Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo wezwał w piątek państwa do umiaru oraz dialogu w ramach WTO, by powstrzymać zakłócenia handlowe szkodzące światowej gospodarce.
- - Zakłócenia w światowym handlu zagrożą globalnej gospodarce w momencie ekonomicznej regeneracji - zaznaczył Azevedo podczas spotkania państw WTO w Genewie.
- Podczas spotkania w Genewie przedstawiciele państw członkowskich WTO wskazywali, że amerykańskie cła, które zaczynają obowiązywać w piątek, są niezgodne z zasadami WTO oraz że mogą wywołać "efekt domina".
- Przedstawiciel USA odpiera te zarzuty, twierdząc, że amerykańskie taryfy są zgodne z Układem Ogólnym w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT).
- Zakłócenia w światowym handlu zagrożą globalnej gospodarce w momencie ekonomicznej regeneracji - zaznaczył Azevedo podczas spotkania państw WTO w Genewie. - Ponownie wzywam do umiaru oraz pilnego dialogu jako najlepszej drogi do rozwiązania tych problemów - dodał.
W ocenie Azevedo działania podjęte poza WTO "znacząco zwiększają ryzyko wzrostu konfrontacji, w której nie będzie wygranych i która może szybko doprowadzić do mniej stabilnego systemu handlowego".
Podczas spotkania w Genewie przedstawiciele państw członkowskich WTO wskazywali, że amerykańskie cła, które zaczynają obowiązywać w piątek, są niezgodne z zasadami WTO oraz że mogą wywołać "efekt domina" - przekazał Reuters. Według agencji przedstawiciel USA odparł zarzuty, twierdząc, że amerykańskie taryfy są zgodne z Układem Ogólnym w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT).
Prezydent USA Donald Trump podpisał 8 marca rozporządzenie nakładające cła na import stali w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc.
Przywódcy krajów UE wezwali w piątek USA na szczycie w Brukseli do stałego wykluczenia Wspólnoty z nowych taryf na stal i aluminium. Na razie UE ma wyłączenie czasowe - ma obowiązywać do 1 maja. Waszyngton oczekuje, że do tego czasu dojdzie do porozumienia ws. handlu z państwami UE.
We wnioskach z unijnego szczytu UE wyraziła przywiązanie do otwartego, wielostronnego handlu zgodnie z zasadami WTO. "Wolny i uczciwy handel jest jednym z najsilniejszych motorów wzrostu, wspiera miliony miejsc pracy i przyczynia się do dobrobytu" - czytamy we wnioskach.
W czwartek Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, jakie będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dolarów. W odpowiedzi na ten krok chiński resort handlu ogłosił w piątek listę amerykańskich towarów, które mogą zostać objęte cłami.