Trwają prace nad rozwiązaniami, które zwiększą konkurencyjność polskiej branży stalowej

Trwają prace nad rozwiązaniami, które zwiększą konkurencyjność polskiej branży stalowej
Jednym z problemów, z którymi zmagają się obecnie firmy z branży jest wzrost kosztów energii, Fot. Shutterstock

Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które zwiększą konkurencyjność polskiej branży stalowo - hutniczej - powiedział we wtorek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

"Do końca roku powinna wejść w życie nowelizacja ustawy o rekompensatach, która ma zapewnić m.in. producentom żeliwa i stali oraz innym branżom energochłonnym środki niwelujące wzrost cen energii wynikający z podwyżek cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych" - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji, poświęconej branży stalowej i metali kolorowych w Polsce, wiceszef MRPiT. Zaznaczył, że nowelizacja to jedno z trzech rozwiązań prawnych, które jest obecnie przygotowywane przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Drugie - jak wskazał - to nowelizacja ustawy o rynku mocy, która umożliwi obniżenie producentom tzw. opłaty mocowej (jeżeli ich profil zużycia jest odpowiednio płaski, czyli różnice między poborem w godzinach szczytu i poza nimi są odpowiednio małe). Trzecie rozwiązanie to projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. "Mam nadzieję, że rozwiązania te wejdą w życie jeszcze w tym roku, zwiększając konkurencyjność polskiej branży stalowo - hutniczej" - powiedział.

Czytaj też: Ceny miedzi wzrosły po danych z Chin

Tomanek wskazał, że jednym z problemów, z którymi zmagają się obecnie firmy z tego sektora przemysłowego jest wzrost kosztów energii, która podrożała ze względu na wzrostu cen uprawień do emisji CO2. Inny ważny problem to - jak zaznaczył - nieuczciwa konkurencja z krajów spoza UE, które sprzedają stal i inne wyroby po cenach znacznie niższych. Podkreślił, że wzrost gospodarczy, który nastąpił po wyhamowaniu pandemii COVID-19 przyczynił się do wzrostu popytu na stal na całym świecie.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele branży wskazywali, że do zwiększenia konkurencyjności potrzebne są inwestycje, niezbędne do realizacji założeń unijnego Zielonego Ładu. "Bez inwestycji w przemysł hutniczy transformacja energetyczna będzie niemożliwa" - zauważył wiceprezes rady  Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej Szymon Czechowski.

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z byłym ministrem energii, europosłem PiS o dekarbonizacji. - Jest irracjonalna - twierdzi Tobiszowski. Bo pakietu klimatycznego nikt nie przestrzega...

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trwają prace nad rozwiązaniami, które zwiększą konkurencyjność polskiej branży stalowej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.223.3.251
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!