PARTNERZY PORTALU

Supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe to dziś konieczność

Supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe to dziś konieczność
Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp mówi, że Centrum Badawczo-Rozwojowego jego firmy robi olbrzymie wrażenie na gościach, również tych z zagranicy. Fot. PTWP

– Zależy nam na pełnej integracji wszystkich głównych procesów w firmie: począwszy od działań handlowych, przez opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej, zaplanowanie i uruchomienie produkcji, po raportowanie w czasie rzeczywistym postępu prac i - w razie potrzeby - elastyczne modyfikowanie planów. Naszym celem jest również połączenie systemem kluczowych kooperantów – podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp.

  • - Nowy zintegrowany system zarządzania zawierający elementy sztucznej inteligencji w dziedzinie planowania produkcji plus nowoczesne maszyny, które chcemy włączyć do obiegu informatycznego – to nasz pomysł na Przemysł 4.0 - mówi Piotr Kańtoch.
  • Supernowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Pomp jest dla Grupy Powen-Wafapomp niezbędnym dziś poligonem doświadczalnym. Ta stacja prób jest unikatowa w skali europejskiej. 
  • Piotr Kańtoch akcentuje, że Grupa Powen-Wafapomp opiera się na dostawcach lokalnych - taką filozofię przyjęto w niej już przed laty. - I chociaż wydłużyły się terminy realizacji, to jakoś sobie radzimy - zaznacza Piotr Kańtoch. 
  • Rozmowa jest jedną z cyklu wywiadów, na podstawie których powstanie raport dotyczący Produkcji 4.0 w naszym kraju. Premierowa prezentacja tego opracowania nastąpi podczas konferencji Nowy Przemysł 4.0  (4-5 października 2022 r.) w ramach Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki  TOOLEX  (4-6 października 2022 r.). Wątek nowoczesności będzie też obecny w czasie Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.). Wszystkie te spotkania odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wasza fabryka pomp to najnowocześniejszy tego typu zakład produkcyjny w Polsce. Czy w ostatnim czasie pojawiły się w pana firmie nowe potrzeby w zakresie automatyzacji, robotyzacji?

- Wszystko zależy od tego, jak rozumiemy określenia "automatyzacja" i "robotyzacja". Nasz profil działania opiera się na produkcji i dostawach jednostkowych, skomplikowanych urządzeń, więc pomysły rodem z produkcji masowej nie będą miały zastosowania wprost.

Nie oznacza to, że nie mamy planów w tej mierze. Jesteśmy w trakcie wyboru nowego zintegrowanego systemu zarządzania, który usprawni przepływ informacji i przyspieszy procesy decyzyjne. Jednocześnie zmierzamy w kierunku rezygnacji z konwencjonalnej obróbki.

Czytaj także: Firmy okołogórnicze będą się zmieniać. Wydobycie surowców to nadal dobry biznes

Zamierzamy znacząco zmodernizować nasz park maszynowy, inwestując w maszyny sterowane numerycznie. Chodzi nam o wieloosiowe frezarko-tokarki, najnowocześniejsze z dostępnych na rynku.

Jaki będzie koszt tej inwestycji?

- W tej chwili trudno podać konkretną kwotę, ale myślimy o przeznaczeniu znacznych sum. Wystarczy powiedzieć, że największe interesujące nas centrum obróbcze kosztuje blisko 1,5 mln euro...

Na razie trwają intensywne analizy techniczne i finansowe, a decyzje powinny zapadać na początku 2023 roku. Oprócz znacznych kwot przeznaczanych na inwestycje w park maszynowy musimy zaplanować niemałe wydatki na wspomniany nowoczesny system klasy ERP.

Kiedy ma on zostać wdrożony?

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe to dziś konieczność

  • jhu 2022-06-26 11:09:56
    o to chodziło. Niemiecka firma w Polsce, przejeła za grosze zakłady, dostaje dotacje dotacje od rzadu bantustanu, dodatkowo dotacje unijne dla"polskiego przemysłu". O tym co robic , jak robic, gdzie ida wyniki badań i obraz całosci- to decyzja firmy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!