PARTNERZY PORTALU

Fuzja jądrowa może stać się przyszłością transformacji energetycznej

Fuzja jądrowa może stać się przyszłością transformacji energetycznej
Panel poświęcony fuzji podczas COP27 Fot.Joanna Kędzierska

Fuzja może być tanim i całkowicie bezemisyjnym źródłem energii. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki do jej produkcji potrzebne jest słońce, ale też inne gwiazdy. O możliwościach wykorzystania fuzji w transformacji energetycznej rozmawiano podczas COP27.

- Fuzja jądrowa zachodzi wtedy, kiedy dwa atomy na przykład wodoru łączą się jeden cięższy atom, uwalniając w ten sposób energię, atomy mogą pochodzić ze światła wydzielanego przez gwiazdy i słońce - tłumaczy WNP.PL Tim Bestwick, główny dyrektor odpowiedzialny za technologię brytyjskiego urzędu badawczego ds. energii atomowej (United Kingdom Atomic Energy Authority).

Do tego, by atomy się połączyły i potem można było je utrzymać bez rozszczepienia na lżejsze potrzebne, jest duże pole magnetyczne, dlatego do budowy instalacji niezbędnej, by pozyskać energię z fuzji potrzebne są duże magnesy.

Fuzja jest całkowicie bezemisyjna, a elektrownia na niej oparta może powstać wszędzie 

David Livingston, starszy doradca Johna Kerry’ego, specjalnego wysłannika ds. klimatu Departamentu Stanu USA, przyznaje, że amerykański rząd bierze pod uwagę fuzję jako przyszłe rozwiązanie w transformacji energetycznej i szuka środków na finansowanie badań i rozwój tej technologii, jako że jest ona całkowicie bezemisyjna.

Amerykańska firma Helion pracuje nad akceleratorami plazmy, które podnoszą temperaturę paliwa pochodzącego z fuzji do 100 milionów stopni Celsjusza, co pozwala na produkcję elektryczności.

Inna Commonwealth Fusion Systems z Massachusetts, która powstała przy jednym z najlepszych uniwersytetów technologicznych na świecie – Massachusetts Institute of Technology, buduje pierwszą, prototypową elektrownię opartą na fuzji.

- To rozwiązanie niezwykle transformacyjne również dla krajów rozwijających się. Taką elektrownię można postawić wszędzie i instalacja nie stanowi żadnego ryzyka, w wypadku na przykład klęski żywiołowej - mówi Jennifer Ganten z Commonwealth Fusion Systems.

Jeden generator oparty na fuzji o mocy 15MW może zasilić w energie 40 tysięcy gospodarstw domowych.

Na razie fuzja to pieśń przyszłości. Potrzeba rozwoju technologii, pieniędzy i ludzi

- Potrzebne są jednak pieniądze na rozwój tej technologii i do tego potrzebne jest partnerstwo publiczno-prywatne - przyznaje David Livingstone. Jednak to nie jedyne wyzwanie, które stoi przed rozwojem energetyki opartej na fuzji.

- Poza finansowaniem będzie trzeba przeszkolić personel mogący obsługiwać taką instalację, a więc zadbać o rozwijanie umiejętności wśród specjalistów, którzy będą pracować w tej branży - mówi Ganten.

Jednak ta technologia nie wesprze obecnego etapu transformacji, jest szansa, że zostanie skomercjalizowana gdzieś pod jej koniec.

- Na razie jesteśmy na etapie rozwijania energetyki opartej na fuzji, aby zbudować realnie działające, komercyjne elektrownie potrzeba nam zapewne od 10 do 20 lat, ponadto trzeba jeszcze wiele badań nad fuzją, by móc sprawić, by mogła ona zasilać nasze domy w energię - mówi nam Tim Bestwick.

 

×

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Fuzja jądrowa może stać się przyszłością transformacji energetycznej

 • skorpion 2022-11-18 15:03:42
  Jedyną słuszną fuzją jest ta po pradziadku.... Trzeba tych klimato-wyrwikufli wysłać w niebyt! A tak na poważnie. Nikt na razie nie dopracował się ciągłej pracy takiej instalacji termojądrowej z dodatnim efektem energetycznym. I nie podejrzewam aby udało się to w tym stuleciu.
 • fff 2022-11-18 10:48:46
  Jeżeli będzie w końcu działała....
 • Demagogia 2022-11-18 10:26:12
  -"Jeden generator oparty na fuzji o mocy 15MW może zasilić w energie 40 tysięcy gospodarstw domowych." - czyli dokładnie tyle samo, co każdy inny generator z węglowymi włącznie o tej samej mocy! Co to za argument?
  • Demagogia 2022-11-18 17:22:14
   To, że 15 MW mocy z jakiegokolwiek generatora i 15 MW mocy z jakiegokolwiek innego źródła, to jest tak sama moc jest faktem bezspornym! A jednak paru ... nieuków (łagodne określenie takiej indolencji), którzy dali łapę w dół, uważa inaczej i nie wierzy (chociaż z wiarą to nie ma niczego wspólnego) w oczywiste fakty! Ale w bolszewickie teorie klimakteryzmu wierzą! To jest prawdziwe lewactwo!
 • gość 2022-11-18 09:04:34
  Prawda jest taka, że jest to jedyna słuszna ścieżka dla energetyki, zapewniająca praktycznie nieograniczone zasoby paliwa, nieograniczone moce oraz ekologiczność produkcji energii. Kłopot w tym, że badania są bardzo kosztowne i przez wiele lat były skutecznie blokowane przez lobby przemysłu wydobywczego, ze zrozumiałych powodów. Jakoś nikt nie wpadł na pomysł, żeby ich doprosić do stołu i dać alternatywę biznesową, która jest możliwa w dłuższej perspektywie czasowej. Wtedy, myślę, skończyłaby się blokada a i pieniądze na badania by się znalazły dla reaktorów fuzyjnych firmy Schell albo Exxon Mobile.
 • Mariusz 2022-11-17 21:33:48
  Co to znaczy, że "atomy mogą pochodzić ze światła wydzielanego przez gwiazdy i słońce"? Czy ktoś, kto to tłumaczył, rozumiał o co chodzi?
  • james bond 2022-11-18 10:29:57
   to zapewne ktoś z zespołu rządowego d/s modernizacji energetyki jądrowej którego szefem jest p prof KUL dr hab. P. Czarnek. Szczegóły tej wiedzy znajdziemy w Katechezie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.169.3
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!