współpracowali z Białorusią, są ostrożniejsi i albo, na wszelki wypadek, zakładają wyższe ceny, albo - co już widzimy - zaprzestali importu.

Takie działania zamierzamy w tym roku zintensyfikować, bo nie wiemy jak się skończy nadanie Chinom statusu gospodarki wolnorynkowej, a co może nastąpić w grudniu. Wówczas nakładanie jakichkolwiek sankcji czy barier chroniących rynek, będzie bardzo trudne, a jest jeszcze trochę czasu, by o nich pomyśleć.

To drugi przypadek postępowania antydumpingowego wszczętego przez Komisję z inicjatywy polskiego przemysłu. A jaki był pierwszy?


- W 2006 r. i dotyczył mrożonych truskawek z Chin.

Jakie Pana zdaniem są prognozy na ten rok?


- Od 2 miesięcy obserwujemy podwyżki cen rudy. Lekko drgnął w górę węgiel koksujący.

Efektem jest niewielki wzrost cen wyrobów stalowych.

Uważamy, że polskie hutnictwo ma potencjał wzrostowy, bo rozwijają się specjalności, które są odbiorcami wyrobów stalowych, jak producenci ciężkiego sprzętu transportowego czy przemysł maszynowy. To także odbudowa potencjału stoczni oraz ogromne inwestycje infrastrukturalne, które będą realizowane wiele lat. Dlatego zużycie jawne wyrobów stalowych w najbliższych latach będzie rosło. To nie będą już takie spektakularne wzrosty po kilkanaście procent, jak w 2014 r., kiedy po wypchnięciu szarej strefy, produkcja rok do roku wzrosła o 17%, ale 2-3%.

Huty mają przyzwoity portfel zamówień, a z danych za marzec i kwiecień wynika, że przychody branży będą lepsze niż w 2015 r. Niemniej, poza groźną dla Polski i Unii Europejskiej agresywną konkurencją krajów trzecich, po 2020 r. może się pojawić nowe zagrożenie, bo wciąż trwają dyskusje i debaty nad nowym podejściem do europejskiego systemu handlu emisjami CO2 (EU ETS). Należy też pamiętać o energetyce, która decyduje o konkurencyjności między producentami europejskimi. Niestety, choć kraje UE obowiązują te same dyrektywy, to ich implementacja i interpretacja, co jest polską "specjalnością", sprawia, że pozycja polskich hut jest trudniejsza.

Naszą konkurencyjność w Europie poprawiłaby obniżka cen energii elektrycznej i gazu oraz identyczne regulacje prawne, jakie obowiązują huty w Niemczech, Francji, Czechach czy Belgii.

Dziś huty w Polsce w rachunkach za energię mają opłaty przejściowe, jakościowe, kogeneracyjne, efektywnościowe i inne. Jeśli huta będzie mogła kupić prąd w Niemczech czy Francji, to wówczas będzie można mówić o uwolnieniu cen energii. A w Niemczech "czarna energia" jest o 37% tańsza niż w Polsce, a gaz o połowę! Owszem, Ministerstwo Energii zapowiada od 1 kwietnia 2017 r. zniesienie taryf na gaz dla największych odbiorców przemysłowych, ale to dopiero projekt. Przypomnę, że w 2002 r., przed wejściem do UE, ceny energii w Polsce były jednymi z najtańszych w Unii, a dziś są jednymi z najdroższych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stefan Dzienniak, HIPH: skuteczne inicjatywy antydumpingowe

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.24.215
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!