Walcownia Rur Silesia zaprezentowała nową strategię

Walcownia Rur Silesia zaprezentowała nową strategię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 06-11-2017 19:31

W ciągu najbliższych pięciu lat Walcownia Rur Silesia (WRS) w Siemianowicach Śląskich zamierza podwoić przychody i osiągnąć trwałą rentowność. Spółka zamierza zainwestować kilkanaście milionów zł w rozwój nowoczesnych, poszukiwanych na rynku produktów.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Walcownia Rur Silesia jest spadkobierczynią Huty Jedność.
  • Zakład zaspokaja około 10 proc. zapotrzebowania polskiego rynku.
  • Rury z Siemianowic trafiają w sumie do około 20 krajów.

W poniedziałek 6 listopada zaprezentowano strategię walcowni na najbliższe pięć lat. Firma, której właścicielem jest Towarzystwo Finansowe (TF) Silesia, kontynuuje tradycje nieistniejącej już Huty Jedność, która działała w Siemianowicach Śląskich przez niemal dwa wieki.

Obecnie spółka WRS zatrudnia około 140 osób. Z produkcją rzędu 4 tys. ton rocznie należy do największych w Polsce producentów rur stalowych bez szwu i ze szwem ciągnionych na zimno; głównym odbiorcą produktów walcowni jest energetyka cieplna.

Uczestniczący w prezentacji strategii wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski jest przekonany, że walcownia ma przed sobą dobrą przyszłość.

"Strategia bazuje na połączeniu tradycji i innowacyjności; tym samym wpisuje się w rządowy program reindustrializacji, którego częścią jest także porządkowanie należących do Skarbu Państwa aktywów hutniczych" - mówił Tobiszowski, oceniając, że przy wsparciu stabilnego, wyposażonego w kapitał, właściciela (TF Silesia) oraz ośrodków naukowych, planowane przedsięwzięcia WRS mają wszelkie szanse powodzenia.

"Jeśli jest pieniądz, pomysł, wsparcie świata nauki oraz poparcie rządu, to musi się udać" - przekonywał wiceminister. Wymieniał też inne projekty hutnicze związanych ze Skarbem Państwa spółek, jak konsolidacja w grupie Węglokoksu hut Łabędy i Pokój oraz uzupełnienie tej grupy przez przejęcie od syndyka Walcowni Blach Grubych Batory.

"Walcownia Rur Silesia, jako spadkobierczyni Huty Jedność, również jest objęta naszą troską. Intencją jest, aby ten zakład, który jest niedoinwestowany i przeżywał wielki kryzys (...) mógł wykorzystać swój potencjał ludzki, utrzymać pracowników, i we współpracy z ośrodkami naukowymi realizować inwestycje, idące w kierunku większego przetworzenia produktu, by stać się bardziej konkurencyjnym" - podkreślił Tobiszowski. Ocenił, iż to, że WRS w stu procentach należy do TF Silesia, może być pomocne w budowaniu synergii z innymi podmiotami hutniczymi.

Siemianowicka Walcownia Rur Silesia należy dziś do dwóch krajowych producentów rur ciągnionych na zimno, zaspokajając około 10 proc. zapotrzebowania polskiego rynku. Ponad 80 proc. krajowego zapotrzebowania na ten produkt, wykorzystywany m.in. w ciepłownictwie, zaspokaja import. Rury z Siemianowic trafiają także za granicę, w sumie do około 20 krajów.

W przyszłym roku, kosztem około 1,5 mln zł, WRS zamierza zakupić nowe urządzenia, m.in. giętarkę do rur, honownicę, piłę automatyczną, zakuwarkę rurową i szczotkownicę do wygładzania końców rur - dzięki temu poszerzy gamę swoich produktów m.in. o wyroby gięte, honowane i krótkie elementy rurowe, oraz unowocześni i uatrakcyjni ofertę handlową, prowadząc do zwiększenia sprzedaży i przychodów. "Te inwestycje pozwolą nam zapracować na lata następne" - wyjaśnił prezes WRS Jacek Guzy.

W kolejnym etapie inwestycji, do roku 2020, spółka zamierza zainwestować ok. 12-15 mln zł w nowoczesną linię do produkcji rur kwasoodpornych oraz linię do nakładania warstwy podsmarowej z fosforanów i mydeł reaktywnych (wygładza to wewnętrzną powierzchnię rury), co znacząco poprawi jakość wyrobów i pomoże w wejściu na nowe rynki, np. rur dla motoryzacji.

Tym samym spółka ma stać się - jak zakłada strategia - nowoczesnym zakładem przetwórstwa hutniczego, co najmniej podwajając przychody (z obecnych ok. 30 mln zł netto rocznie) i osiągając stabilny zysk. Zatrudnienie już w przyszłym roku może wzrosnąć o ok. 10 osób, wobec obecnych blisko 140 pracowników. Według prezesa, obecnie jest - jak mówił - "ostatni moment, aby ratować firmę".

Wsparcie dla działań zarządu WRS zadeklarowała w poniedziałek Jadwiga Dyktus, prezes Towarzystwa Finansowego Silesia, do którego należy walcownia. Przypomniała, że dziewięć lat temu były zaawansowane plany konsolidacji siemianowickich aktywów hutniczych z Walcownią Rur Andrzej w Zawadzkiem w ramach grupy Alchemia SA, jednak te rozwojowe plany zablokował ówczesny resort Skarbu Państwa. "Dziś jesteśmy w punkcie wyjścia, cofnięci o 10 lat" - skomentowała prezes, oceniając jednak, że w obecnej formie WRS ma szansę na sukces rynkowy.

Prezes Dyktus przypomniała, że TF Silesia zaangażowane jest w wiele ważnych przedsięwzięć restrukturyzacyjnych - m.in. Towarzystwo zaangażowało ok. 600 mln zł w umocnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego poprzez stworzenie i rozwój - przy udziale grup energetycznych - Polskiej Grupy Górniczej, a także ok. 520 mln zł w restrukturyzację Jastrzębskiej Spółki Węglowej (300 mln zł to obligacje JSW, a 220 mln zł zakup 58 proc. akcji koksowni Victoria w Wałbrzychu). TF Silesia jest też m.in. zaangażowane w spółce Torpol, a w ostatnim czasie firma z powodzeniem zamknęła projekt na postoczniowych terenach w Szczecinie.

Walcownia Rur Silesia prowadzi działalność na terenach historycznie należących do dawnej Huty Jedność, działającej w Siemianowicach Śląskich od pierwszej połowy XIX wieku. W 2003 r. huta została postawiona w stan likwidacji, a w połowie 2017 r. ostatecznie wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Duża część terenu dawnej huty została kupiona przez prywatnego inwestora, który chce stworzyć tam m.in. obiekty handlowe.

W 1978 r. Huta Jedność zainicjowała projekt budowy Walcowni Rur Jedność (WRJ), do dziś niedokończony. Obecnie TF Silesia podejmuje kolejną próbę znalezienia nabywcy zainteresowanego produkcyjnym majątkiem WRJ. Wprawdzie ciąg technologiczny tej walcowni ma kilkanaście lat, jednak podobne urządzenia w dalszym ciągu wykorzystywane są w nowoczesnych walcowniach na całym świecie.

30 czerwca br. za zgodą wszystkich wspólników firmy w stan likwidacji postawiona została spółka WRJ, powołana 22 lata temu do dokończenia realizacji inwestycji budowy walcowni rur o potencjale szacowanym na 160 tys. ton rur rocznie (pierwotnie w założeniach inwestycji miało to być 400 tys. ton). TF Silesia ma największy udział w kapitale likwidowanej spółki, jest też największym wierzycielem WRJ.

Likwidacja spółki WRJ była elementem służących uporządkowaniu sytuacji prawnej i majątkowej WRJ. Cały majątek oraz nieruchomości walcowni objęte są postępowaniem egzekucyjnym, prowadzonym przez komornika sądowego na wniosek wierzycieli. Szansą na odzyskanie części środków może być jedynie sprzedaż aktywów niedokończonej walcowni. Dotychczasowe próby znalezienia nabywcy przez komornika zakończyły się fiaskiem.

Sprawa Walcowni Rur Jedność należy do najbardziej skomplikowanych i najdłużej ciągnących się tego typu postępowań w Polsce. Komplikują ją m.in. sprawy własności gruntów i budynków, zastawy wierzycieli na majątku oraz sięgające kilkuset milionów złotych długi. Ostatnie kilka lat to głównie działania komornika sukcesywnie wyprzedającego nieruchomości walcowni oraz majątek niezwiązany bezpośrednio z jej ciągiem technologicznym.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Walcownia Rur Silesia zaprezentowała nową strategię

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!