Stocznie na ratunek polskim hutom

Stocznie na ratunek polskim hutom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuację w polskim hutnictwie rząd chce poprawić zamówieniami ze stoczni. Minister gospodarki morskiej chce by cztery planowe promy samochodowo-pasażerskie powstały tylko i wyłącznie z polskiej stali. Pierwsze spotkania z Hutniczą Izba Przemysłowo-Handlową w tej sprawie już się odbyły.



- Ponieważ jest to przedsięwzięcie biznesowe to musi się ono opłacać każdej ze stron. Dla nas jest ważne, aby stworzyć platformę współpracy. Jeśli to jest również potrzebne, to wprowadzimy rozwiązania legislacyjne. Oczywiście musi się to dobywać w oparciu o zasady wolnego rynku i poszanowania dyrektyw dotyczących konkurencyjności – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Stocznie na ratunek polskim hutom

  • qwerty 2019-07-17 21:28:08
    Pic na wodę fotomontaż - jak konkurować jak nie ma etosu pracy - koreance pracują jak mrówy i do tego wszsytko maja zautomatyzowane i maja wyjeb..ne na ekologie i CO2 - energia kosztuje majątek jak tu produkować stal kto ją kupi w takiej cenie - kto przespał moment i kto nas dyma?
  • Gość 2019-07-08 16:12:14
    Uważam że pomysł jest bardzo dobry i gdyby udało się go wprowadzić w życie , to dałoby duży impuls do rozwoju tej branży a także pomogłoby hutnictwu.
  • Bormental 2019-07-08 12:14:56
    No to policzmy - tak z grubsza. Huta Arcelor-Mittal (dawniejSendzimira), druga co wielkości w Polsce wytapiała ok. 1,5 mln ton stali surowej rocznie. Kadłub Titanica ważył bodajże 24.000 ton. Mówię o Titanicu, bo nasz rząd lubi duże inwestycje. Czyli wielka huta potrzebowała by ok 6 dni na wytopienie stali na jeden wielki kadłub. Przemnóżmy to np razy 4, tę stal trzeba przetworzyć. Czyli wielka huta miałaby zajęcie (teoretycznie) na 1 miesiąc z wytworzeniem stali na jeden duży kadłub. Piszę "miesiąc", bo dodałem do 24 dni dni wolne, kilka świętowanych rocznic itd itp. Rząd mówi o trzech promach. Czyli pracy na full na trzy miesiące, pod warunkiem budowania Titaniców. I dysponowania gotowymi projektami Titaniców, zapewnieniem finansowania , innymi tego typu drobiazgami. Pan Minister wie, o czym mówi? Czy tylko tak sobie plecie?
    • Sierżant Rachuby 2019-07-08 15:19:46
      Szanowny Panie, próba uszczegółowienia: 4 promy to mniej więcej 4 x 10 000 ton stali walcowanej (blacha różnej grubości np. 10 do 24 mm), razem 40 000 ton przez 2 lata (2 kadłuby rocznie), co daje 20 000 ton/rok,. Historycznym producentem takich blach w PL była H. Częstochowa, o ile dobrze pamiętam o zdolności 800 000 ton blachy/rok. Huta pracuje w ruchu ciągłym 365 dni w roku - postoje remontowe np. 15 dni w roku, czyli produkuje teoretycznie 800 000 to przez 350 dni co daje ok 2200 ton/doba, czyli zrealizowałaby zamówienie roczne przez ok 9 dni. Czyli propagandą nie zastąpi się wiedzy.
  • scoti 2019-07-08 09:15:06
    sterująca rączka socjalizmu działa coraz szerzej. Może znacjonalizować wszystko co nie polskie i wprowadzić KaczoPISlandię dekretem ??
  • Batory, Mierzeja , Wisla, Odra itd 2019-07-07 21:37:52
    Tu się chyba coś bardzo rozjechało. Wiódł ślepy kulawego.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!