PARTNERZY PORTALU

Te branże cyfryzują się w Polsce najlepiej. Innym idzie gorzej

Te branże cyfryzują się w Polsce najlepiej. Innym idzie gorzej
Polska jest coraz bardziej cyfrowa, ale digitalizuje się za wolno. Fot. Siemens

Najnowszy raport Siemensa pokazuje, że polska gospodarka jest coraz bardziej cyfrowa, jednak stopień cyfryzacji nadal jest dość niski. W 2022 roku wskaźnik digitalizacji DIGI INDEX dla wszystkich branż wzrósł do 2,4 punktów z 1,8 punktów. Największy wzrost odnotowały branże: motoryzacyjna i maszynowa.

 • 38,7 procent przedsiębiorców badanych przez Siemensa uznało, że cyfryzacja przyniesie im zmniejszenie kosztów.
 • Wysoki stopień digitalizacji osiągają przede wszystkim firmy motoryzacyjne.
 • 53,3 procent przedsiębiorstw wskazało, że brak wsparcia finansowego hamuje ich ambicje digitalizacyjne.

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy liderami polskiej cyfryzacji

Publikacja Siemensa ocenia digitalizację przy użyciu czteropunktowej skali, gdzie rezultat poniżej 2 punktów oznacza bardzo niski wynik, oznaczający, że należy pilnie zabrać się za cyfryzację.
Wzrost wskaźnika digitalizacji to sygnał, że większość firm przeszła już z etapu przygotowań do tworzenia podstaw cyfryzacji.
 
Raport wziął pod uwagę 4 branże; przemysł  motoryzacyjny, maszynowy, chemiczno-farmaceutyczny i spożywczy. Wskaźnik cyfryzacji dwóch pierwszych wyniósł 2,6, podczas gdy chemiczno-farmaceutycznego 2,4, a najniżej uplasowała się branża spożywcza, ze wskaźnikiem 2,2.

Czytaj także: Cyfryzacja produkcji przemysłowej w Polsce przyspieszyła

- Wynika to z faktu, że planowanie oraz zarządzanie wdrożeniem ma w ich przypadku wymiar bardziej holistyczny - komentuje wynik branży motoryzacyjnej i maszynowej Monika Bogucka, manager ds. projektów i infrastruktury w Mercedes-Benz Manufacturing Polska.
 
Branża motoryzacyjna dotkliwie odczuła pandemię, bo od początku 2020 roku zamykane były fabryki. Lockdowny spowodowały także spadek popytu na samochody i części samochodowe. Straty producentów są liczone w miliardach euro. Jednak przeznaczają średnio 8,36 procent zysków na cyfryzację, a w zeszłym roku było to 8,35 procent.

Niepewność rynkowa zmotywowała niektóre polskie firmy do digitalizacji

Dane przedstawione w raporcie wskazują, że zawirowania gospodarcze zmobilizowały niektóre firmy do cyfryzacji. Wzrosła ich świadomość dotycząca korzyści płynących z digitalizacji. Chociaż w tym roku przedsiębiorstwa zadeklarowały, że przeznaczą mniejsze środki na digitalizację niż rok temu to radykalnie zmniejszyła się liczba firm, które nie mają w ogóle zamiaru się cyfryzować, co pokazuje poniższy wykres.

38,7 procent przedsiębiorców badanych przez Siemensa uznało, że cyfryzacja przyniesie im oszczędność kosztów, 38 procent stwierdziło, że pociągnie za sobą wyższą wydajność, a 27,3 procent większe bezpieczeństwo.

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Te branże cyfryzują się w Polsce najlepiej. Innym idzie gorzej

 • Żenada 2022-07-31 11:50:54
  Niemcy niech najpierw nauczą się korzystać z kart płatniczych, a za 20 lat może odkryją płatności zbliżeniowe.
 • Zeghar 2022-07-31 04:40:54
  Kolejny artykuł reklamujący Siemensa. Czy zgodnie z prawem nie powinien być odpowiednio oznaczony?
 • Jerry 2022-07-30 06:52:19
  Niech Siemens zajmie się elektroenergetyką i elektroniką u siebie a raporty niech zostawi agencjom które się na tym znają. No tak ale po co się uczyć innowacyjności skoro można rozwiązania techniczne wziąć z Azji, a tutaj publikować szkalujące Polskę raporty
 • karierowicz 2022-07-29 23:29:25
  pracowałem w polskiej firmie w rfn i w niemieckiej firmie w Polsce i smieszą mnie raporty niemców na temat cyfryzacji... mieszkam w centrum berlina i max szybkość neta to 6Mb... strony netowe niemieckich firm wylądają jakby powstały 20 lat temu bez aktualizacji. To nie komentarz anty rfn, jakich tu dużo, ale akurat w tej kwestii mogą się od Polaków uczyć

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.126.232
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!