Ośmioro młodych innowatorów otrzymało finansowanie na badania naukowe. Ich projekty przyczynią się do zielonej transformacji Polski.
- Promowane projekty dotyczą transformacji energetycznej.
- Pomysłodawcy przedstawili propozycje rozwiązań dla fotowoltaiki.
- Badana jest także możliwość poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Program grantowy Sofia objął m.in. studentów i doktorantów z Politechniki Bydgoskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Warszawskiej. Celem projektu, organizowanego przez firmę Onde - czołowego generalnego wykonawcę farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce - jest wspieranie studentów i doktorantów badających odnawialne źródła energii.
Onde poprzez program chce popularyzować także zieloną transformację
- Do finału pierwszej edycji programu zakwalifikowało się ośmioro najzdolniejszych młodych naukowców. Liczymy, że ich badania przyspieszą zieloną transformację Polski. Popularyzacja tego segmentu gospodarki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. W obliczu wojny w Ukrainie i zagrożonych dostaw energii ze źródeł konwencjonalnych potrzebujemy boomu na OZE jak nigdy wcześniej - mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.
Zgłoszenia do projektu napłynęły z całej Polski. Dwóch innowatorów zajęło się przewidywaniem produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych na podstawie prognozy pogody.
Jeden z nagrodzonych, 32-letni programista z Iławy, tworzy oprogramowanie, które w oparciu o prognozę pogody przewidzi ilość wyprodukowanej energii. Aplikacja, wiedząc, że będą prognozowane słoneczne dni, pomoże zaplanować czynności wymagające dużej mocy.
Najwięcej projektów napłynęło z Torunia i Bydgoszczy. Oryginalny koncept zaproponował Łukasz Marecki, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika z Torunia. Bada rośliny zdolne do bioluminescencji, czyli emitowania światła widzialnego. Grzyby lub inne rośliny modyfikowane genetycznie mogłyby oświetlać nasze ulice.
Aż trzy granty powędrowały na Politechnikę Bydgoską. Studenci badają, w jakim stopniu opłaca się doposażanie domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii. Dziś prosument (konsument, który produkuje własny prąd) musi odsprzedawać do i tak przeciążonych sieci nadwyżki energii, które wygeneruje. Z magazynem jego możliwości byłyby znacznie szersze.
Jeden z projektów dotyczy, gdzie najlepiej montować fotowoltaikę
W innym projekcie studenci z Bydgoszczy badają, na jakim podłożu - trawie, piasku czy betonie - najlepiej montować dwustronne moduły fotowoltaiczne. To istotne, by wiedzieć, jakie podłoże najlepiej generuje energię z promieni słonecznych odbijanych od gruntu.
Studenci z Bydgoszczy badają też, jak efektywnie zaprojektować farmę fotowoltaiczną w warunkach małej dostępnej powierzchni działki.
Ciekawy projekt zaproponował beneficjent programu grantowego z Politechniki Warszawskiej, Teodor Sawicki. Opracowuje niezależny od reszty kraju systemy energetyczny, w którym prąd będzie pochodził głównie z OZE.
Odrębna sieć to brak emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwo energetyczne. To również gigantyczny krok w kierunku nowoczesnego, inteligentnego systemu elektrycznego.
Onde jest czołowym generalnym wykonawcą farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce z niemal 80-proc udziałem tego typu realizacji w przychodach w 2021 r. Spółka zrealizowała ponad 350 inwestycji OZE o łącznej mocy przekraczającej 3,5 GW.
Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii". Rozmawiamy o problemach polskiego górnictwa i energetyki