TF Silesia sprzedało ostatnie postoczniowe działki i kończy projekt w Szczecinie

TF Silesia sprzedało ostatnie postoczniowe działki i kończy projekt w Szczecinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PA
  • Dodano: 31-10-2017 07:59

Po siedmiu latach od przejęcia terenów po b. Stoczni Szczecińskiej Nowa, Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało ostatnie posiadane w Szczecinie działki, kończąc swoje zaangażowanie w tym mieście. Spółka ocenia, że dzięki kolejnym inwestorom powstanie tam co najmniej sto nowych miejsc pracy.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało ostatnie posiadane w Szczecinie działki, kończąc swoje zaangażowanie w tym mieście.
  • W styczniu br. za 100 mln zł udziały w spółce Szczeciński Park Przemysłowy przejął fundusz Mars.
  • Ostatnie 4 ha działek postoczniowych sprzedano łącznie za ok. 14 mln zł.

    Na postoczniowym terenie działa spółka Szczeciński Park Przemysłowy (SPP), której jedynym udziałowcem przez ponad trzy lata było TF Silesia. W styczniu tego roku Towarzystwo za 100 mln zł sprzedało 100 proc. udziałów w SPP na rzecz spółki Mars Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, w celu konsolidacji polskich aktywów stoczniowych w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Silesia nadal pozostała jednak właścicielem ok. 4 hektarów postoczniowego terenu - w ostatnim czasie sfinalizowano sprzedaż tych działek na rzecz kilku inwestorów, wyłonionych w przetargach - łącznie za ok. 14 mln zł.

- Podmioty, które kupiły nieruchomości postoczniowe tzw. zespołu nr 6, od lat związane są z przemysłem stoczniowym i okołostoczniowym na rynku krajowym i międzynarodowym. Największą, ponad dwuhektarową, działkę kupiła spółka Dynpap, która zamierza wybudować tam nowoczesną halę produkcyjną wraz z suwnicami, poszerzając zakres swoich usług w segmencie obróbki metali oraz remontów maszyn i statków - informuje dyrektor ds. aktywów strategicznych TF Silesia Jakub Chełstowski.

Kolejne działki postoczniowego zespołu nr 6 kupiły: Szczeciński Park Przemysłowy, Zakład Remontowo-Usługowy Elwiko oraz Konsorcjum Stocznia Południe. - Nowi nabywcy zapowiedzieli liczne inwestycje na zakupionym terenie i kolejne miejsca pracy w branży stoczniowej i okołostoczniowej - zapewnia dyrektor, szacując liczbę potencjalnych nowych miejsc pracy na ok. 100-150.

Sprzedane w ostatnim czasie działki są położone bezpośrednim sąsiedztwie Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Ich nowi właściciele w rozmowach z przedstawicielami TF Silesia, poprzedzających finalizację transakcji, wskazywali, iż ich decyzje o zakupie działek wiązały się m.in. z realizacją rządowego Programu Batory, będącego istotną częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W czerwcu br. na pochylni "Wulkan" na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego położono stępkę pod budowę promu typu "ro-pax", który będzie budowany na terenie SPP i Stoczni Remontowo-Budowlanej Gryfia, na czym ma skorzystać wiele działających w Szczecinie firm. Według danych TF Silesia, obecnie SPP wynajmuje swoje tereny 65 firmom, które zatrudniają ponad 1,7 tys. osób, z perspektywą wzrostu zatrudnienia - rozpoczęcie budowy promu będzie wymagało zaangażowania wielu wykfalifikowanych pracowników.

- Sprzedaż Szczecińskiego Parku Przemysłowego i ostatnich postoczniowych nieruchomości z sukcesem kończy zaangażowanie kapitałowe TF Silesia w projekty w Szczecinie, dając liczne nowe miejsca pracy - ocenia dyr. Chełstowski, podkreślając, że obecny zarząd Towarzystwa "z dużą determinacją dążył do ożywienia gospodarczego i rozwoju tych terenów".

Przed katowickim sądem toczy się natomiast proces, w którym oskarżonym jest były prezes TF Silesia Wojciech B. Najważniejszy stawiany mu zarzut dotyczy podpisanej w lipcu 2011 r. umowy dzierżawy 11 ha terenów po Stoczni Szczecińskiej Nowa spółce Kraftport - na 10 lat, z możliwością automatycznego przedłużenia umowy i wykupu po cenie księgowej. Krafport, podobnie jak TF Silesia, miał siedzibę w Katowicach. Spółkę, z kapitałem 5 tys. zł, założył drobny przedsiębiorca. Według prokuratury Kraftport powstał tuż przed zawarciem umowy dzierżawy i nie miał możliwości finansowych, doświadczenia ani merytorycznego przygotowania, by prowadzić działalność na terenie stoczni.

Sąd w Szczecinie później unieważnił tę umowę. Śledztwo wykazało, że mimo korzystnych stawek czynszu Kraftport nie płacił TF Silesia z tytułu dzierżawy. Równocześnie faktycznie dysponował terenami stoczni i czerpał z tego korzyści - np. usunął wart 258 tys. zł złom. Łączną szkodę, którą TF Silesia miała ponieść z tytułu umowy dzierżawy, oszacowano w śledztwie na 36,1 mln zł.

Przedstawiciele obecnego zarządu TF Silesia odcinają się działań byłego prezesa, wskazując, iż ostateczne, pozytywne efekty zaangażowania Towarzystwa w Szczecinie są dziś widoczne i dają realną szansę na długofalowy wzrost gospodarczy w tym mieście oraz w segmencie stoczniowym. Od początków ubiegłego roku zarząd TF Silesia tworzą Jadwiga Dyktus i Monika Domańska.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek zakładu sprzedano, pracowników zwolniono. W 2010 r. wartą ok. 80 mln zł część majątku, w drodze postępowania kompensacyjnego, nabyło TF Silesia, specjalizujące się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych. Głównym zadaniem było przywrócenie przemysłowych funkcji tego terenu. Swoje łączne nakłady na utrzymanie majątku i poprawę infrastruktury Silesia szacuje na ponad 7 mln zł. W listopadzie 2013 r. postał Szczeciński Park Przemysłowy. W marcu 2014 r. uprawomocniło się postanowienie sądu z grudnia 2013 r., który unieważnił umowę dzierżawy terenów postoczniowych firmie Kraftport.

W 2017 r. fundusz Mars nabył udziały w spółce SPP, która gospodarowała infrastrukturą stoczniową zachowując jej podstawowy charakter. Środki ze sprzedaży udziałów w SPP oraz pozostałych postoczniowych nieruchomości TF Silesia zamierza przeznaczyć na kolejne akwizycje - na razie nie ujawnia szczegółów w tym zakresie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TF Silesia sprzedało ostatnie postoczniowe działki i kończy projekt w Szczecinie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.207.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!