Forum Gospodarcze Czechy-Polska

Praga  •  8 kwietnia 2013

Po latach przemian ustrojowych, wewnętrznych reform oraz europejskich aspiracji Czechy i Polska mogą na nowo więcej uwagi poświęcić potencjałowi, który leży w sąsiedzkiej współpracy gospodarczej. O tym, jak jeszcze bardziej zbliżyć do siebie gospodarki obu krajów, dyskutowano podczas Forum Gospodarczego Czechy-Polska, które odbyło się w Pradze w ramach projektu EEC Roadshow 2013 - cyklu konferencji gospodarczych organizowanych w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Zagadnienia poruszane podczas tych debat przybliżały tematykę V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 13-15 maja.

Czechy i Polska już są bardzo bliskimi partnerami gospodarczymi. W 2012 r. wartość wymiany handlowej między państwami sięgnęła 15,1 mld euro, w której delikatnie przeważał polski eksport do Czech. Jego wartość wyniosła 7,7 mld euro.

Andrzej Dycha, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki, podkreślił, że Czechy są obecnie piątym partnerem handlowym Polski. Pod tym względem ustępują tylko Niemcom, Rosji, Chinom i Włochom. Z naszym południowym sąsiadem handlujemy więcej niż takimi krajami jak Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone.

Dycha akcentował, że dla gospodarek Czech i Polski obecnie najważniejszą kwestią pozostaje sytuacja wewnątrz Unii Europejskiej.
- Głównymi zadaniem dla UE jest obecnie stworzenie dla unijnej gospodarki warunków do powrotu na ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Potrzebne są zarówno działania oszczędnościowe, jak i prorozwojowe - mówił Dycha.

- Rząd Czech przyjął strategię rozwoju do roku 2020. Jednym z założeń jest zmniejszenie udziału eksportu do krajów UE. Z drugiej strony współpraca gospodarcza Czech i Polski nasila się. Chcielibyśmy zwiększać obroty. Obecnie wartość naszego eksportu to 7,4 mld euro. Nasz import z Polski ma wartość 7,7 mld euro - podkreślił Bedrich Danda, wiceminister przemysłu i handlu Czech.

Marek Minarczuk, pierwszy radca polskiej ambasady w Pradze, zaznaczył, że stosunki polsko-czeskie w ostatnich latach należą do najlepszych w historii.

W tym czasie wzajemna wymiana handlowa urosła o 25 proc., a polskie inwestycje w Czechach wzrosły o 50 proc. Na tym tle ostatnie spięcia dotyczące kwestionowania przez Czechów jakości polskiej żywnością stanowią mimo wszystko tylko incydent.

Polskie firmy do dalszych inwestycji w Czechach zachęcał Petr Očko, prezes Czech Invest. Podkreślał, że wciąż stanowią one niewielki udział w ogóle zagranicznych inwestycji w Czechach, zwłaszcza na tle takich krajów jak Niemcy czy Stany Zjednoczone.

- Staramy się przyciągać kolejnych inwestorów i w tym celu chcemy podnosić konkurencyjność naszej gospodarki. Kładziemy też duży nacisk na badania i rozwój. Przemysł maszynowy i precyzyjny, life sciences, nowe technologie oraz IT - na te branże stawiamy - wskazał Očko.

Do tego, aby gospodarki Czech i Polski stawały się sobie coraz bliższe potrzebna jest także odpowiednia infrastruktura. Choć w tym zakresie zrobiono już bardzo wiele, to - jak przekonywała Daniela Grabmüllerová z czeskiego resortu rozwoju regionalnego - kraje Grupy Wyszehradzkiej muszą współpracować zadbać o lepsze połączenia transgraniczne.

- Trzeba zdobyć jak najwięcej unijnych środków na poprawę połączeń transgranicznych. Dodatkowo, oprócz Grupy Wyszehradzkiej, we współpracy w sprawie połączeń transgranicznych mogłyby uczestniczyć także Rumunia i Bułgaria - stwierdziła Grabmüllerová.

Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wskazał, że pogłębianiu współpracy pomiędzy Czechami i Polską sprzyja zaufanie i bliskość kulturowa.

- Przez ostatnie dwadzieścia lat nasze kraje przechodziły wewnętrzne przemiany, stawały się członkami Unii Europejskiej, a następnie utwierdzały swoją pozycję w Europie. We wspólnej Europie możemy się odkrywać na nowo i szukać płaszczyzn do współpracy. Zwłaszcza, że na rynkach finansowych Polska i Czechy są postrzegane jako jeden rynek Europy Centralnej - podkreślił Majman.

Zobacz relacje z sesji tematycznych Forum:

Energetyka, przemysł, klimat
Polityka energetyczna UE na zakręcie

Przemysł spożywczy - potrzebne nowe otwarcie?
Czesi zjedli dowody polskiej "winy"

Infrastruktura i transport
Polskie porty coraz atrakcyjniejsze dla Czechów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!