Transformacja przyspiesza. Polska energetyka przed potężnym wyzwaniem

Transformacja przyspiesza. Polska energetyka przed potężnym wyzwaniem
Forum Energii oszacowało, że Polska może w 2030 roku osiągnąć 43 proc. udział OZE w produkcji energii elektrycznej Fot. Shutterstock

Komisja Europejska opowiedziała się za  podniesieniem  udziału energii z OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 roku w UE z  32 do 40 proc. (tzw. cel OZE). To na razie propozycja, ale zarazem przedsionek korekty celów krajowych. Sugerowany nowy cel OZE dla Polski to 31 proc. wobec zadeklarowanych na razie 23 proc. Nie ma już pytania, czy rozwijać OZE w Polsce; jest: w jakim tempie i jakich technologii do tego  używać? O tym jak racjonalnie poprowadzić zieloną transformację energetyki  będziemy rozmawiać już we wrześniu podczas  Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • Dotychczas w Polsce zwiększanie zużycia energii z OZE nie szło gładko, a wręcz przeciwnie. Nie wiadomo, czy 15-procentowy cel OZE na 2020 rok został osiągnięty. W 2019  przy wskaźniku 12,1 proc. było do niego daleko.
  •  Zaproponowany przez KE wzrost celu OZE na 2030 roku wymaga poważnej i odważnej debaty;  dotyczy ważnych gospodarczo, ale też wrażliwych społecznie segmentów gospodarki (elektroenergetyka,  ciepłownictwo i chłodnictwo, transport).
  • Rządzących  czekają decyzje o nowych polskich celach  OZE, a biznes wypatruje  drogowskazów w postaci zmienionych sektorowych polityk energetycznych. Zapraszamy na Europejski Kongres Gospodarczy do debaty o Zielonej transformacji energetyki  

Przyjęty przez Komisję Europejską pakiet „Fit for 55”, zawierający propozycje regulacji mających służyć obniżeniu emisji gazów cieplarnianych nie o 40 proc. jak było do niedawna, lecz o 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 rokiem), obejmuje też rewizję dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (tzw. dyrektywa OZE).

Czytaj więcej: Kolejny unijny cel w górę. Energii z OZE ma być znacznie więcej

UE: Nie ma transformacji bez zielonej energii

KE w dokumencie zawierającym propozycję zmiany dyrektywy OZE wskazuje, że produkcja i zużycie energii odpowiadają za 75 proc. emisji w UE. Dlatego przyspieszenie przejścia na bardziej ekologiczny system energetyczny ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia redukcji emisji.

KE zaproponowała, żeby w dyrektywie OZE został ustalony zwiększony cel OZE, zgodnie z którym w UE w 2030 roku 40 proc., a nie - jak jeszcze niedawno ustalono - 32 proc., zużywanej finalnie energii brutto miałoby pochodzić z OZE.

- To jest duża zmiana, ale zarazem dość konserwatywna, bo chociaż mówili o tym wysocy przedstawiciele KE przed publikacją rewizji, to ostatecznie Bruksela nie zaproponowała powrotu do krajowych celów OZE - skomentował  Maciej Burny, członek zarządu firmy doradczej ENERXperience, były dyrektor ds. regulacji UE w PGE.


Kilka celów w jednym. OZE to nie tylko elektroenergetyka

W przypadku unijnego celu OZE chodzi  o sumaryczny udział w finalnym zużyciu energii konsumpcji zielonego prądu (elektroenergetyka), zielonego ciepła i chłodu oraz biopaliw w transporcie, a nie wyłącznie energii elektrycznej. W Polsce według danych GUS w 2019 roku udział energii z OZE w finalnym zużyciu energii brutto wyniósł 12,18 proc.

Krajowe kontrybucje na rzecz unijnego celu OZE zawarte są w krajowych planach na rzecz energii i klimatu. Polski krajowy plan na lata 2021-2030 (KPEiK) zakłada, że w 2030 udział energii z OZE w finalnym zużyciu energii wyniesie 21- 23 proc.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Transformacja przyspiesza. Polska energetyka przed potężnym wyzwaniem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.97
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!