KGHM w zagraniczne aktywa zainwestował miliardy dolarów. Po trudnym okresie, gdy były one dla firmy bardziej obciążeniem niż dochodowym biznesem, widać poprawę wyników. - Przyszłość przed nami - tak o sytuacji poszczególnych aktywów mówi w rozmowie z portalem wnp.pl Michał Jezioro, wiceprezes ds. rozwoju KGHM.
Jaka jest kondycja zagranicznych aktywów KGHM?
- To bardzo obszerne pytanie, bo mamy dość zróżnicowane aktywa i różna jest ich kondycja.To może zacznijmy od najważniejszego - Sierra Gorda?
- Sierra Gorda bardzo poprawiła swoją efektywność na przestrzeni ostatnich 3-5 miesięcy. EBIT, czyli zysk operacyjny, który w budżecie widniał na minusie, już w pierwszym kwartale tego roku, dzięki wprowadzonym działaniom optymalizacyjnym, jak również dzięki poprawie sytuacji na rynku miedzi i molibdenu, był dodatni.Co ważne, Sierra Gorda nie wnosiła regularnie o pomoc finansową u właścicieli [KGHM i dwie spółki japońskie - przyp. red.], mimo że miała ją zaplanowaną w postaci comiesięcznego dofinansowania.
Jesteście zaskoczeni poprawą wyników. Co takiego się stało, że kopalnia ma się lepiej? Dużo mówiło się o tzw. strefie przejściowej, jako głównym źródle problemów...
- To nie jest tylko strefa przejściowa. To także problem geologiczny, polegający na tym, że w rudzie występuje również żelazo i materiały ilaste, które mają wpływ na proces przerobu.Ostatni czas to okres wytężonej pracy mającej na celu dostosowanie procesu przeróbczego do charakterystyki rudy. Co więcej, Sierra Gorda ciągle zmaga się z trudnościami, do których pasuje stwierdzenie „choroby wieku dziecięcego”. Skumulowały się one i wystąpiły praktycznie jednocześnie. Mówimy o trudnościach, zarówno w zakładzie przeróbczym, jak i na kopalni.
Ze swojego doświadczenia zarządczego wytypowałem cztery elementy, które były słabością tej organizacji.
W dalszej części tekstu czytaj:
- Co z drugą fazą kopalni w Sierra Gorda, czy możliwe jest jej wdrożenie?
- Jakie plany ma KGHM w Chile, czy szykują się inwestycje w kolejne złoża?
- W jakiej kondycji są inne zagraniczne aktywa górnicze KGHM - kopalnia Robinson, projekt Victoria...