PARTNERZY PORTALU

Wystygnie ostatni wielki piec w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland

Wystygnie ostatni wielki piec w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Piotr Myszor
  • Dodano: 06-05-2019 13:55

ArcelorMittal Poland potwierdziło plany tymczasowego wstrzymania pracy wielkiego pieca
i stalowni w swoim krakowskim oddziale. Zamknięcie części surowcowej dotknie 1200 osób, ale AMP zapowiada, że nie będzie zwolnień. Firma ma nadzieję, że wkrótce pojawią się możliwości przywrócenia produkcji stali w Krakowie.

  • Walcownie krakowskiej huty będą pracowały w oparciu o wsad z huty AMP w Dąbrowie Górniczej, gdzie koszty są dużo niższe niż w Krakowie.
  • AMP wyjaśnia, że decyzja jest podyktowana rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz wysokim poziomem importu stali z krajów poza Unią Europejską, a także bardzo wysokimi kosztami produkcji.
  • Decyzja dotycząca Krakowa jest częścią planu ArcelorMittal Europe, mającego obniżyć europejską produkcję o 3 mln ton.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (33)

Do artykułu: Wystygnie ostatni wielki piec w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland

  • And 2019-05-13 08:52:07
    Ale za to nie mamy wiatraków na lądzie i możemy się cieszyć pięknym krajobrazem... Taka ironia. A tak naprawdę jak będziemy iść wbrew polityce układu do którego należymy, to marnie skończymy. Coś mi się wydaje, że za chwilę czeka nas budowa elektrowni atomowej, i to chińskiej. Plus oczywiście OZE.
  • rew 2019-05-07 11:21:18
    Co na to PiS? Przecież obiecywali reindustralizację kraju. A tym czasem wysokie ceny energii ustalane przez państwowych monopolistów dobijają przemysł.
    • Ekspert XD 2019-05-07 13:00:06
      Ty umiesz czytać? Arcelor wyraźnie napisał, że decyzja zapadła przez koszty CO2. Pozostaje się modlić, żeby cała ta koalicja nie osiągnęła więcej niż 15%, bo przy poparciu takich cymbałów, jak ty, bo ukradną i zniszczą to, czego im się nie udało przez ostatnie 8 lat.
      • rew 2019-05-07 14:24:24
        Czy ty umiesz czytać? Jest napisane, że ważnym czynnikiem są koszty energii. A energię w Polsce produkują państwowe spółki obsadzone PiS-kolesiami.
      • Cezar 2019-05-08 09:22:32
        Rew nie prawda. Zgodnie z obecnym prawem, produkcją energii może się zająć każda firma, a do 40 kW mocy (mini wytwórcy) praktycznie nie ma formalności. Przy dużych mocach wymagana jest jedynie decyzja środowiskowa i koncesja (prosty proces administracyjny), więc czemu firmy związane z oze nie zakładają komercyjnych elektrowni? Widać nie jest to opłacalne bez dużych dopłat obecnie. Poza tym znam conajmniej kilka firm prywatnych produkujących w Polsce energię w elektrowniach i farmach wiatrowych.
      • gliwice2009 2019-05-11 20:17:51
        Moje żelazko ma 3,2 kW więc elektrownia 40 kW to jakiś żart. Normalnie "wymagana jest jedynie decyzja środowiskowa i koncesja (prosty proces administracyjny)" - prosty proces administracyjny - takie coś występuje w przyrodzie tylko w w jednym przypadku i nie jest to NORMALNE
  • TRIP 2019-05-07 10:52:40
    UE zajedzie cały polski przemysł, ceny pozwoleń do emisji rosną, a obca gospodarka z poza Europy tylko zaciera ręce i na tym wszystkim korzysta. Energia w Polsce drożeje, ceny pozwoleń rosną, a obcy, gotowy produkt stał się korzystniejszy, ponieważ nikt z siedzących na brukselskim stołku nie pomyślał o ochronie rynku. Tam, na wyżynach tej całej politycznej machiny są takie układy o których nawet nam się nie śni. Każdy trzyma się swojego interesu i byle euro wpadało na konto. Nie ważne, że odbywa się to cudzym kosztem. Arcelormittal jest pięknym przykładem. Dla nich to nie była żadna trudna decyzja, czysta formalność. W Polsce za drogo? to wyniosą się za granicę i tam będą napędzać gospodarkę. Tylko tak wielki koncern może sobie na to pozwolić, natomiast lokalne spółki, uzależnione od niego bardzo łatwo padną. To wszystko co dzieje się w polskim przemyśle już sięga czasów komunizmu. Wystarczyły nieodpowiednie ręce po jego upadku, aby doprowadzić do upadku mnóstwa polskich hut, które już nie wrócą.
    • Hutnik_2 2019-05-07 13:20:42
      Huta w Krakowie nie należy do wachlarzu polskich przedsiebiorstw, jest to kapitał z Indii z siedzibą w Luksemburgu prosze Pana! Już dawno ją sprzedaliśmy. Nie od dzisiaj wiadomo iż tkatyka arcelora to kupowanie starych hut i zajeżdzanie ich na amen!
      • TRIP 2019-05-07 23:04:19
        Doskonale zdaje sobie zprawe, że ARCELORMITTAL nie jest polską firmą. Co nie zmienia faktu, że ma wpływ na polską gospodarkę. Pisząc komentarz wyżej miałem na myśli ogół, a nie na celu wprowadzenie kogokolwiek w błąd.
      • Bogusław 2019-05-09 23:00:36
        A która Hutę zajechał ?
  • Gość 2019-05-06 21:20:39
    Unia jest dla mądrych a nie głupich.
    • Cezar 2019-05-06 22:38:48
      Unia jest dla firm lobbingowych z zachodu (12 tysięcy zarejestrowanych filli w Brukseli).
  • realista 2019-05-06 21:16:38
    Dlaczego tylko u nas hutnictwo upada? Bo płaci najdrożej w europie za energię (dwa razy drożej niż w Niemczech) a do tego węgiel podrożał o 230%.
    • Sun Power 2019-05-06 22:28:51
      Nie znasz się to się nie wypowiadaj. Hiszpanie 69% energii produkują bez emisji CO2 (dane z 2015 r.), a mają najdroższy prąd w Europie i tam też AM zamyka wielki piec.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.84.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!