Forum Gospodarcze Polska-Węgry

Warszawa  •  22 marca 2013

Mamy ciągle bardzo duży, niewykorzystany potencjał współpracy gospodarczej obu krajów. Ale równie ważne jest jej rozszerzenie i rozwój na wielu innych płaszczyznach, także politycznych, w tym w Grupie Wyszehradzkiej. Takie wnioski sformułowali uczestnicy Forum Gospodarczego Polska-Węgry, które odbyło się 22 marca 2013 r. w Warszawie.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli prezydent Węgier János Áder, prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Janusz Piechociński, minister gospodarki.

- Miniony rok przyniósł spadek polsko-węgierskiej wymiany towarowej o 4 proc., do 5,9 mld euro - mówiła podczas pierwszej sesji Forum wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Polski eksport zmalał nieco mniej (o 2 proc.), import więcej (o 7 proc.). Głównym powodem był nadal odczuwalny globalny kryzys gospodarczy w obu krajach, choć silniej na Węgrzech, gdzie PKB zmalało.

- Należy mieć nadzieję, że ten rok przyniesie odwrócenie tych tendencji - mówiła wiceminister. - Głównym motorem i czynnikiem sukcesu może być głębsza integracja naszych krajów, np. w Grupie Wyszehradzkiej. Pomoże to pogłębić współpracę gospodarczą i zwiększyć konkurencyjność gospodarek. Służyć to będzie stabilizacji sytuacji nie tylko w regionie, na osi północ-południe, ale i w całej UE.

W spotkaniu uczestniczyła również Victoria Horwath, wiceminister gospodarki narodowej Węgier. - Celem naszego rządu jest także nadanie nowych impulsów Grupie Wyszehradzkiej, po przejęciu w niej prezydencji - mówiła węgierska wiceminister.

Węgry przewidują poszerzenie kontaktów gospodarczych i politycznych, a także zaproponowanie konkretnych projektów. Jednym z nich będzie porozumienie izb gospodarczych obu krajów, w celu lepszego poznania przedsiębiorstw.

- Strategicznym celem jest też wspieranie rozwoju współpracy gospodarczej w Europie Wschodniej, bowiem tam widzimy też bardzo duży potencjał rozwoju - dodała Horwath.

O warunkach wzajemnej współpracy gospodarczej mówili także przedstawiciele polskiego i węgierskiego biznesu. Zdaniem dyskutantów poziom wzajemnych inwestycji polsko-węgierskich nie jest jeszcze w pełni zadowalający.

Co przyciąga do Polski węgierski biznes? - To co inwestorów z innych krajów - czarodziejskie słowo: stabilność gospodarcza, finansowa i polityczna - odpowiadał Sławomir Majman, prezes PAIiIZ, a jego słowa potwierdzali praktycy biznesu. Czytaj więcej: Polska-Węgry: inwestycje mogą być większe

Peter Farago, wiceprezes Węgierskiej Agencji Handlu i Inwestycji wyraził nadzieję, że na ów atrakcyjny, polski rynek za dużymi, węgierskimi firmami pójdą również mniejsze. - Duże firmy węgierskie już w Polsce są, dobrze by było, by mniejsze węgierskie firmy rozpoczęły działalność - stwierdził Farago. Sławomir Majman uznał, że to samo można odnieść do polskich przedsiębiorców. - Male firmy jeśli decydują się na inwestycje zagraniczne, z reguły robią to w krajach najbliższych - stwierdził szef PAIiIZ.

Obaj specjaliści od zachęcania zagraniczny inwestorów - polski i węgierski - zgodnie jednak twierdzili, że procesu ożywienia wzajemnych kontaktów nie da się przyspieszyć decyzjami administracyjnymi. - Nie trzeba nic przyspieszać. Powinniśmy nawzajem poznawać swoje rynki. Przez ostatnie lata straciliśmy się z oczu, nie obserwowaliśmy się tak uważnie, jak należało - powiedział Peter Farago.

Gość specjalny Forum, Bronisław Komorowski podsumowując spotkanie powiedział: - Polsko-węgierska współpraca daje powody do satysfakcji. Ale nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. W naszych kontaktach liczy się też przyjaźń, która jest podstawą zaufania. To kapitał bezcenny, bez którego trudno cokolwiek robić, możemy i powinniśmy go więc lepiej spożytkować- mówił prezydent Polski.

Prezydent János Áder podkreślił duże możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej obu krajów. "Węgry na Słowację eksportują więcej towarów, niż do Polski, która jest cztery razy większym rynkiem" - mówił.

Z tego powodu, jak także nierównowagi w węgiersko-polskiej wymianie towarowej (mamy od wielu lat nadwyżkę w obrotach handlowych), czy nierównowagi w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych (firmy węgierskie zainwestowały w Polsce ok. 1,5 mld euro, nasze na Węgrzech - ponad połowę mniej), nasz partner widzi pole do zmian.

- Tę sytuację należy zmienić, mówiliśmy o tym w rozmowie z panem Komorowskim - podkreślił János Áder. - Mamy też pozytywne sygnały, że Węgry będą tworzyły lepsze warunki dla inwestorów zagranicznych, także z Polski.

Mówiąc o roli podobnych debat dla rozwoju biznesu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że była ona jedną z cyklu. Minister zaprosił też na majowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. - Zaproponowałem, aby wzięli w nim udział także przedstawiciele innych krajów, w tym afrykańskich, gdzie wspólnie możemy szukać możliwości rozszerzenia współpracy - powiedział.

Organizatorami Forum Gospodarczego Polska-Węgry byli: Ministerstwo Gospodarki RP, Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier, Hungarian Investment and Trade Agency oraz grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz materiały z poszczególnych paneli Forum

Polska-Węgry: inwestycje mogą być większe
Prezydenci Polski i Węgier: powinniśmy lepiej spożytkować kapitał przyjaźni
Duży potencjał do zwiększenia polsko-węgierskiej współpracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!