Sunningwell kupił Hutę Częstochowa

Sunningwell kupił Hutę Częstochowa
W drugim przetargu Sunningwell kupił Hutę Częstochowa Fot. PTWP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Piotr Myszor
  Piotr Myszor/PAP
 • Dodano: 28-07-2020 15:14

Holding Sunningwell Steel Polska złożył ofertę zakupu huty w drugim przetargu ogłoszonym przez syndyka masy upadłościowej. Holding zaoferował cenę wywoławczą, czyli 220 mln zł.

 • Według prezesa Sunningwella Marka Frydrycha była to jedyna oferta złożona w terminie i poprawna pod względem formalnym, więc została przyjęta przez sąd.
 • Wyrok musi się jeszcze uprawomocnić.
 • W ostatniej chwili, prawdopodobnie już po terminie, pojawiła się konkurencyjna oferta, więc jest możliwy protest.
W pierwszym przetargu nikt nie złożył oferty. Sunningwell, dzierżawiący hutę od roku, chciał ją nabyć poza przetargiem. Ostatecznie wziął udział w drugim przetargu.

Czytaj także: Sunningwell albo trawnik. Sytuacja Huty Częstochowa wciąż niepewna

Według Marka Frydrycha rozstrzygnięcie sytuacji własnościowej huty umożliwi rozpoczęcie procesów inwestycyjnych, które nie miały szans być wdrożone, póki holding Sunningwell nie był właścicielem huty.

Druga oferta po terminie

Był to już drugi przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa ISD Huta Częstochowa. Do pierwszego postępowania z ceną wywoławczą 250 mln zł, przeprowadzonego 5 czerwca, nikt się nie zgłosił, wobec czego sędzia komisarz zatwierdził warunki kolejnego przetargu - z niższą ceną.

Oferty należało składać do dnia 27 lipca br.; datę przetargu wyznaczono na wtorek. Jak przekazała PAP tego dnia wiceprezes Sądu Rejonowego w Częstochowie sędzia Izabela Lenart, spółka Sunningwell Steel Polska jako jedyna złożyła ofertę w terminie; jako jedyna wpłaciła też w terminie wadium.

Sędzia Lenart zrelacjonowała, że we wtorek, przed rozpoczęciem posiedzenia przetargowego, zatem po terminie, wpłynęła też oferta spółki Corween Investments wraz z wnioskami o rozpoznanie jej mimo upływu terminu, o określenie nowego terminu wpłaty wadium oraz wyznaczenie nowego terminu posiedzenia przetargowego (odpowiednio na 3 i 4 sierpnia br.).

Sędzia komisarz oddaliła te wnioski ze względu na brak podstawy prawnej. Syndyk przedsiębiorstwa otworzył obie oferty. Oferta Sunningwell Steel Polska opiewała na 220 mln zł i spełniała warunki, została złożona w terminie i zapłacono do niej wadium. Oferta Corween Investments opiewała na 222 mln zł, została złożona po terminie i nie zapłacono do niej wadium.

Spółka Corween Investments powołała się na regulamin przetargu, zgodnie z którym oferta, której wadium wpłynęło po terminie może (a zatem nie musi) zostać odrzucona, jednak w tym wypadku wadium do czasu przetargu nie wpłynęło. Spółka ta wnioskowała też o unieważnienie przetargu z ważnej przyczyny, którą w jej ocenie miało być złożenie oferty na wyższą kwotę.

Syndyk nie znalazł podstaw do uwzględnienia wniosku Corween Investments wobec tego, że oferta Sunningwell Steel Polska została złożona w terminie, spełniła wszystkie wymogi formalne i zostało wpłacone wadium.

"Syndyk dokonał wyboru oferty Sunningwell Steel Polska SA w Warszawie, a sędzia-komisarz ogłosiła postanowienie o zatwierdzenie wyboru tego oferenta" - wskazała wiceprezes częstochowskiego sądu. Na postanowienie przysługuje zażalenie w terminie tygodnia.

Walka o hutę

Postanowienie ws. upadłości likwidacyjnej ISD Huty Częstochowa z początku września stało się prawomocne w połowie listopada ub. roku. Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej w drugiej połowie września syndyk przedsiębiorstwa podpisał ze spółką Sunningwell International Polska umowę dzierżawy majątku ISD Huty Częstochowa - na okres 12 miesięcy, z prawem pierwokupu zakładu.

Wniosek o upadłość likwidacyjną zarząd spółki ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie pod koniec czerwca 2019 r. 4 września częstochowski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki ISD Huty Częstochowa, oddalając dwa wnioski o sprzedaż przedsiębiorstwa z zastosowaniem pre-pack (na rzecz Sunningwell International Polska lub Corween Investments). Sąd wyjaśniał wówczas m.in., że nie mógł zatwierdzić pre-packu na rzecz Corween Investments, ponieważ - wbrew procedurze - nie jest ona jej wierzycielem; nie posiadała też jeszcze uprzedniej zgody UOKiK na koncentrację.

Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej sąd wyjaśniał m.in., że to rozwiązanie umożliwia zainteresowanym podmiotom złożenie oferty nabycia przedsiębiorstwa, poprzedzonego zawarciem umowy dzierżawy.

Biorąc pod uwagę potrzebę niezwłocznego uruchomienia produkcji w ISD Hucie Częstochowa przed zimą, 9 września sąd wysłuchał oferentów zainteresowanych dzierżawą majątku huty - oferty przedstawiły Cognor Holding oraz Sunningwell International Polska - a następnie wyraził zgodę na wydzierżawienie przedsiębiorstwa, powierzając wybór dzierżawcy syndykowi.

Syndyk 19 września podpisał z Sunningwell International Polska umowę dzierżawy przedsiębiorstwa - na okres 12 miesięcy, z prawem pierwokupu zakładu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Sunningwell kupił Hutę Częstochowa

 • Morfeusz 2020-08-03 11:06:06
  Sunningwell kupił firmę ale jak na razie złomu nie widać i perspektyw na szybka realizację . Układy typu Złomiarz i klient nadal funkcjonują. Rujnujemy polską dystrybucje poprzez takie działania, lepiej było to sprzedać ludziom , którzy maja pojęcie o handlu stalą...
  • Hutnik 2020-08-03 13:51:01
   Czyli komu? Bo nikt inny ofert nie złożył
   • WICI 2020-08-03 14:28:36
    Jak to komu powinni sprzedać? Oczywiste, że Morfeuszowi powinni sprzedać za symboliczną złotówkę, bo ewidentnie jest dystrybutorem stali, któremu urywa się dobry interes na polityce prowadzenia interesu przez Frydrycha. Dodam tylko jeszcze, że kiedyś Sztuczkowski (Cognor) był dostawcą złomu do hut, które później przejął za długi, bo te mu nie płaciły za złom. Tak więc możliwe, że Frydrych idzie podobną drogą, czyli zadłuży hutę aby zmienić lub wprowadzić nowych inwestorów.
 • Maciej 2020-07-30 22:37:06
  Prosze pisać takie artykuły konkretnie. Najważniejsze w czyje ręce przejdzie huta - kto jest właścicielem marek Sunningwell i Corween. Czyje to firmy? Jakiego kraju? Czyj kapitał o to się ubiega? To jest ważne
  • WICI 2020-08-01 14:47:17
   Marek Frydrych po studiach historycznych w Poznaniu i stosunkach międzynarodowych w Moskwie rozpoczął karierę zawodową w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie i był urzędnikiem Konsulatu RP w Szanghaju. Później rozpoczął biznes w Chinach, handlując towarami, zwłaszcza metalami, zakładając tam Troy Corporation i Troy International Trading. Założył Sunningwell w 2003 roku, po sprzedaży firm Troy, przez pewien czas był także właścicielem klubu nocnego w Szanghaju Tropicana i sponsorował organizację europejskiego festiwalu muzyki rozrywkowej w chińskiej metropolii . Biegle władający językiem chińskim i rosyjskim Marek Frydrych z biegiem czasu reprezentował kilka czołowych chińskich korporacji, zwłaszcza państwowych, w ich staraniach o ekspansję w Polsce i innych krajach europejskich, zwłaszcza energetycznych i infrastrukturalnych. Sunningwell Steel SA jest spółką akcyjną zarejestrowaną w 2019 roku. Zgodnie z planem udziałowców ma stać się polskim holdingiem metalurgicznym z nabytymi aktywami w Polsce, Rumunii i ewentualnie w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Głównymi akcjonariuszami holdingu są Sunningwell International Polska (dzierżawca Huty Częstochowa) oraz Sunningwell International Limited. Sunningwell Steel ma swoją siedzibę w Warszawie i oddział w Częstochowie. Sunningwell nabył również rumuńskie stalownie Otelu Rosu Mill i Laminorul Braila Mill poprzez swoją spółkę zależną Laminorul Danube Metallurgical Enterprise. Był bliski przejęcia Combinatul de Oteluri Speciale (COS) Targoviste na początku tego roku, ale transakcja została opóźniona przez sprzeciw jednego z wierzycieli Targoviste. Następnie Laminorul Danube zgodził się wydzierżawić Targoviste na rok, począwszy od 1 kwietnia lub do czasu rozstrzygnięcia odwołania wierzyciela. Niestety pandemia Covid-19 i zmusiła Sunningwell do powołania się na siłę wyższą w umowie dzierżawy i zawieszenia jej wykonania, niemniej firma zamierza sfinalizować umowę najmu po ustąpieniu komplikacji związanych z Covid-19.
 • To JO 2020-07-29 19:25:28
  U Nas w Krakowie odchodza juz co lepsi dyrektorzy. Dziwniel , Gilis wiec wkrotce do Was dolaczymy.
  • TRIP 2020-07-29 23:23:24
   Walcownia Rur Andrzej, dziwię się że jeszcze się jakoś trzyma
 • Jacek 2020-07-29 19:22:53
  Szanowny panie redaktorze: Sunningwell jeszcze nie kupił Huty Częstochowa. Spółka p. Frydrycha wpłaciła wadium w wysokości 22 mil zł. Poczekajmy, aż będzie skłonna do zapłaty reszty pieniędzy. Poza tym zobaczymy jak p. Frydrych zacznie się wywiązywać ze swoich obietnic płacowych wobec załogi. Mimo wszystko życzę powodzenia dla osób, które tam jeszcze zostały i czekają na zbawienie.
 • Waldemar 2020-07-29 14:11:53
  Marek Frydrych to ten który ponad rok temu obiecywał wzrost pensji, produkcji i zatrudnienia. A nie wypłacił dotychczas zaległych zarobków nie mówiąc już o ekwiwalencie za wczasy.
  • mm 2020-07-30 10:35:41
   no tak, firma na skraju likwidacji, ale roszczeniowość niektórych nie zna granic. mamy dostać obiecane pieniądze i reszta nas nie obchodzi. jakbym czytał jakiegoś górnika, kopalnie na minusie, ale 13, 14, barbórki i inne socjale maja być. nieważne że za 2-3 miesiące nie będzie firmy i bezę na bezrobociu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!