Decyzje w sprawie aktywów zagranicznych i inwestycji w krajowe wydobycie z poziomu poniżej 1400 metrów - to najważniejsze wyzwania stojące przed nowym zarządem KGHM - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem refleksji wymaga też kształt podatku miedziowego.
- Nie ulega żadnych wątpliwości, że musi nastąpić ocena realności pozycji KGHM na rynkach zagranicznych - powiedział wiceminister odpowiadając w Katowicach na pytania dziennikarzy.
- Mówiąc o "pozycji" mam na myśli jakie ponosimy nakłady w aktywach, jakie KGHM posiada poza Polską i jak te aktywa w perspektywie czasu gwarantują nam zwrot poniesionych nakładów. Ten bilans naprawdę nie jest łatwy. (…) Stoimy przed rozstrzygnięciem, na ile mamy się aktywnie zachowywać na rynku - powiedział Tobiszowski, wskazując m.in. na chilijskie aktywa w Sierra Gorda.
Według niego zarząd powinien zaproponować i podjąć trudne decyzje: zostajemy czy nie zostajemy, a jeśli zostajemy, to przechodzimy do pewnej ofensywy.
Drugą ważną - w jego ocenie - decyzją powinna być "historyczna" decyzja dotycząca krajowych złóż. - Przyszłość przed KGHM, jeśli chodzi o aktywa polskie, bezdyskusyjnie jest, ale musi KGHM zainwestować w zejście na poziom ponad 1400-1450 metrów - uznał wiceszef ME.
- Technologia jest nam znana; KGHM umie to zrobić, natomiast trzeba tę inwestycję jak najszybciej przygotować i przeprowadzić, po to, abyśmy dalej utrzymali KGHM jako ważny podmiot sektora wydobywczego miedziowego w tym obszarze Europy - zastrzegł.
Jak dodał, przed nami stoi także dyskusja nad kształtem podatku miedziowego. - I to jest również kwestia, którą zarząd powinien na nowo przeanalizować i zaproponować w perspektywie czasu, jak ten podatek powinien się kształtować - zaznaczył wiceminister, wskazując, że kwestia ma znaczenie m.in. dla procesu inwestycyjnego firmy.
Dopytywany o horyzont podjęcia tych decyzji, Tobiszowski wskazał na "ten rok".
O powołaniu prezesa i nowych wiceprezesów KGHM rada nadzorcza tej spółki zdecydowała w piątek. Prezesem KGHM został dotychczasowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński; wiceprezesami natomiast zostali Katarzyna Kreczmańska-Gigol (ds. finansowych) oraz Radosław Stach (ds. produkcji).