PARTNERZY PORTALU

Wielki piec w Dąbrowie Górniczej wkrótce wznowi pracę, ale tylko na 5 lat. Co dalej?

Wielki piec w Dąbrowie Górniczej wkrótce wznowi pracę, ale tylko na 5 lat. Co dalej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: WNP.PL (PIM)
  • Dodano: 24-08-2018 17:00

Dobiega końca remont wielkiego pieca nr 2 w hucie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. We wrześniu ma rozpocząć kolejną, tym razem nie kilkunastoletnią, lecz najwyżej pięcioletnią kampanię. Co dalej? Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland przyznaje, że firma przygotowuje się na różne scenariusze, ze zmianą charakteru pieca włącznie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Wielkie piece zwykle są remontowane tak, by mogły bez przerwy pracować co najmniej kilkanaście lat. ArcelorMittal Poland nie zdecydowało się tym razem na tak gruntowny remont, jaki miał miejsce w 2015 roku w Krakowie, lecz na mniejszy, który pozwoli wydłużyć zdolność pieca do pracy o 3-5 lat. W tym czasie firma będzie obserwować zmiany na rynku i zastanawiać się, czy w warunkach nowej polityki klimatycznej wydawanie na generalny remont pieca ok. 300 mln złotych będzie miało szanse się zwrócić. Obecny remont kosztuje ok. 85 mln złotych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Wielki piec w Dąbrowie Górniczej wkrótce wznowi pracę, ale tylko na 5 lat. Co dalej?

  • hutnik 2018-09-19 14:47:30
    Szanowni Państwo, poziom niewiedzy reprezentowany w komentarzach jest porażający. Przed podzieleniem się swoimi przemyśleniami z czytelnikami proponuję zapoznać się z podstawowymi pojęciami z zakresu metalurgii żelaza. I tak: 1. Wielki piec - służy to wytopu surówki żelazaz materiałów żelazonośnych takich jak spiek, pellety. Podstawowym paliwem jest koks metalurgiczny. Natura procesu nie pozwala na całkowitą jego eliminację. W kolejnym kroju, np. w konwertorze tlenowym z surówki wytapiana jest stal 2. Piece elektryczne - służą to wytopu stali. Wsadem jest złom, surówka żelaza może być dodatkiem. Energia cieplna pochodzi z łuku elektrycznego. Wielkie Piece i Piece elektryczne to zupełnie dwie różne technologie, rezultatem których są zupełnie inne produkty. Wspomniane piece wodorowe mają do wytopu stali. Również nie można porównywać ich z procesem wytopu surówki. Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z podstawami.
  • antymonopol 2018-08-25 13:12:27
    To raczej ty nie wiesz o czym piszesz bo piece hutnicze są też elektryczne.Szwedzi już budują nisko emisyjne piece na wodór.
    • Radziu 2018-08-25 13:23:54
      Chyba jednak nie wiesz o czym piszesz xd. Wielki piec, a piec elektryczny to dwie różne rzeczy. Ten pierwszy wytwarza surówkę z rudy, a drugi że złomu... Poza tym piece elektryczne są również w Polsce, fakt nie na wodór ale są chociażby Celsa.
      • antymonopol 2018-08-26 11:38:38
        Jak twierdzisz że bardzo drogiej energii elektrycznej nie można zastąpić nisko emisyjnym gazem to znaczy że nie wiesz o czym piszesz.Nasza energia już jest 2 razy droższa dla przemysłu niż w Niemczech i będzie jeszcze droższa bo szybko rosną ceny za emisje CO2, wchodzą nowe opłaty za rynek mocy i kogeneracją i stale drożejący węgiel.A nowa technologia wodorowa jest bez węgla i zeroemisyjna więc koszty energii znacznie spadną.
    • Pit12 2018-08-30 23:58:01
      Stal to połączenie w różnych proporcjach uwaga: ŻELAZA i WĘGLA. Stąd w piecach musi być ruda jak i (możliwie czysty) węgiel kamienny. Innych technologii nie wymyślono. Piece elektryczne służą do przepalania stali w tym jej zmian na stale wyższej klasy ale do tego trzeba najpierw wytopić stop czyli właśnie podstawę stali.
  • antymonopol 2018-08-24 17:26:28
    Jakby piec hutniczy przeszedł z wysokoemisyjnego węgla na mniej emisyjny gaz to by znacznie zmniejszyły koszty opłat za emisje CO2.
    • Adrian 2018-08-24 18:55:07
      Szanowny poprzedniku,czy ty wiesz co w ogóle piszesz?! :D
      • antymonopol 2018-08-25 11:43:48
        To raczej ty nie wiesz o czym piszesz bo piece hutnicze są też elektryczne.Szwedzi już budują wysoko nisko emisyjne piece na wodór.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.6.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!