W ArcelorMittal Poland mają się dziś odbyć kolejne rozmowy płacowe. Tymczasem związek zawodowy Sierpień 80 informuje, że Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało Prokuraturze Krajowej wniosek związku o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w sprawie ArcelorMittal.
- Zbadany musi zostać cały proces prywatyzacji przez ArcelorMittal. Był bowiem cały szereg nieprawidłowości, który pozwolił przejąć za bezcen polskie huty. Po tej prywatyzacji koncern ogłosił sukces i miał zyski, które wyprowadzał za granicę, nie inwestując w polskie zakłady - uważa Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.
Zdaniem związkowców ArcelorMittal nie wywiązał się z warunków prywatyzacji, a teraz także łamie prawa pracownicze i związkowe. Rozmowy płacowe trwają do dziś, choć zgodnie z Układem Zbiorowym Pracy powinny były się zakończyć w grudniu 2016 roku.
- Oczekujemy na zawarcie godnego porozumienia płacowego dla załóg. Pracodawca pomija jednak naszą organizację związkową i wybiórczo prowadzi negocjacje z wybranymi organizacjami związkowymi, pomimo że WZZ Sierpień 80 jest członkiem Zespołu Centralnego i sygnatariuszem Zakładowego Układu Zbiorowego ArcelorMittal Poland – mówi Janusz Wojtasik, szef Sierpnia 80 w ArcelorMittal.