Cyfrowy szef z Polski zwiększa produktywność zakładów przemysłowych

Cyfrowy szef z Polski zwiększa produktywność zakładów przemysłowych
IPOsystem samodzielnie, bez udziału planistów, steruje nawet najbardziej złożoną produkcją UIBS Teamwork

IPOsystem, nazywany cyfrowym szefem produkcji, steruje nawet najbardziej złożoną produkcją. Bez konieczności harmonogramowania, w czasie rzeczywistym reaguje na każde zdarzenie na hali produkcyjnej.

  • IPOsystem, stworzony przez firmę UIBS Teamwork, został nominowany w konkursie The Best of Industry 4.0.
  • The Best of Industry 4.0 to nowa propozycja portalu WNP.PL. Wyłonieni zostaną laureaci w dwóch uzupełniających się kategoriach. Pierwsza z nich to „Zakład produkcyjny”, druga to „Technologia”.
  • Finałowi konkursu będą towarzyszyły odbywające się w październiku w MCK w Katowicach liczne wydarzenia dedykowane polskiej gospodarce, przemysłowi i nowoczesnej produkcji: konferencja Nowy Przemysł 4.0 oraz Tech & Job, a także Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX.

IPOsystem, stworzony przez firmę UIBS Teamwork, został nominowany w konkursie The Best of Industry 4.0, który towarzyszy konferencji Nowy Przemysł 4.0 i targom TOOLEX. Wybrane zostaną najciekawsze, innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które wprowadzą użytkownika związanego z produkcją na nowy poziom cyfrowej transformacji. Rozstrzygnięcie konkursu połączone z wręczeniem nagród odbędzie się podczas uroczystej, wieczornej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 4 października 2022 r., o godz. 19.00.

Bez konieczności harmonogramowania, automatycznie, w czasie rzeczywistym

IPOsystem samodzielnie, bez udziału planistów, steruje nawet najbardziej złożoną produkcją. Bez konieczności harmonogramowania, automatycznie, w czasie rzeczywistym i w optymalny sposób reaguje na każde zdarzenie na hali produkcyjnej, np. na nieobecność pracownika czy czasowe wyłączenie maszyny z procesu produkcyjnego.

IPOsystem w czasie rzeczywistym podejmuje decyzje dotyczące kolejności realizacji i doboru zasobów dla poszczególnych zadań. Każdy pracownik po zgłoszeniu gotowości do pracy w systemie otrzymuje natychmiast polecenie. System wydaje tylko prace możliwe do realizacji w danym momencie, wskazując precyzyjnie numer zlecenia produkcyjnego, stanowisko pracy, na którym należy wykonać pracę, szczegóły technologiczne operacji oraz miejsce, na którym znajdują się niezbędne materiały, półprodukty i narzędzia. Przygotowanie tych materiałów, półproduktów i narzędzi jest również sterowane systemem.

Każde zakończenie pracy przez pracownika w IPOsystemie powoduje obliczenie kolejnej decyzji systemu i wydanie zoptymalizowanego na ten moment polecenia. Dzięki algorytmom decyzyjnym cały proces obliczenia i wydania każdej pracy trwa nie dłużej niż 5 sek.

- Celem algorytmu IPOsystem jest samodzielne zarządzanie wszystkimi dostępnymi zasobami w taki sposób, aby każda minuta ich przebywania na hali produkcyjnej była w pełni wykorzystana na realizację optymalnej pracy. Bez konieczności tworzenia i aktualizowania planów produkcyjnych oraz udziału planistów i nadzoru bezpośredniego - mówi Krzysztof Fiegler, członek zarządu UIBS Teamwork.

- IPOsystem to cyfrowy szef produkcji, dzięki któremu wszyscy pracownicy wiedzą, co mają w każdej chwili robić i które umiejętności są w pełni wykorzystane i obiektywnie ocenione. Zmienia się też rola menedżerów, którzy uwolnieni od zadań związanych z planowaniem i nadzorem, mogą skoncentrować się na działaniach doskonalących i strategicznych - komentuje Fiegler. - Dzięki systemowi udaje się wyeliminować największe istotne problemy firm produkcyjnych, zwiększyć ich produktywność i znacząco ograniczyć koszty zarządzania - dodaje.

Twórcy IPOsystemu podkreślają, że efektem pracy systemu jest zmiana w zachowaniu pracowników na hali produkcyjnej. Starają się oni, przy zachowaniu wymagań jakościowych, jak najszybciej realizować wydawane przez system prace. Każdy pracuje w swoim tempie, a system automatycznie, w kolejnych decyzjach optymalizuje przebieg procesów produkcyjnych. Dzięki temu można pozyskać precyzyjne dane o umiejętnościach i wydajności każdego pracownika.

Kadra zarządzająca ma pełną kontrolę nad realizowanymi zleceniami

Jak to wygląda w praktyce? Z IPOsystemu od 2017 r. korzysta Mennica Polska. Zadaniem planisty jest wyłącznie wprowadzenie zlecenia do programu, dalsze zarządzanie jego realizacją jest w całości koordynowane przez system. Może on zająć się innymi obowiązkami.

Pracownik hali produkcyjnej, po przyjściu do zakładu, loguje się za pomocą specjalnego terminala. IPOsystem w czasie rzeczywistym oblicza dla niego zadanie. Gdy pracownik ukończy przydzielone mu zlecenie, raportuje to w systemie. W ciągu 5 sekund, po dokonaniu niezbędnych obliczeń, system wyznacza mu kolejne zlecenie.

Kadra zarządzająca ma z kolei kontrolę nad realizowanymi zleceniami – w każdej chwili może sprawdzić, na jakim są etapie. Wie również, jaki jest stan materiałów, a także jakie jest obciążenie pracowników.

Produktywność zakładu Promotechu zwiększyła się o około 20 proc.

Kolejną firmą, która zdecydowała się na wdrożenie IPOsystemu, jest Promotech, polski producent elektronarzędzi i narzędzi przemysłowych. Rocznie realizuje kilkadziesiąt tysięcy zleceń produkcyjnych. W obszarze produkcyjnym zatrudnia około 200 osób. Wyzwaniem jest skoordynowanie prac na wielu zleceniach, aby pomimo ich bardzo różnej pracochłonności, wszystkie pozycje z zamówienia zostały dostarczone na ten sam termin.

IPOsystem koordynuje każdą pracę dla pojedynczego zlecenia, by zagwarantować dostarczenie wszystkich elementów do działu montażu w odpowiednim terminie dla wszystkich pozycji zamówienia klienta. Priorytetem jest globalny termin dostawy.

Dzięki automatycznemu zarządzaniu udało się zwiększyć stopień wielozadaniowości pracowników i znacząco podnieść ich efektywność. Dodatkowo wyeliminowano opóźnienia związane z brakami jakościowymi, ponieważ natychmiast po zgłoszeniu IPOsystem bilansuje potrzeby i przekierowuje zasoby tam, gdzie jest to potrzebne w danym momencie.

System pozwolił też wyeliminować straty czasu związane z koniecznością planowania operacyjnego i rozdzielania pracy. Łącznie, bezpośrednie sterowanie systemu oraz działania podjęte przez Promotech w wyniku dostępu do szczegółowych danych dały efekt w postaci zwiększenia produktywności zakładu o około 20 proc.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Cyfrowy szef z Polski zwiększa produktywność zakładów przemysłowych

  • ewald 2022-10-01 10:28:21
    Co masz na myśli, pisząc "prosta hala produkcyjna"?
  • Zeghar 2022-09-30 04:55:09
    A czy ten system funkcjonuje gdzieś w bardziej złożonym środowisku niż prosta hala produkcyjna?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!