Własne wiatraki lub reaktory. Huty mają dość huśtawki cen

Własne wiatraki lub reaktory. Huty mają dość huśtawki cen
Piec elektryczny w Hucie Zawiercie potrzebuje tyle prądu, co miasto Kraków. Fot. materiały prasowe

Hutnictwo od dawna ma problemy z polskimi cenami energii. W obliczu gwałtownego wzrostu tych cen w całej Europie mocniej może wrócić kwestia ewentualnej budowy własnych źródeł energii – podsyca je rosnąca różnica między niskimi cenami energii z OZE i rosnącymi średnimi cenami hurtowymi prądu. Na przeszkodzie, prócz kosztów, staje także biurokracja.

 • Koszty energii wiatrowej są trzykrotnie niższe od średnich cen hurtowych na rynku.
 • Hutnictwo od dawna postuluje liberalizację zasady 10H i uproszczenie procedur administracyjnych skracających proces inwestycyjny OZE.
 • Małe reaktory jądrowe SME z mocą 80-100 MW byłyby skrojone dokładnie dla potrzeb hutnictwa.
 • O optymalnych źródłach energii dla sektora hutniczego będzie mowa na kwietniowym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. W panelu "Hutnictwo" także o kryzysie wywołanym wojną, relokacji produkcji i dostępie  do surowców i półproduktów.
Po inwazji Rosji na Ukrainę wartość surowców poszła w górę, w tym i gaz, który w dużej mierze kupujemy z Rosji. Koszty gazu znacznie także podniosły ceny energii.

Dla hut elektrycznych okazały się one zabójcze. Część nieoficjalnie, a część oficjalnie przerwała pracę - ze względu na zbyt wysoki koszt energii. W Polsce sytuacja także nie jest dobra, choć na ceny naszej energii większy wpływ mają ceny węgla niż gazu, jak w wielu krajach zachodnich.

Hurtowe ceny energii w Polsce w marcu 2020 roku spadły poniżej 220 złotych/MWh i utrzymywały się na podobnym poziomie do jesieni. Potem stopniowo zaczęły rosnąć i dziś wynoszą 600-800 złotych.

W tym samym czasie ceny energii na aukcjach OZE ustabilizowały się średnio na poziomie 200-230 złotych. Dla przemysłów energochłonnych taka różnica w cenie energii to szczególnie ważna kwestia. W hutnictwie najmocniej dotyka to huty pracujące z wykorzystaniem pieców elektrycznych, które wymagają ogromnych ilości energii.

- Nasz piec łukowy należy do najbardziej efektywnych na świecie, a mimo to konsumuje tyle energii, co Kraków, a dwie walcownie zużywają w sumie tyle, co Katowice - mówi Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland.

W tej sytuacji trudno się dziwić, że huty z piecami elektrycznymi wyczekują na przyspieszenie budowy farm wiatrowych, a nawet myślą o własnej generacji, najchętniej z OZE.

Fotowoltaika tylko jako wsparcie

W Hucie Częstochowa plany budowy własnego źródła miała spółka Sunningwell. Jej prezes, Marek Frydrych, zakładał budowę na sąsiadującej z hutą działce elektrowni przerabiającej odpady. Plany "odeszły do historii" razem ze związkami huty z Sunningwell. Przedstawiciele huty przyznają, że własna generacja - z punktu widzenia kosztów energii - byłaby przydatna, wskazują jednak na wysoki koszt samej inwestycji.

Na razie Liberty Częstochowa jest w trakcie budowania na terenie walcowni blach grubych farmy fotowoltaicznej o mocy 450 kW. Ta instalacja jest już w zasadzie ukończona - i jeszcze w tym miesiącu ma zacząć działać.

W planach także druga farma, o mocy 3MW, która będzie budowana na terenie stalowni. W obu przypadkach to obiekty stojące na niezagospodarowanych częściach działek, na których znajdują się wspomniane wydziały.

Czytaj także: Niecierpliwi Szwedzi, nerwowi Niemcy. Motoryzacja nie może się doczekać zielonej stali
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Własne wiatraki lub reaktory. Huty mają dość huśtawki cen

 • hutnik 2022-03-18 15:50:16
  Znakomite wyniki operacyjne w połączeniu z silnym popytem na rynku końcowym dały drugie najlepsze wyniki finansowe w 107-letniej historii CMC. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy CMC wygenerowało podstawową EBITDA z ciągłej działalności o wartości ponad 1,1 miliarda dolarów - powiedziała Barbara Smith, prezes CMC.
 • Gość 2022-03-18 00:33:44
  Nasza energetyka jest jak pis,poj ebana , najpierw stawiają blok węglowych potem go burza . To so ruskie ludzie
 • Gość 2022-03-18 00:32:22
  Stawiać własne fogowoltiaki wiatraki małe większe,pod rządami pis prąd, gaz co Janusz Kowalski wynegocjował, jedzenie , nawozy, paliwo, materiały budowlane, mieszkania... drogie jak diabli , no i ch ze Dali socjale
 • Albin 2022-03-16 08:42:26
  Zielona stal – to nie tylko ta, wyprodukowana z użyciem prądu z OZE – ale również ta wyprodukowana z zielonego koksu. Taki koks można wyprodukować np. przez pirolizę lub wytlewanie naszych śmieci. Że będzie brudny? To może na początek utyjmy go do przetapiania złomu…
  • Realista 2022-03-17 20:48:59
   Zielone duszki mają ból pewnego miejsca gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę xD Regazyfikacja wungla to też ekologiczny sposób na zieloną energię. Bo to takie modne teraz. Można wykorzystać również odpady z oczyszczalni, stare meble, tekstylia, odpady poprodukcyjne powiązanych gałęzi gospodarki i ogólnie biomasę ale nie lepiej postawić wiatrak wykopać wielką dziurę i wlać pełno betonu a sam wiatrak potrzebuje prądu żeby rozkręcić się i ewentualnie przy zaniku wiatru podtrzymać obroty. Jakby tego było mało to wiatraków nie da się oddać do recyklingu bo turbina i łopaty są z włókna węglowego, którego jak na ironię nie umiemy przerabiać. Rozbieranie jest nie opłacalne więc odcina się śruby i przewraca się wiatrak więc kilka milionów idzie do piachu. A dodam jeszcze, że średnia prędkość wiatru w PL to 3,8 a wiatrak potrzebuje 5 żeby zacząć działać więc jeśli Polska to nie babanowa wyspa na środku Pacyfiku to historyjki o wiatrakach można włożyć między bajki.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!