Podatność na zagrożenia klimatyczne może doprowadzić do obniżki ratingów globalnych firm

Podatność na zagrożenia klimatyczne może doprowadzić do obniżki ratingów globalnych firm
Według Agencji Fitch Ratings globalne firmy podatne są obniżkę ratingu kredytowego ze względu na ich podatność na zagrożenia ze strony klimatu Fot. Shutterstock

Z raportu przygotowanego przez amerykańską agencję ratingową Fitch Ratings wynika, że do 2035 roku prawie 20 proc. firm działających na globalnych rynkach może mieć obniżone ratingi kredytowe w obliczu ich podatności na zagrożenia klimatyczne.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wyliczenia dokonane przez ekspertów amerykańskiej agencji ratingowej Fitch Ratings zostały opracowane na podstawie analizy działających firm i ich uzależnienia od podatności na zmiany klimatyczne. Wynika z nich, że do 2035 roku prawie 20 proc. firm działających na globalnych rynkach może mieć obniżone ratingi kredytowe w obliczu ich dużej podatności na zagrożenia klimatyczne.

Każda z firm musi dokonać inwestycji według ustalonych kryteriów. Kryterium oceny ustalono w przedziale 10 do 90 - przy czym wynik powyżej 45 odzwierciedla wysoką podatność na zmiany klimatyczne, która może skutkować znacznym wzrostem negatywnej oceny.

Tylko 2 procent spółek, z 1650 dużych podmiotów notowanych na giełdach, będzie miało w 2025 roku pożądany wskaźnik 45 lub więcej, ale w 2035 roku to będzie już ponad 300 firm czyli prawie 20 proc. 

Oceny dla poszczególnych firm obliczono na podstawie opublikowanych informacji finansowych za 2021 rok i mierzą one wskaźnik potencjalnego ryzyka związanego z wymogami klimatycznymi na poziom przychodów i zysku netto oraz wypłacalność poszczególnych podmiotów.

Inwestycje związane z zielonymi inwestycjami dotyczą wszystkich branż i szacowane są na setki miliardów dolarów w każdym roku. Jeśli jednak nie zostaną zrealizowane w terminie, mogą spowodować obniżenie ratingu, co w konsekwencji oznaczać będzie wzrost kosztu pieniądza pożyczanego na rynkach finansowych.

W ocenie Fitch Ratings szczególnie duże wysiłki musi ponieść cała branża lotnicza oraz budownictwo i sektor produkcji materiałów budowlanych, którzy emitują duże ilość CO2.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podatność na zagrożenia klimatyczne może doprowadzić do obniżki ratingów globalnych firm

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!