W energetyce nie brakuje nowych pomysłów

W energetyce nie brakuje nowych pomysłów
Beneficjenci programu grantowego Sofia Fot. mat. pras.

Ośmioro młodych innowatorów otrzymało finansowanie na badania naukowe. Ich projekty przyczynią się do zielonej transformacji Polski.

  • Promowane projekty dotyczą transformacji energetycznej.
  • Pomysłodawcy przedstawili propozycje rozwiązań dla fotowoltaiki.
  • Badana jest także możliwość poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Program grantowy Sofia objął m.in. studentów i doktorantów z Politechniki Bydgoskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Warszawskiej. Celem projektu, organizowanego przez firmę Onde - czołowego generalnego wykonawcę farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce - jest wspieranie studentów i doktorantów badających odnawialne źródła energii.

Onde poprzez program chce popularyzować także zieloną transformację

- Do finału pierwszej edycji programu zakwalifikowało się ośmioro najzdolniejszych młodych naukowców. Liczymy, że ich badania przyspieszą zieloną transformację Polski. Popularyzacja tego segmentu gospodarki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. W obliczu wojny w Ukrainie i zagrożonych dostaw energii ze źródeł konwencjonalnych potrzebujemy boomu na OZE jak nigdy wcześniej - mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.

Zgłoszenia do projektu napłynęły z całej Polski. Dwóch innowatorów zajęło się przewidywaniem produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych na podstawie prognozy pogody.

Jeden z nagrodzonych, 32-letni programista z Iławy, tworzy oprogramowanie, które w oparciu o prognozę pogody przewidzi ilość wyprodukowanej energii. Aplikacja, wiedząc, że będą prognozowane słoneczne dni, pomoże zaplanować czynności wymagające dużej mocy.

Najwięcej projektów napłynęło z Torunia i Bydgoszczy. Oryginalny koncept zaproponował Łukasz Marecki, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika z Torunia. Bada rośliny zdolne do bioluminescencji, czyli emitowania światła widzialnego. Grzyby lub inne rośliny modyfikowane genetycznie mogłyby oświetlać nasze ulice.

Aż trzy granty powędrowały na Politechnikę Bydgoską. Studenci badają, w jakim stopniu opłaca się doposażanie domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii. Dziś prosument (konsument, który produkuje własny prąd) musi odsprzedawać do i tak przeciążonych sieci nadwyżki energii, które wygeneruje. Z magazynem jego możliwości byłyby znacznie szersze.

Jeden z projektów dotyczy, gdzie najlepiej montować fotowoltaikę

W innym projekcie studenci z Bydgoszczy badają, na jakim podłożu - trawie, piasku czy betonie - najlepiej montować dwustronne moduły fotowoltaiczne. To istotne, by wiedzieć, jakie podłoże najlepiej generuje energię z promieni słonecznych odbijanych od gruntu.

Studenci z Bydgoszczy badają też, jak efektywnie zaprojektować farmę fotowoltaiczną w warunkach małej dostępnej powierzchni działki.

Ciekawy projekt zaproponował beneficjent programu grantowego z Politechniki Warszawskiej, Teodor Sawicki. Opracowuje niezależny od reszty kraju systemy energetyczny, w którym prąd będzie pochodził głównie z OZE.

Odrębna sieć to brak emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwo energetyczne. To również gigantyczny krok w kierunku nowoczesnego, inteligentnego systemu elektrycznego.

Onde jest czołowym generalnym wykonawcą farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce z niemal 80-proc udziałem tego typu realizacji w przychodach w 2021 r. Spółka zrealizowała ponad 350 inwestycji OZE o łącznej mocy przekraczającej 3,5 GW.

 

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W energetyce nie brakuje nowych pomysłów

  • skorpion 2022-12-23 12:29:03
    Jakoś patent na produkcję syntetycznej benzyny (bodajże z uczelni wrocławskiej) przy kalkulowanych kosztach wytwarzania poniżej zeta i surowcu CO2+H2O zalega gdzieś na półce i się kurzy! A mogło by to posłużyć do budowy instalacji przy np. cementowniach, które są kolosalnymi emitentami CO2, a tak były by dostawcami surowca! To samo dotyczy kombinatów metalurgicznych takich jak huta Katowice...
  • Krzysztof 2022-12-22 00:54:00
    W tych "pomysłach " chodzi wyłącznie o wyciągnięcie kasy od sponsorów....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.25.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!