Strajk w Hucie Pokój zawieszony

Strajk w Hucie Pokój zawieszony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 10-05-2018 16:18

Zapowiedziany na 11 maja 24-godzinny strajk w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej został zawieszony. Związkowcy, będący w sporze płacowym z pracodawcą, podpisali porozumienie o wsparciu materialnym dla pracowników zarabiających poniżej 4 tys. zł brutto miesięcznie - to około dwie trzecie załogi.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w Hucie Pokój i spółkach z jej grupy od wielu miesięcy.
  • W niedawnym referendum za rozpoczęciem akcji strajkowej opowiedziała się większość pracowników Huty Pokój i spółek zależnych.
  • Dzisiejsze porozumienie podpisały trzy z czterech działających w hucie związków.

Jak poinformowała 10 maja grupa Węglokoks, do której należy huta, szczegóły uzgodnionego ze stroną społeczną porozumienia zostaną przekazane 11 maja na wspólnej konferencji prasowej zarządu spółki oraz związkowców. Związki podkreślają, że porozumienie nie oznacza końca sporu zbiorowego w firmie - negocjacje w sprawie podwyżek płac będą kontynuowane.

Szef Solidarności w hucie Joachim Kuchta oznajmił, że pracodawca zobowiązał się do przekazania na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych kwoty 220 tys. zł, z przeznaczeniem na pomoc finansową dla pracowników huty i spółek zależnych, których zarobki są niższe niż 4 tys. zł brutto. Taka pomoc będzie udzielana pracownikom przez pięć miesięcy, a konkretne kwoty będą uzależnione od sytuacji materialnej poszczególnych osób. Związkowcy szacują, że pomocą materialną będzie objętych ok. 600 z 900 pracowników Huty Pokój i jej spółek zależnych.

Stosowne porozumienie podpisały 10 maja trzy z czterech działających w hucie związków: Solidarność, Sierpień 80 oraz NSZZ Pracowników Huty Pokój. Strony uzgodniły, że rozmowy dotyczące podwyżek wynagrodzeń będą prowadzone nadal i powinny zakończyć się najpóźniej 30 listopada. Do tego czasu związki zawieszą wszelkie akcje protestacyjne.

Najważniejszy związkowy postulat - dotyczący podwyżek wynagrodzeń o 300 zł na rękę dla pracowników, których zarobki są niższe niż przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw - pozostaje aktualny. "Mamy nadzieję, że pracodawca zmieni zdanie i w końcu podpiszemy porozumienie, które zagwarantuje pracownikom wzrost płac" - powiedział Kuchta, cytowany w informacji prasowej śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Czytaj także: Będzie strajk w Hucie Pokój

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w Hucie Pokój i spółkach z jej grupy od wielu miesięcy. Dotąd negocjacje strony związkowej z pracodawcą, który proponował m.in. zmiany w sposobie wynagradzania, kończyły się fiaskiem. W efekcie, po przeprowadzonym referendum, na najbliższy piątek związkowcy zapowiedzieli 24-godzinny strajk ostrzegawczy. W rozmowach dyrekcja proponowała stronie społecznej zmiany w systemie wynagrodzeń pracowników grupy kapitałowej, ze stawki godzinowej na stawkę miesięczną, co miałoby znacznie uprościć system wynagradzania. Padła też propozycja włączenia świadczeń z Karty Hutnika do podstawy wynagrodzenia, co - według zarządu - nie zmieniłoby wysokości płac.

Rozmowy stron zostały wznowione po długim weekendzie majowym. Związkowcy nie przyjęli propozycji płacowych pracodawcy, zgodzili się jednak na 220-tysięczne zasilenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz kontynuowanie rozmów. W niedawnym referendum za rozpoczęciem akcji strajkowej opowiedziała się większość pracowników Huty Pokój i spółek zależnych: Euroserwisu, Euroblachy i Eurokonstrukcji. Głosowanie w tej sprawie odbyło się między 9 a 11 kwietnia. Uczestniczyło w nim 73 proc. około 900-osobowej załogi, a 95 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem.

Huta Pokój, której tradycje sięgają 1840 r., zajmuje się produkcją m.in. kształtowników, profili zimnowalcowanych i konstrukcji stalowych. Należy do grupy katowickiego Węglokoksu - spółki Skarbu Państwa.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strajk w Hucie Pokój zawieszony

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!