Creotech Instruments z udziałem Polskiej Agencji Kosmicznej dokonali pierwszej publicznej prezentacji prototypu nowatorskiej na skalę światową kamery CreoSky 6000. Jej głównym zadaniem będzie wykrywanie śmieci w kosmosie oraz bardzo słabo świecących obiektów.
- Creotech zapewnia, że kamera CreoSky jest obecnie najbardziej technicznie zaawansowanym rozwiązaniem produkowanym w państwach Unii Europejskiej.
- Według szacunków w przestrzeni kosmicznej znajduje się około 900 tysięcy małych śmieci.
- Układ reprogramowalnej logiki zamontowany w kamerze pozwoli na przetwarzanie rejestrowanych danych w czasie rzeczywistym.
Firma Creotech Instruments poinformowała, że prototyp kamery astronomicznej CreoSky 6000 pozwoli na wykrywanie śmieci w kosmosie oraz bardzo słabo świecących obiektów.
Większość tych śmieci jest bardzo niewielka, rzędu kilku, może kilkunastu centymetrów. Natomiast warto pamiętać, że przemieszczają się one z prędkością wielu tysięcy kilometrów na godzinę. Obiekty tego rodzaju stają się realnym zagrożeniem dla infrastruktury kosmicznej. Jedynym sposobem ochrony przed nimi jest wykonanie sprawnego manewru i ominięcie śmieci pędzących po kolizyjnej trajektorii.
Szacuje się, że obecnie w przestrzeni wokół ziemskiej może się znajdować około 900 tysięcy kosmicznych pozostałości o rozmiarach od 1 do 10 centymetrów.
-Kamery zaprezentowane przez Creotech Instruments są odpowiedzią na problem zanieczyszczeń w kosmosie. Ich konstrukcja została starannie zoptymalizowana pod kątem współpracy z teleskopami optycznymi sieci monitorujących przestrzeń kosmiczną z powierzchni naszej planety - mówi prezes Creotechu Grzegorz Brona.
Pierwsza publiczna prezentacja nowej linii produktowej Creotech Instruments z udziałem Polskiej Agencji Kosmicznej odbyła się kilka dni temu. Nowatorska kamera astronomiczna CreoSky 6000 jest odpowiedzią na europejskie potrzeby budowy systemu wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami infrastruktury kosmicznej - European Space Survaillance and Tracking. Wprowadzenie kamery do oferty handlowej planowane jest w 2023 roku. Docelowo zaś spółka planuje ekspansję zagraniczną projektu w tym między innymi na rynki: amerykański i japoński.
- Kamera jest obecnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem produkowanym na terenie Unii Europejskiej przeznaczonym do rejestracji szybkich obiektów o niskiej emisji światła. W jej wnętrzu znajduje się układ reprogramowalnej logiki oraz specjalizowany procesor aplikacyjny pozwalający na przetwarzanie rejestrowanych danych w czasie rzeczywistym. Kamera pozwala na pracę w sposób autonomiczny, bez konieczności podłączenia klasycznej zewnętrznej jednostki sterującej - twierdzi główny twórca kamery Paweł Zienkiewicz
Spółka planuje także wejść z nowatorskimi rozwiązaniami na inne rynki optoelektroniczne, na których istnieje potrzeba wykrywania błysków światła składających się z pojedynczych fotonów. Takim rynkiem jest obszar dystrybucji kluczy kwantowych w systemach telekomunikacji przyszłości.
Kamera do profesjonalnych zastosowań astronomicznych jest opracowywana w ramach projektu R&D i współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu "Ścieżka dla Mazowsza". Całkowita wartość projektu wynosi około 7,32 miliony złotych.
Creotech Instruments jest producentem systemów i podzespołów satelitarnych.
Od października 2021 roku spółka jest notowana na giełdowym rynku NewConnect.
Czytaj także: Creotech rezygnuje z emisji akcji